مردم استان کرمانشاه آماده استقبال از عید فطر، عید شکرانه نعمت‌های الهی هستند و نماز عید فطر در کرمانشاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به امامت آیت‌الله علما اقامه می‌شود.

به گزارش کربلائیان و به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، عید فطر از جمله مهمترین اعیاد مسلمانان جهان است که نشان‌دهنده اتحاد و همبستگی مسلمانان و شکرگزاری بندگان از یک ماه عبادت و بندگی است و روایات حاکی از آن است که روزه‌دار پاداش روزه‌داری خود را در روز عید فطر دریافت می‌کند.

از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر تکبیر و برگرفته از آیه‌ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود و پرداخت زکات فطره در این روز براساس حد تعیین شده بر مسلمانان واجب است.

مردم استان کرمانشاه نیز همپای مردم سایر استان‌ها برای برگزاری عید فطر در مساجد، تکایا و امامزاده‌ها آماده می‌شوند.

نماز عید فطر در زمان حضور امام علیه السلام واجب است و باید با جماعت  خوانده شود و در زمان ما که امام علیه السلام غایب است، مستحب بوده و می‌شود آن را با جماعت یا فرادی خواند.

وقت نماز عید فطر و قربان از اول آفتاب روز عید تا ظهر است. در روز عید فطر مستحب است مسلمانان بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند و زکات فطره را هم بدهند و بعد نماز عید را بخوانند.

نماز عید فطر  دو رکعت است که نمازگزار در هر رکعت باید بعد از خواندن حمد و سوره، سه تکبیر بگوید. بهتر آن است که در رکعت اول پنج تکبیر بگوید و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از تکبیر پنجم تکبیر دیگری بگوید به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند. بعد از تکبیر چهارم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.