مسئول سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: بیش از ۹۵۰ میلیارد ریال بودجه برای پروژه‌های محرومیت‌زدایی استان در یک بازه زمانی پنج ساله هزینه شده است.

به گزارش کربلاییان، سرهنگ حسین قبادی بصیر در نشست خبری که ظهر دوشنبه در سازمان بسیج سازندگی استان برگزار شد، از اجرای ۱۱ هزار و ۸۳۹ پروژه محرومیت‌زدایی در پنج سال گذشته در استان خبرداد و اظهار داشت: بیش از ۹۵۰ میلیارد ریال بودجه برای این پروژه‌های محرومیت‌زدایی استان هزینه شده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه با بیان اینکه این پروژه‌ها تحول عظیمی در قضیه محرومیت‌زدایی استان رخ داده است گفت: زمینه اشتغال‌زایی مستقیم ۱۵۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم ۲۵۰ نفر توسط این پروژه‌ها در استان فراهم شده است.

قبادی بصیر با بیان اینکه یکی از رویکردهای اصلی سازمان بسیج سازندگی استان استفاده از نیروهای جهادی در راستای کمک به محرومیت‌زدایی در استان است، بیان کرد: توانمندسازی و رونق اشتغال در دستور کار قرار گرفت اما به صرف آموزش ظاهری اکتفا نشد زیرا در حوزه آموزش مبنای ما توانمندی افراد است تا افراد جویای کار شغل و اطلاعات تخصصی برای ایجاد درآمد در خانواده را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در راستای توانمندسازی افراد در ۱۰ رسته آموزشهای لازم از جمله حوزه دام، طیور و کشاورزی به ۱۵ هزار و ۳۲۱ نفر از افراد جویای کار با همکاری دستگاه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی آموزشهای لازم ارائه شد، عنوان کرد: تجربیات و مشاوره‌های گرانبهای دهکده اقتصاد مقاومتی و واحدهای فعال در آن با حمایت بسیج سازندگی سپاه  حضرت نبی‌اکرم (ص) در اختیار افراد جویای کار قرار گرفته است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه همچنین در دهکده اقتصاد مقاومتی توانستیم قدرت جسارت کار در جوانان را افزایش دهیم، گفت: در یک بازه زمانی پنج ساله ۴ هزار و ۲۲ وام به مبلغ ۴۹۰ میلیارد زیال وام اشتغال برای ایجاد شغل‌هایی نظیر دام‌پروری، پرورش قارچ، صنایع تبدیلی به افراد متقاضی پرداخت شد.

قبادی‌بصیر با اشاره به اینکه اکنون ۲۲۰ گروه جهادی شناسنامه‌دار در استان از سوی بسیج سازندگی در مناطق محروم در حال فعالیت است، بیان کرد: بسیج سازندگی استان از همان روزهای ابتدایی حادثه سیلاب اخیر به کمک مردم استان لرستان شتافت و اقدامات بسیار ارزشمندی توسط بسیج سازندگی در این مناطق انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ۹۰۹ نفر از جهادگران در حوزه کمک به مردم سیل‌زده استان کرمانشاه در حوزه تخلیه منازل، توزیع اقلام غذایی و بهداشتی بین مردم، کمک به نیروی زمینی سپاه در ساخت پل مهندسی شهرستان صحنه و استقرار آشپزخانه سیار به منظور پخت و توزیع غذا فعالیت کردند.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه گفت: ۲۴۵ خانه نیازمند، ۴۳۹ مسجد و ۵۸ خانه عالم، ۲۵ خانه بهداشت، ۵۱ باب مدرسه و ۶۴ دهنه پل روستایی احداث یا تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه فعالیتهای گروه‌های جهادی بسیج سازندگی در حوزه سلامت هم اقدامات ارزشمندی در بازه زمانی ۹ ساله انجام شده است، افزود: ۱۸۶۵ تیم پزشکی بسیج سازندگی سپاه استان با بیش از هزار ویزیت رایگان به مردم محروم روستاها خدمت رسانی کرده است.

قبادی‌بصیر با بیان اینکه در این مدت ۱۸۳۴ نفر از افراد محروم در ۲۶ بیمارستان صحرایی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) به صورت رایگان بستری و مورد مداوا قرار گرفتند، گفت: در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی سازمان بسیج سازندگی استان تاکنون به ۳۷ هزار و ۷۵۰ نفر از اافراد آموزشهای پیشگیری از اعتیاد را ارائه داده است.