فرهنگسرای انقلاب اسلامی در «فصل رویش» از چهره‌های سینمایی و تلویزیونی تجلیل کرد؛ تهیه‌کننده «رد خون» در این مراسم به کم‌لطفی‌های جشنواره فیلم فجر نسبت به این فیلم واکنش نشان داد و گفت: "وقتی در سینمای انقلاب کار می‌کنم به کم‌لطفی‌ها توجهی ندارم."

به گزارش کربلاییان،همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرهنگسرای انقلاب اسلامی امروز(شنبه بیست و هفتم بهمن‌ماه) در قالب برنامه «فصل رویش» از ۶ چهره سینمایی و تلویزیونی تجلیل شد. این برنامه با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری، مهدی سالم مدیر شبکه امید و سیدمرتضی فاطمی تهیه‌کننده و فعال رسانه‌ای برگزار شد و رضا برجی عکاس و مستندساز، سیدمحمود رضوی تهیه‌‌کننده سینما، حسن شمشادی خبرنگار و فعال رسانه‌ای، جلیل سامان نویسنده و کارگردان، محسن مقصودی تهیه‌کننده و مجری سیما و هادی محمدیان کارگردان انیمیشن، تقدیر شدند. ویژه‌برنامه فصل رویش به تجلیل از ۴۰ چهره فرهنگی در حوزه‌های ادبیات و شعر، هنرهای تجسمی، سرود و موسیقی، نمایش و تئاتر، فیلم، سریال، انیمیشن، رسانه، قرآن و معارف اسلامی، ایثار و شهادت، علم و فناوری، جوانان، اقتصاد و تولید ملی و بانوان پرداخت.

بعد از ارائه گزارشی توسط سعید صدرائیان دبیر اجرایی فصل رویش و مجری برنامه قبل از دعوت گلایه کردند از دیده نشدن «رد خون» و کم‌لطفی جشنواره فیلم فجر به این فیلم! سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده «رد خون»، «ماجرای نیمروز» و «لاتاری» بعد از کلیپ معرفی‌اش در پشت تریبون حاضر شد و گفت: اگر انقلاب نبود و اگر حضرت امام(ره) و نائب بر حق‌شان از چند کیلومتری سینما هم نمی گذشتیم. وقتی برای انقلاب کاری می‌سازیم و وارد سینمای انقلاب می‌شویم این کم‌لطفی‌ها را نمی‌بینیم. نوار ادامه‌دار این دیده نشدن‌ها رنجم نمی‌دهد چون دوست دارم برای انقلاب و انقلابی‌گری، کار فرهنگی و هنری خلق کنم و به این حضور و خدمتگزاری افتخار می‌کنم.

رئیس شبکه افق: گام دوم مقام معظم رهبری باید در دستور کار «فصل رویش» باشد

پس از حضور و تجلیل سیدمحمود رضوی، جلال غفاری قدیر رئیس شبکه افق به عنوان سخنران بر روی جایگاه حاضر شد. او به پیام مقام معظم رهبری تحت عنوان گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر یک تعبیر مثبتی از این پیام رهبر معظم انقلاب داشته باشیم این پیام رهبری ما را به یاد وصیتنامه حضرت امام(ره) در سال ۶۳ می‌اندازد. امیدواریم عمر ایشان پاینده باشد اما حس مانیفست نظام بسیار روشنگر بودند. این پیام دو بخش کلیدی دارد؛ بخش اول مروری بر چهل سال گذشته مسیری که با همه سختی‌ها از ورود انقلاب و دستاوردهای شش ساله برای کشور واصل شد. بخش دوم پیام ایشان در یک بخش ایجابی و قدرتمند وارد گام دوم انقلاب و چهل سال دوم می‌شویم و توصیه هایی برای جوانان داشتند.

وی افزود: علاوه بر انقلاب اسلامی و برکاتی که انقلاب برای اهالی رسانه در عرصه‌های مختلف داشته، بنده قائلم حضرت آقا سال‌ها بزرگ فرمانده جنگ رسانه‌ای وارد میدان شدند و شخصاً در مقابل جبهه عظیم رسانه‌ای فرماندهی می‌کنند. پروژه سیاه‌نمایی که رسانه‌های غربی همچون “من و تو” و “بی‌بی‌سی” به راه انداختند. این رسانه‌ها آرزو می‌کردند ایران به جشن چهل‌سالگی انقلاب اسلامی نرسد. اما رسید و به تعبیر رهبر معظم انقلاب این اتفاق معجزه انقلاب اسلامی بود.

غفاری قدیر خاطرنشان کرد: آنچه در جنگ رسانه‌ای اتفاق می‌افتد تصویرسازی غلط از حرکت چهل ساله به نحوی که ایران در این چهل سال شکست خورده و انحراف از شعارهایش داشته است. آمریکایی‌ها و ابرقدرت‌های غرب کاملاً موفق بوده‌اند و تمام تلاش‌شان با موفیت همراه بوده است. دستورکاری که برای همه رویش‌ها و انتظار دارم در محافل اندیشه‌ای رسانه‌ای بر روی این پیام مقام معظم رهبری کار بشود و دستور کار تعیین شود. همه کمک کنید این خواسته ولی امر مسلمین روی زمین نماند. برای اینکه بتوانیم گام‌های استواری برای آرمان بزرگ ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی است. اگر بخواهیم این گام‌ها در راستای رسیدن به این آرمان طی شود یک باید گذشته را درست شناخت و از گذشته‌ها آموخت.

رئیس شبکه افق در پایان تصریح کرد: دشمنان انقلاب با تحریف و دروغ‌پردازی در گذشته و حال را دنبال می‌کند. و این راهبرد دیگری عظمت چهل سال انقلاب درست شناخته بشود در انقلاب‌های بزرگ فرانسه و شوروی مقایسه شود. گام دوم چهل ساله به ویژه بر دوش جوان‌ها سنگینی می‌کند نخستین توصیه امید و نگاه خوش‌بینانه را از دست ندهید کلید اساسی همه قفل‌هاست. آنچه می‌گویم باورهای علمی است و سیاست چند گانه دشمن و فعال‌ترین برنامه‌های مردم مأیوس کردن مردم و حتی مسئولان و مدیران از آینده است. خبرهای دروغ، تحریک‌های مغرضانه و وارونه نشان دادن واقعیت‌ها و بزرگ کردن عیوب کوچک و انکار محسنات بزرگ برنامه‌های همیشگی رسانه‌های صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملت ایران است. شما باید پیشگام در شکست این محاسبات تبلیغاتی است و این دستور کار بزرگ برای رویش‌های انقلاب اسلامی است.

سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فصل رویش فرهنگسرای انقلاب که از چهره‌های تلویزیونی و سینمایی تصریح کرد: خیلی فکر کردم در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از عظمت، طراوت و اوج شکوه حضور مردم در بیست و دوم بهمن ماه که حماسه بزرگی خلق کردند بگویم یا از چهل سال عزت، شکوه و افتخاری که امروز در اوج قله رفیع با عزت و پیروزی حرف می‌زنیم. رهبری علاوه بر نگاهی به جوانان غیور کشورمان خطاب مستتری هم به مسئولان داشتند که چقدر به عهدشان وفا کردند. شاید خیلی‌ها این سوال را داشته باشند که چرا بیانیه بعد از راهپیمایی بیست و دوم بهمن‌ماه صادر شد و چه اتفاقی در جامعه افتاد که شش فراز این پیام گذری به چهل سال انقلاب داشت.

وی افزود: امسال چهلمین سالگرد انقالب اسلامی یک تقابل جدی و واقعی جبهه حق و جبهه باطل و هشت ماه قبل از ایام دهه فجر یک تجهیز سنگین رسانه‌ای با محوریت استکبار، صهیونیست‌ها و خون‌های حرام کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی و امارات یک هجمه سنگین رسانه‌ای به راه انداختند. مبالغه نیست بیش از ۳۶۰ کانال تلویزیونی هجمه کردند در مقابل کدام کشور دنیا چنین سرمایه‌گذاری عظیمی انجام می‌دهند. چرا فقط ایران؟ چه شکستی و چه ضربه‌ای و اتفاقی برای صهیونیست‌ها در دوران چهل ساله انقلاب رخ داده که آنقدر به تکاپوی رسانه‌ای افتاده‌اند. تا جائیکه با صراحت و وقاحت و بعد هم با حقارت جان بولتون اعلام می‌کند ایرانی‌ها جشن چهل‌ساله انقلاب اسلامی را نمی‌بینند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به راه‌اندازی شبکه‌هایی چون اینترنشنال خاطرنشان کرد: ترامپ شش ماه سال پیش هفت تریلون دلار در منطقه هزینه کردیم و سهم خودمان را از منطقه می‌خواهیم. همان روزهایی که هجمه تبلیغاتی‌شان را علیه جمهوری اسلامی راه می‌انداختند. ایشان اعلام کرد میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنیم. بعضی از شبکه‌های تلویزیونی مثل اینترنشنال. فکر می‌کردند با آن هجمه سنگین تبلیغاتی اثر می‌گذارد یأس، دلزدگی، گرانی و برخی بی‌تدبیری‌ها را شاهد بودیم. به خیال خام‌شان، مردم دلزده می‌شوند و برای راهپیمایی ۲۲ بهمن به میدان نمی‌آیند اما مردم چه کردند. این شعور سیاسی را به رخ کشیدند به فرموده مقام معظم رهبری این حضور مردم معجزه‌ای در انقلاب رقم زد.

وی تأکید کرد: امیدوارم هرچه زودتر تلویزیون ما اعترافات فرماندهان اصلی داعش را پخش کند. که چقدر ددمنشانه سر کودکان را جلوی مادرانشان ذبح می‌کردند. آن‌ها در اعترافاتشان می‌گفتند ما به سوریه و عراق کار نداشتیم و می‌خواستیم یک قدرت منطقه‌ای تحت عنوان عراق و شام به راه بیندازیم و به جمهوری اسلامی ایران برسیم. مقام معظم رهبری در این بیانیه به خودسازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی اشاره دارند؛ اگر اعتقاد ما این است چهلمین سالگرد انقلاب یعنی بالندگی، پختگی، خودباوری و شکوفایی، امروز ملتی هستیم که می‌توانیم ادعا کنیم یک جریان تمدن‌سازی به راه انداخته‌ایم. اگر جامعه‌ای قصد دارد به  تمدن‌سازی برسد حتماً باید آرمان‌های خودش را در یک جامعه نمونه درست کند. جامعه‌ای که آرمان‌هایش احساء شد آماده انتقال تمدن‌های ظلم‌ستیزانه، استکبار‌ستیزی و دفاع از مظلومین و محرومین را انتقال دهد.

اوحدی به کار مشترک با شبکه یک برای تحویل سال اشاره کرد و گفت: کاری را با شبکه یک آغاز کرده‌ایم که چهره‌های سال را معرفی می‌کنیم؛ امسال اتفاقاً چهره‌های مردمی را انتخاب می‌کنیم. اسامی را دیدیم همسر شهید مدافع حرمی هم همسر شهید و هم فرزند شهید است. چقدر دین بر گردن ماست. مادر شهیدی یک فرزندش در جنگ مفقود و یک فرزندش در سوریه شهید شده است. اگر امروز رهبری معظم انقلاب با این امید و نشاط و صلابت از ورود به دهه پنجم انقلاب و تنظیم برنامه، توسعه و پیشرفت پنجاه سال آینده انقلاب صحبت می‌کنند به این مردم اعتماد دارند. ما در حوزه فرهنگی باید دستورالعملی داشته باشیم که مصوب شد این تبیین‌ها و راهکارها، درست و دقیق تحلیل شوند.

در ادامه مراسم از رضا برجی عکاس، خبرنگار و مستندساز تقدیر شد و او بعد از تجلیل گفت: من دو جا با دو نفر مصاحبه کردم که برایم وحشتناک بود که وقتی یادم می‌افتد اذیت می‌شوم. یک مرتبه با یک صربستانی مصاحبه کردم در سه ماه جنگ بوسنی در سه ماهه اول جنگ این نیمه حیوان بیش از ۱۲۰ نفر سه ماه را با دست خودش سر بریده بود؛ ۶۰ تن از این شهدا زن ها و دخترانی بودند هتک حرکت شده سر می‌بریدند. یک داعشی را با آن مصاحبه کردم که به من گفت در مسابقه باختم. مسابقه سر بریدن! در یک ساعت ۷۵ تیر خلاص زدم او ۸۰ تیر خلاص زد. کنار رودخانه می‌زدند. به خدا من چهارده سال عمرم را در جبهه‌ها گذاشتم پای داعشی به یک منطقه ایران می‌رسید ما الان اینجا نبودیم. به خدا اگر نبودند مقاومت اسلامی در سوریه و عراق اگر نبود مقاومت بچه‌هایی که مظلومانه شهید می‌شوند. همه را مدیون آن دلیرمردان راستین هستیم.

جلیل سامان فیلمنامه نویس، کارگردان و تهیه‌کننده نفر بعدی بود که در فصل رویش فرهنگسرای انقلاب اسلامی تجلیل شد. او گفت: امیدوارم لایق این حسن توجه باشم.

حسن شمشادی هم به عنوان خبرنگار صداوسیما تجلیل شد؛ او هم گفت: هرچه دارم از دولت قرآن دارم.

تهیه کننده و مجری برنامه چالشی «ثریا» محسن مقصودی نفر بعدی تجلیل‌شوندگان بود؛ او گفت: تشکر می‌کنم و واقعا لایق این جایزه انقلاب اسلامی نیستم. زمانیکه شهدای مدافع حرم و خانواده شهدای عزیز دفاع از مرزهایمان روبرویم هستند و جایزه می‌گیرم خجالبت می‌کشم.

آخرین عنوان تجلیلی این مراسم هم اختصاص پیدا کرد به هادی محمدیان خالق «فیلشاه»، «شاهزاده روم» و «انقراض»؛ او تصریح کرد: باعث افتخار بنده است این جایزه را می‌گیرم به مادران، خانواده‌ها و بچه‌ها قول می‌دهم به زودی در سینما با یک کار جذاب‌تر شما را می‌بینم.