مراسم رونمایی از کتاب «پسران حاج ذبیح الله» در نمایشگاه دفاع مقدس برگزار شد. این کتاب خاطرات شفاهی چهار شهید خانواده رضوان مدنی است که به کوشش «آذر آزادی» تالیف شده است.

به گزارش کربلائیان به نقل از فارس، در آیین رونمایی از این کتاب، سردار ناصر باباخانی، مدیر دفتر حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان، اظهار داشت: در نمایشگاه سال جاری از ۱۶ عنوان کتاب رونمایی شد و از این بابت کار ارزشمندی توسط نویسندگان و مولفیت استان انجام صورت گرفته است.

وی افزود: برپایی نمایشگاه دفاع مقدس امسال حاصل تلاش و زحمات ۱۳ کمیته بود و از تاریخ ۲۵ شهریور ماه لغایت ۷ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های برپاست.

همچنین در آیین رونمایی از این کتاب، «جعفر همتی» از هم رزمان شهدای خانواده رضوان مدنی با ذکر خاطراتی از این شهدای والا مقام پرداخت و اظهار داشت: رسیدن خانواده حاج ذبیح الله به این مقام ارزشمند از آثار و برکات دو مساله مهم در این خانواده بود؛ در درجه اول تدین این خانواده قبل از جنگ و حتی قبل از انقلاب بسیار مهم و حائز اهمیت بود و مساله دوم نان و لقمه حلالی بود که حاج ذبیح الله در خانواده خود به فرزندانش د داده بود و به همین جهت شاهد رسیدن چهار فرزند این خانواده به مقام ارزشمند شهادت هستیم.

وی افزود: امروز بچه‌ای در یک خانواده تب کند آن خانواده دچار اضطراب و استرس می شود، اما مادر بزرگوار این خانواده و پدر بزرگوار این خانواده پس از شهادت این بزرگان خم به ابرو نیاوردن و هربار راسخ تر و استوار تر در مسیر دفاع از نظام و انقلاب گام برداشتند.

همتی اضافه کرد: افراد بزرگوار زیادی از سراسر ایران اسلامی در زمان دفاع مقدس به مقام شهادت رسیدن اما شرایط در کرمانشاه متفاوت بود، چرا که اولاً زمانی که یک رزمنده کرمانشاهی در جبهه های نبرد حق علیه باطل می‌جنگید خانواده او در شهری‌های استان بارها و بارها مورد بمباران و موشکبازان رژیم بعث قرار می‌گرفت و هیچ گونه آسایش و امنیتی نداشتند، از طرف دیگر رزمندگان استان کرمانشاه علاوه بر مبارزه با رژیم بعث و تحمل موشک باران‌ها و بمباران‌های هوایی باید همزمان در مقابل اشرار و منافقین و ضد انقلاب نیز در استان مبارزه می‌کردند و این مساله وضعیت کرمانشاه به یک وضعیت متمایز در همه استان‌ها تبدیل کرده بود.

وی با اشاره به تاریخ ابتدای و انتهای جنگ یادآور شد: جنگ تحمیلی از کرمانشاه و یک ماه قبل از تاریخ ۳۱ شهریور آغاز شد و در کرمانشاه نیز به پایان رسید و این استان بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ شهید تقدیم کرد و بیش از ۱۶ هزار نفر از هموطنان غیر کرمانشاهی نیز در دفاع از مرزهای کشور که در حیطه این استان قرار می‌گیرد به شهادت رسیدند و این اعداد باید همواره مورد تاکید رسانه‌ها قرار بگیرد.

مشاور استاندار کرمانشاه ادامه داد: مادران و کودکان استان کرمانشاه بیش از هزار و صد بار مورد حملات هوایی و موشک باران قرار گرفتند که از این حیث گواه یک رشادت بزرگ و تاثیرگذار در عرصه تاریخ دفاع مقدس است.

لازم به ذکر است پیش از رونمایی از کتاب پسران حاج ذبیح الله شهردار کرمانشاه،مدیر دفتر حفظ نشر دفاع مقدس در کرمانشاه، سرداران و امیران حاضر در جلسه به رسم ادب بر چادر مادر این شهرای گرانقدر بوسه زده و به خانواده محترم شهدا ادای احترام کردند.