نهمین محفل کتابدانان با موضوع نظرات مخالفان و موافقان طب اسلامی در کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

نهمین محفل کتابدانان با موضوع نظرات مخالفان و موافقان طب اسلامی در کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.
در ابتدای این جلسه عطاء سلیمانی پژوهشگر طب ایرانی اسلامی گفت: مستشرقین در کتابهای خود طب اسلامی را با طب سنتی ایرانی یکسان تصور کرده اند در حالی که، در عین اشتراکات، بین این دو تفاوتهایی وجود دارد. سلیمانی افزود: در حال حاضر نظرات علما و کارشناسان در مورد طب اسلامی متفاوت است؛ برخی به دلیل تعلق به طب سنتی و عده ای به دلیل طرفداری از علم مدرن به صورت کامل با آن مخالف هستند. وی افزود: وقتی از بعضی علما و مجتهدین می شنویم که طب اسلامی نداریم منظور نظریات آقای تبریزیان است وگرنه با اصل توصیه های طبی در قرآن و روایات مخالف نیستند. سلیمانی در پایان گفت در حال حاضر جریان معتدلی وجود دارد که ضمن بهره مندی از طب سنتی و مدرن معتقد به وجود طب اسلامی است که به تدریج کامل می شود. در این جریان که از چهره های شاخص آن آقای حسین خیراندیش است پزشکان متعددی مانند دکتر رضا منتظر وجود دارد که کتاب طب اسلامی را نوشته اند و خود تحصیلکرده علم جدیدند و در جهت تایید بعضی توصیه های طبی اسلامی مانند حجامت آزمایشات علمی انجام داده و مقالات علمی خارجی منتشر کرده اند.
در ادامه افشین احمدپور، متخصص قلب و عروق، گفت: محققین گفته اند اکثریت روایات طبی سند ندارند و بلکه به نظر من سند همه آنها بدون استثناء ضعیف است. وی گفت: من در زمینه روایات علمی منسوب به اهل بیت یک مقاله علمی نوشته ام و معتقدم اگر طب اسلامی وجود داشت می بایست دستاوردهای آن با دستاوردهای علم مدرن قابل مقایسه می بود. وی همچنین افزود: پزشکان موافق طب اسلامی مهارت و دانش کافی ندارند.
حجت الاسلام یارمحمدی استاد حوزه علمیه کرمانشاه گفت: اظهارنظر در علم رجال نیاز به سالها شاگردی و تحصیل دارد و نمی شود هرکسی در این خصوص به راحتی نظر بدهد. وی گفت ما نه همه روایات را تایید یا رد می کنیم و ضمن استفاده از طب جدید معتقدیم در بعضی موارد طب جدید نتوانسته موفق عمل کند.
رحمت باغنی، پزشک عمومی و متخصص طب سنتی، گفت: مخالفت با دستاوردهای طب اسلامی و سنتی به دلیل وجود پیش فرضهای ذهنی است و مخالفان نخواسته اند حقایق را ببینند. وی گفت پزشکان موافق با طب سنتی و اسلامی افراد با تقوی و تحصیلکرده ای هستند که نباید آنها را نادیده گرفت. وی همچنین گفت: برخی از مشکلات جهان امروز به دلیل توطئه های صهیونیستی است که سلامت مردم را تهدید می کنند.

 

تهیه و تنظیم خبر: دکتر رضا کریمی