به مناسبت سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم آیین اکران و نقد مستند «انحصار ورثه» با حضور محمدعلی شعبانی، کارگردان اثر و حجت الاسلام عباس محسنی، مسئول دفتر نشر آثار شهید آوینی؛ افشین آزادی، رئیس حوزه هنری کرمانشاه و علاقمندان به هنر انقلاب در سینما بیستون کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کربلائیان، به مناسبت سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم آیین اکران و نقد مستند «انحصار ورثه» با حضور محمدعلی شعبانی، کارگردان اثر و حجت الاسلام عباس محسنی، مسئول دفتر نشر آثار شهید آوینی؛ افشین آزادی، رئیس حوزه هنری کرمانشاه و علاقمندان به هنر انقلاب در سینما بیستون کرمانشاه برگزار شد.

حجت الاسلام عباس محسنی، مسئول دفتر نشر آثار شهید آوینی، از سخنرانان این نشست بود که گفت: این مستند نسبت به دیگر آثار ساخته شده درباره آقامرتضی نسبتا بهتر بود و خانواده این شهید راضی بودند و اذیت نشدند. مستندساز گرچه به زندگی آوینی در دوران پیش از انقلاب پرداخته ولی عمداً از گفتن برخی حرف ها صرف نظر کرده است و همه حقایق را نگفته است.
افشین آزادی، رئیس حوزه هنری کرمانشاه نیز گفت: این مستند اثر نجیبانه‌ای است چون برای جذب مخاطب هر حرفی نزده است. شخصیت شهید آوینی دارای یک سیر تحولی بود ولی برخلاف آن فکر می کنم در آثار و نوشته های آوینی یک ثبات دیده می‌شود.
در این مراسم رضا کریمی گفت: مستند انحصار ورثه یک اثر هنری، نکته بین و هدفمند درباره تغییر است. تحول و تجدید، مسئله ای اساسی در هستی شناسی دینی و عرفانی است و خود آوینی در کتاب «آغازی بر یک پایان» در یادداشت تجدید و تجدد ذات عالم را متحول می دانست و این مستند نشان می دهد نظریه تجدید و تحول هم شامل خود آوینی شده است.
کریمی افزود: شهید آوینی می گویند، عالم در عین ثبات متحول است. در مستند انحصار ورثه به جنبه تحول آوینی توجه شده، ولی جنبه ثبات شخصیت او بسیار کمرنگ است.
در جایی از اثر راوی می گوید: او نگران بود که مبادا مبارزه اش با متجددین او را در متحجرین قرار بدهد. «مبارزه همزمان با تجدد و تحجر» وجه ثابت آوینی پس از بازگشت از راه طی شده اش بود، اما مستند بیشتر بر تحجرستیزی او تأکید می کند.

محمدعلی شعبانی، کارگردان مستند «انحصار ورثه» در این مراسم گفت: ساخت فیلم برای من سخت و طولانی بود ولی خوشحالم که فیلم راه خودش و مخاطبش را پیدا کرده است؛ چرا باید آدمی‌که دیگر نیست را نبش قبر کنم؟ می‌خواستم روشنگری کنم نه افشاگری.
شعبانی گفت: تاثیر جمله آقای محسنی، که می گوید مرتضی به دنبال تجربه حقیقت در دام افتاد ولی خدا او را برگرداند، تا آخر فیلم من باقی است. من معتقدم تغییر در آوینی تغییر از یک آدم آلوده به یک آدم سالم نیست، بلکه یک تغییر انفسی است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص موسیقی فرهاد مهراد در فیلم گفت: آوینی موسیقی فرهاد را خیلی دوست داشت و به همین دلیل برای فیلمم انتخاب کردم.
شعبانی در پاسخ به یک سوال که چرا همسر شهید در مستند حضور ندارد، گفت: ایشان گفتند وقتی کل اثر آماده شد تصمیم می گیرند که مصاحبه کنند یا نه. وقتی کار آماده شد گفتند دیگر نیازی به حضور من نیست و آنچه لازم است گفته شده. اعتقاد من این است که مرتضی آوینی را مدیون همسرش مریم امینی هستیم و همانطور که در مستند گفته شده این دو رابطه بسیار عاشقانه ای داشتند که نخواستم همه جزئیات آن را در فیلمم بیان کنم.
شعبانی در پایان گفت: انقلاب و عاشورا وجه ثبات آوینی بود. آوینی با فتح خون شکل نهایی به خود می‌گیرد و همانطور که او انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را تفکیک می کند، او را نباید در جمهوری اسلامی خلاصه کرد.

 

تهیه و تنظیم خبر: دکتر رضا کریمی