نهمین دوره جشنواره فیلم عمار به دبیری نادر طالب‌زاده دارای بخش‌های «فراخوان مردمی معرفی سوژه و حمایت از تولید»، «بخش آثار رقابتی» و «اکران مردمی» بود.

مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سالن شماره یک سینما فلسطین برگزار شد و در این مراسم برگزیدگان معرفی و از آنها تقدیر شد.

نهمین دوره جشنواره فیلم عمار به دبیری نادر طالب‌زاده دارای بخش‌های «فراخوان مردمی معرفی سوژه و حمایت از تولید»، «بخش آثار رقابتی» و «اکران مردمی» بود.

در ادامه قسمتی از حواشی مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار آمده است:

* مراسم با قرائت قرآن قرائت توسط روح‌الله قلاوندی از اکران‌کنندگان مردمی شهرستان اندیمشک آغاز شد.

* مانند مراسم افتتاحیه، خانواده معظم شهدا حضور پررنگی در مراسم دارند.

* در ابتدای این مراسم، حسین حقیقی ترانه «ایران آینده» را به مناسبت چهل سالگی انقلاب اجرا کرد.

* خدایار بهرامی از پایه‌گذاران مسجد امیرالمومنین(ع) در شهرستان کهنز شهریار که در مستند «عابدان کهنز» حضور دارد، طی سخنانی گفت: یک روز دیو کثیفی آمد و با کنار زدن قاجارها، موجودی به نام رضاخان را بر سرزمین ما حاکم کرد. استعمار در سرزمین ما با حمله به حجاب بانوی ایرانی و کیان مقدس روحانیت، قصد تسخیر سرزمین ما را داشت. اما امروز نه تنها کشور ما نجات پیدا کرد، بلکه سوریه هم نجات پیدا کرد. وی افزود: من با چشمان خودم مزرعه تریاک ـ به اجبار ژاندارم رژیم شاهنشاهی ـ را در کشورمان دیده‌ام و سیلویی که  با گندم آمریکایی پر می‌شد. از برادران انقلابی خواهش دارم این‌ها را تبدیل به فیلم کنند تا مردم به ویژه جوانان بدانند قبل از انقلاب چه خبر بوده است! این وظیفه عمار است.

* این مراسم به صورت زنده از شبکه نمایش سیما در حال پخش است.

* مجید زین‌العابدین رئیس شبکه یک سیما در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد.

* فانوس بخش مستند تاریخی سیاسی به اثر «شورش علیه سازندگی» به کارگردانی «مصطفی شوقی» اهدا شد.

* شوقی جایزه خود را از دست مادران شهیدان خالقی‌پور دریافت کرد.

* کارگردان «شورش علیه سازندگی» در این مراسم گفت: علیه فیلم ما شورش شد و حتی نگذاشتند یک اکران خصوصی داشته باشد. خیلی خوشحالم که بچه‌های عمار جرأت کردند این فیلم را نمایش دهند. شوقی خاطرنشان کرد: وضع ما مستندسازها خوب نیست اما خیلی بهتر از کارگردان هفت‌تپه، هپکو و … است. امیدوارم هر چه زودتر فکری به حال مشکل این عزیزان شود.

* در بخش مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»، لوح تقدیر به مستندهای «راه طی شده» علی ملاقلی‌پور و «آینه‌های شکسته» به کارگردانی عبدالعلی مکرمی تعلق گرفت.

ملاقلی‌پور در سخنانی گفت: باید نقدپذیر بود و نقدپذیری را رشد داد. ضمن اینکه رسانه‌ها باید بدانند جوانانی هستند که هنوز فرزند خمینی هستند و هرچقدر هم تلاش کنند با برچسب‌های مختلف فیلم آن‌ها را بایکوت کنند، باز بر تعداد فرزندان خمینی افزوده می‌شود.

* لوح افتخار و «جایزه مردمی تورقوزآباد» به اثر «تهران دمشق» به کارگردانی «سید محمدعلی صدری‌نیا» اهدا شد.

* صدری‌نیا گفت: اگر یک ساعت در خیابان‌های حلب قدم بزنیم تازه می‌فهمیم جنگ داخلی یعنی چه! از همه عقاید و سلیقه‌ها دعوت می‌کنم مستند «تهران دمشق» را ببینند.

* به «ناصر طهماسب» گوینده گفتار متن برای مستندهای «مجتهد لاری» و «هاشمی زنده است» جایزه ویژه‌ای تعلق گرفت. او چهل سال قبل گویندگی مستند مصطفی عقاد را انجام داده است.

* فانوس اثر «روزی روزگاری ترامپ» به کارگردانی «علیرضا بوالی» به محسن مقصودی اهدا شد.

* محسن مقصودی در مراسم اختتامیه گفت: فانوسمان را به ابوالقاسم طالبی علمدار روشنگری تقدیم می‌کنم.

* لوح افتخار بخش «نقد درون گفتمانی» به اثر «خوره» به  کارگردانی «محمدرضا امامقلی» و به اثر «فروشنده ۲» به کارگردانی «علیرضا بوالی» به آقای حاج کرمی تقدیم شد.

* فانوس بخش «نقد درون گفتمانی» به اثر «دریابست» به کارگردانی «محمود شهبازی» اهدا شد.

* لوح افتخار بخش «مستند جبهه فرهنگی انقلاب» به مستندهای عطر سیب به کارگردانی داوود جلیلی و متولد آذر به کارگردانی سیدرضا حسینی تقدیم شد.

* ولید درویش فیلمساز اهل سوریه در اختتامیه نهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد.

* لوح افتخار بخش «مستند مدافعان حرم» به علت «سوژه جذاب و پرداخت مناسب» به اثر «کرار» به کارگردانی آقای محسن عقیلی اهدا شد.

* لوح افتخار بخش «مستند مدافعان حرم» به علت «محتوای ارزشمند و موضوع متفاوت» به اثر «عابدان کهنز » به کارگردانی آقای «مجید رستگار» اهدا شد.

* عابدان کهنز فانوس پراستقبال‌ترین مستند را هم دریافت کرد.

* رستگار کارگردان «عابدان کهنز » این فانوس را به خدایار بهرامی(مؤسس پایگاه بسیج مسجد امیرالمؤمنین) تقدیم کرد.

* نادر طالب‌زاده نیز در اختتامیه نهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد.

* فانوس بخش «مستند بیداری اسلامی و جهانی» به اثر «فرزند امام» به کارگردانی آقای «سیدمحتشم علی نقوی» اهدا شد.

* نقوی اصالتاً پاکستانی است و جالب آنکه با همسر و سه فرزند خود روی صحنه حاضر شد.

* نقوی گفت: جایزه‌ام را به شهید عارف الحسینی که مطمئنم الان دز اینجا حضور دارند تقدیم میکنم. وی با اشاره به تعداد فرزندان خود گفت: «حرف «آقا» است دیگر، همین مشخص می‌کند صحبت‌های آقا به خارج از ایران زودتر می‌رسد.» این گفته با تشویق حاضران در سالن همراه شد. وی سپس تأکید کرد شبه‌قاره هند نیاز به فعالیت بیشتری دارد.

* پدر شهید احمدی روشن در سینما فلسطین حاضر شد.

* فانوس بخش «مستند مدافعان حرم» به علت «ثبت صحنه های ناب و داستان پرکشش فیلم» به اثر «نجات» به کارگردانی آقای «امیر حسین نوروزی» اهدا شد.

* لوح افتخار بخش «مستند بیداری اسلامی و جهانی» به اثر «عماد» به کارگردانی آقای «ایمان گودرزی» اهدا شد.

* لوح افتخارهای بخش مستند «جنگ اقتصادی» به «خاویار قم» به کارگردانی محمدجواد رحیمی و «جوجه‌های انگلیسی» به کارگردانی محمدهادی اینانلو اهدا شد.

* فانوس بخش مستند «جنگ اقتصادی»  به علت امیدآفرینی و ارائه موفق نمایشی درماتیک به «به نام پدر» به کارگردانی محمدتقی رحمتی تعلق گرفت.

* رحمتی گفت: باید به اقتصاد مقاومتی عمل کنیم و آن را زنده نگه داریم. موضوعی که برخی به آن عقیده‌ای ندارند، اما من به عنوان یک مستندساز اقتصادی به این نتیجه رسیدم چاره‌ای نداریم جز اقتصاد مقاومتی. صنایع نفتی و صنایع غذایی را باید از ارز منفک کنیم، هرچند صرفه اقتصادی نداشته باشد.

* «عصمت احمدیان» کارآفرین و مادر شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی جایزه «استقلال» را از جشنواره عمار دریافت کرد؛ این جایزه توسط پدر شهید احمدی روشن به احمدیان تقدیم شد.

* مادر شهیدان فرجوانی در این مراسم گفت: وکلا، وزار، مسئولان، همه و همه! ما این شهدا را دادیم که شما پشت میزهایتان راحت بنشینید، شما هم کاری بکنید که ملت برای معیشت خودشان به این در و آن در نزنند و راحت زندگی کنند. پدر شهید احمدی روشن هم در پاسخ به این اظهارات گفت: نرود میخ آهنین در سنگ.

* آیتم طنزی توسط مسعود غزنچایی در اختتامیه نهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار اجرا شد.

* در حاشیه برگزاری مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، غرفه کودک فعال بود.

* در اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار از سیروس مقدم کارگردان مجموعه تلویزیونی پرمخاطب «پایتخت» تقدیر شد.

* نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره عمار، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک، رضا سلمانی به نمایندگی از مدافعان حرم، ولید درویش به نمایندگی از مردم سوریه و یک خانواده شهید مدافع حرم روی صحنه حاضر شدند و کاشی حرم رضوی(ع) را به سیروس مقدم اهدا کردند.

* سیروس مقدم پس از قرار گرفت روی صحنه گفت: خوشحالم که زنده و بی‌واسطه در خدمت شما هستم. سعادتی بود که امشب دعوت شدم و در خدمت شما بودم. وی سپس به کلیپی که در این بخش پخش شد اشاره کرد و گفت: به نظرم کلیپ خیلی خوبی از پایتخت تهیه شده بود و حتی برخی صحنه‌ها را خودم هم به خاطر نداشتم.

* کارگردان پایتخت اظهار داشت: پایتخت متعلق به مردم است و بارها در جلسات خصوصی که با مدیران فرهنگی داشتم، عرض کرده‌ام که پایتخت نه متعلق به سیروس مقدم و محسن تنابنده و تیم سازنده است و نه متعلق به تلویزیون و هیچ ارگانی. پایتخت متلق به مردم است و تا وقتی که بخواهند، ادامه پیدا می‌کند، اما سسیتم مدیریت فرهنگی ما هم آیا تمایلی دارد که به این مطالبه مردم جواب مثبت بدهد یا نه؟ وی ادامه داد: خیلی از مسائل را نمی‌شود بیان کرد. به نظر می رسد که ما خواهان ادامه پایتخت نیستیم، اما مطمئن باشید این حرف، حرف تیم سازنده نیست. تا وقتی که مردم از پایتخت دلزده نشوند و دوست داشته باشند پایتختی‌ها را ببینند،‌ ساخته می‌شود. ولی ما هم باید سوژه‌های خوب پیدا کنیم، موضوعاتی که توقعات مردم را برآورده کند. چون با مضمون اجتماعی کار طنز کردن خیلی سخت است.

* مقدم خاطرنشان کرد: تا الان هیچ چیزی دال بر اینکه از تیم پایتخت به طور جدی خواسته شود که برای پایتخت ۶ بیاندیشد، نشده است. برای همین امسال در خدمت شما نیستیم. وگرنه آقای تنابنده مالامال از سوژه است و به تعداد افراد این کشور، قصه و داستان وجود دارد.

* کارگردان پایتخت گفت: از روزی که پایتخت۵ تمام شد، عززان ماباید به پایتخت ۶ فکر می‌کردند تا تیم متلاشی نشود،‌نه چند ماه ماندهبه عید. برنامه‌ریی باید داشته باشیم. ساختن یک کار دنباله‌دار، کار بسیار سختی است، چون متعلق به یک نفر نیست. یک تیم بازیگر هستند که باید حضور داشته باشند. یک دوقولویی به نام سارا و نیکا داریم که از خارج کشور باید به تیم ملحق شوند و جلوی دوربین بروند. وی ادامه داد: پایتخت شاید یکی از عوامل وحدت و انسجام فکری آحاد ملت است، از عمار تا حوزه‌های علمیه و ایرانیان مقیم خارج. قشر ضعیف جامعه هم تنها سرگرمی‌اش را پایتخت می‌داند. قومیت‌های مختلف هم مرتب خواهان پایتخت هستند و از ما دعوت می‌کنند پایتخت بعدی را به زادگاه آن ها ببریم. بنابراین احساس می‌کنم نسبت به پایتخت در برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی کم‌لطفی شده و به این نیاز مردم درست پاسخ داده نشده است.

* مقدم در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: الان تیم پایتختی‌ها متلاشی شده و خیلی سخت است آ‌نها را دور هم جمع کرد، چون هر کدام سر یک پروژه هستند. اما به نمایندگی از این جمع می‌گویم تا زمانی که مردم خواهان پایتخت باشند،‌ آن را می‌سازیم. شاید صدای مردم به گوش روابط عمومی سازمان صداوسیما برسد، جدی‌تر به این مسأله فکر کنند.

* زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما نیز دقایقی درباره سیروس مقدم به سخنرانی و تمجید از وی پرداخت. مدیر شبکه یک گفت: همین‌جا از آقای مقدم دعوت می‌کنیم ششمین بخش پایتخت را شروع کنند.

* مادر شهیدان خالقی پور دسته گلی به نادر طالب زاده اهدا کرد.

* در بخش داستانی کوتاه به سه فیلم «اسپری» محسن مجیدپور، «داستان آینده» ساخته میثم ملکی‌پور و «هر سال اربعین» میلاد محمدی لوح تقدیر اهدا شد.

* «آخرشه» رضا کشاورز و «نفرست» سامان غنائمی فانوس دریافت کردند.

* در این بخش از شهید محمد علیشاه موسوی گردیزی (چمران افغانستان) تقدیر ویژه به عمل آمد.

* در بخش داستانی نیمه‌بلند «تقاص»‌ محسن امانی لوح افتخار دریافت کرد. لوح افتخار بازیگری هم به بهار نوحیان بازیگر «مستوره» رسید.

* قرار است فیلم «مستوره» بامداد امشب از شبکه افق پخش شود.

* فانوس بهترین کارگردانی به «سوزن» به کارگردانی یوسف جعفری رسید. فانوس ویژه این بخش هم به «مستوره» به کارگردانی الهام هادی‌نژاد رسید.

* در بخش فیلم بلند، «جایزه ویژه» لوح تقدیر گرفت و فانوس این بخش به هیچ فیلمی تعلق نگرفت.