مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه گفت: یادمان مرصاد از پربازدیدترین مناطق عملیاتی کشور است و در اربعین امسال حدود ۳۵ هزار نفر زائر و بازدید کننده داشت.

سردار مرادعلی محمدی پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه یادمان مرصاد را دومین مرکز فرهنگی اعلام کرد و اظهار داشت: در مصوبه سفر رهبری به استان کرمانشاه طرح گسترش این یادمان مورد تأیید قرار گرفت و از سال ۹۳ نسبت به این امر اقدام شد می‌توان گفت تاکنون حدود ۹۰ درصد آن محقق شده است.

وی افزود: یادمان مرصاد یکی از یادمان‌های پربازدید است که در اربعین امسال حدود ۳۵ هزار نفر زائر و بازدید کننده داشت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه واقعیت دفاع مقدس باید به درستی به نسل آینده منتقل شود ابراز داشت: نقاط ضعف و قدرت نیروهای رزمنده در دوران دفاع مقدس باید بدون هیچ کم و کاستی در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها اشاره کرده‌اند راهیان نور راهکار مناسبی در مقابله با جنگ نرم دشمن است لذا از اهمیت بالایی برخوردار است.

سردار محمدی تعداد یادمان‌های کل کشور را ۵۸ یادمان اعلام کرد و بیان داشت: از این تعداد ۱۰ یادمان از جمله یادمان شهید شیرودی، مرصاد، شهدای عملیات بازی دراز، مطلع الفجر، پادگان ابوذر، یادمان شهرستان‌های دالاهو، گیلان‌غرب، سومار و پاوه مربوط به استان کرمانشاه است.

وی بیان داشت: طی امسال توسط ستاد راهیان نور کشور مصوب شد که یادمان شهید بهشتی به صورت رسمی به مجموعه یادمان‌های دفاع مقدس بپیوندد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه عنوان کرد: یادمان شهدای ثلاث در منطقه شیخ صله نیز ۸۰ درصد پیشرفت دارد و طی نیمه اول سال ۹۸ افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

وی از برگزاری مراسم سالگرد شهید صیاد شیرازی و ۱۱۰ شهید شاخص نیروهای مسلح در ۲۱ فروردین سال ۹۸ خبر داد و گفت: در کرمانشاه این مراسم با محوریت فرماندهان شاخص نیروهای مسلح شهید سید محمد سعید جعفری، شهید حسین ادبیان و شهید جواد حاجی خداکرم برگزار خواهد شد.

سردار محمدی همچنین یادآور شد: طی برنامه ریزی به عمل آمده مجسمه شهید صیاد شیرازی و شهید شوشتری تا خرداد ماه سال ۹۸ در یادمان مرصاد نصب خواهد شد.

وی تصریح کرد: از سال ۹۳ تا ۹۶ با عنایت مقام معظم رهبری و حمایت مسئولین استان توانستیم ۲ مرکز در خصوص دفاع مقدس مرکز (گیلانغرب با ۵۰۰۰ متر بنا و مرکز فرهنگی مرصاد) به بهره‌برداری برسانیم و این در کشور شاید کم نظیر باشد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه در خصوص وضعیت پروژه باغ موزه دفاع مقدس کرمانشاه گفت به این منظور ۱۵ هزار هکتار زمین در نظر گرفته شده و کلیه طرح‌ها و کارهای اولیه صورت گرفته به زودی کار عملیاتی آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۱۰ عنوان کتاب در مجموع ۱۰۰ هزار نسخه در حوزه دفاع مقدس توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه تدوین، نگارش، چاپ و توزیع شده است.