در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدا در منطقه زُرباطیه عراق توسط اعضای کمیته جستجوی مفقودین، دو سند با ارزش به دست آمده که این اسناد می‌تواند حامل دو پیام مهم باشد.

سرتیپ پاسدار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین، نوشته‌ای درباره تفحص پیکرهای مطهر شهدا در منطقه زرباطیه با عنوان «روزنامه قادسیه صدام و پلاکارد پیروزی انقلاب اسلامی (یوم الله ۲۲ بهمن)» را به نگارش درآورده است که در ادامه می‌آید:

دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷ در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدا در منطقه زُرباطیه عراق توسط اعضای کمیته جستجوی مفقودین، دو سند با ارزش به دست آمده است. این اسناد می‌تواند حامل دو پیام مهم باشد که برای این روزهای ما بسیار جالب و عبرت آموز است.

سند اول بخشی از روزنامه‌ی قادسیه رژیم بعثی صدامی است که تیتر آن در حقیقت به این مطلب اشاره دارد که رئیس‌جمهور صدام، نامه دست‌نویس برادرش حسنی مبارک را دریافت کرد و همچنین تبریک و تهنیت رئیس جمهور و ملت مصر به رهبر وقت عراق – صدام- به مناسبت پیروزی‌های نیروهای شجاع عراق و با تاکید دوباره رهبر عراق (صدام) بر تحکیم رشته‌های وحدت عربی برای مقابله با چالش‌های پیش روی امت است.

در ادامه تیتر این روزنامه اشاره می‌شود به دیدار رئیس‌جمهور با شرکت‌کنندگان در یازدهمین شورای وزرای ورزش و جوانان عرب که در استمرار آن می‌نویسد: «شعار همه ما، عقب‌نشینی، هرگز و پیش به سوی نابودی دشمن متجاوز»

نکته دیگر در این روزنامه وجود دارد که اشاره به این جمله می‌کند: «اگر ایران اصرار به ادامه حرکت در مسیر شرّ داشته باشد چیزی جز شکست‌های بیشتر به دست نخواهد آورد» در ادامه این روزنامه تحلیل می‌کند که: «پایگاه فکری حاکمان ایران در مقابل پایگاه فکری اعراب شکست خورده است».

در این جا لازم است بر روی جمله آخر کمی تأمل و توقف نموده و این جمله را با سند دوم – به دست آمده در عملیات تفحص شهدا –مقایسه کنیم.

واقع مسئله این است که گذشت تاریخ نشان می‌دهد که چه کسی شکست خورده و چه کسی پیروز شده است. ما چند روز پیش ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتیم و هم اکنون با بیانیه پر ارزش رهبر معظم انقلاب، وارد گام دوم انقلاب اسلامی شدیم و گام دوم را شروع کردیم در حالی‌که از صدام، یاران او، فرزندان او، کادر حزب بعث و آنهایی که صدام را پیشتیبانی می‌کردند خبری نیست و به عنوان عنصر تاثیر گذار در صحنه نقش اثر و حضوری از آنها دیده نمی‌شود

سند دوم بخشی از پلاکارد تبریک ۲۲ بهمن است که اشاره به پیروزی یوم الله ۲۲ بهمن دارد. واقعاً سوال این است که ما شکست خوردیم یا آنهایی که آمده بودند تا ۲۲ بهمن‌ها را به صورت کلی از بین ببرند؟

این روزها ملت بزرگ، برادر و مسلمان عراق؛ میزبان رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران است.

در حقیقت رئیس جمهور، در اوج عزت و اقتدارِ کشور مان و در بین محبت حاکم بین دو ملت، وارد عراق شد و مردم عراق این روزها میزبان او هستند. از طرفی در حالی این ورود به عراق صورت گرفت که دیگر صدام و تفکر صدامی نابود شده است. صدامی که می‌خواست یک دعوای تقلبی عرب و عجم راه بیندازد؛ الان دیگر حضور ندارد و مثل همه دیکتاتورها، به زباله دانی تاریخ پیوسته است و حال مشخص شده که دعوای اسلام و استکبار، همانی است که همیشه وجود داشته است و ما شاهد آن هستیم که در حقیقت نبرد اصلی ما با استکبار به معنای واقعی کلمه آمریکا است و آن‌هایی که به عنوان اذناب آمریکا در منطقه نقش‌آفرینی می‌کردند، یکی پس از دیگری ساقط شدند و یا در حال سقوط هستند.

این دو سند، درس مهمِ این روزهای ماست که از صحنه‌ی عملیات تفحص پیکرهای مطهر شهدا گرفتیم این اسناد نشان می‌دهد که حتی خاک‌هایی که پیکرهای مطهر شهدا در آنجا قرار گرفته هنوز با ما حرف میزند و حامل پیام‌های مهمی است. اسنادی که از دل این خاک و خل‌ها بیرون می‌آید، برای امروز ما پیام دارد و نکته‌ی حائز اهمیت این است که این دو اثر، با هم از زیر خاک پیدا شده‌اند.