امام جمعه موقت کرمانشاه بر لزوم ترویج ساده زیستی و قناعت در جامعه توسط مسئولان تاکید کرد و آنرا از عوامل ایجاد وحدت بین مردم و آنان برشمرد.

به گزارش کربلاییان،به نقل از مرصاد آیت الله محمد حجتی اظهار داشت: ماه رمضان ماه شب زنده داری و فرصت استغفار به درگاه خداوند متعال است.

امام جمعه موقت کرمانشاه افزود: ماه رمضان فرصت خوبی برای بازنگری اعمال و همچنین دوری از سستی و تنبلی است و سبب می‌شود انسان به سرشتی نیکو دست یابد.

وی پالایش روح از گناهان را یکی از برکات ماه مبارک رمضان دانست و گفت: ماه مبارک رمضان ماه طهارت و پاکی و رسیدن به قرب الهی است که می توان در این ماه این راه را با گام های استوار طی کرد.

ماه رمضان فرصتی برای دستیابی به مغفرت و رحمت الهی است

امام جمعه موقت کرمانشاه افزود: در ماه رمضان انسان می تواند خلق و خوی شیطانی را از خود دور کند و این خود گنجی عظیم در جهت دستیابی به مغفرت و رحمت الهی است.

آیت الله حجتی در ادامه به فضیلت و شرافت ماه مبارک رمضان اشاره کرد و بیان داشت: در این راستا به همین بسنده می کنیم که در میان ماههای قمری تنها ماهی که خداوند در قرآن به آن اشاره کرده ماه رمضان است.

وی ادامه داد: همچنین خداوند ماه رمضان را ظرف نزول قرآن معرفی کرده است و در شب های این ماه عزیز قرآن را برای هدایت بشر نازل کرده است.

 بهترین فرصت برای خودسازی، تهذیب نفس و رشد معنوی

این استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه رمضان ماه دعا و نیایش با خداوند در دل تاریک شب است، گفت: رمضان ماه هدایت، رحمت و شب زنده داری است و روزه گرفتن در این ماه یکى از عبادت هاى مهم اسلامی و یکى از بهترین روش هاى خودسازى و تهذیب نفس است.

وی همچنین ماه مبارک رمضان را ماه اشاعه مکتب انبیاء الهی (ع) دانست و گفت: در این ماه نفس کشیدن و خوابیدن هم عبادت محسوب می شود لذا سعی کنید از لحظه لحظه این ماه در جهت رشد معنوی استفاده کنید.

آیت الله حجتی خاطرنشان کرد: شب زنده داری در این ماه روح را جلا می دهد و از هوا و هوس دور می کند و انسان را به سوی خدا متوجه می کند.

شبهای قدر فرصتی برای فراگیری مفاهیم قرآن به عنوان رمز موفقیت بشر است

وی یکی دیگر از فرصت های این ماه را وجود شب های مقدس قدر عنوان کرد و افزود: در این شبها قرآن از سوی جبرئیل بر رسول خدا (ص) نازل شده و دین اسلام موجودیت پیدا کرد لذا باید قدر این شب ها را بدانیم و از خواب غفلت بیدار شویم.

این معلم اخلاق در بخش دیگری از سخنانش عمل به مفاهیم قرآن را رمز موفقیت بشر دانست و گفت: ماه رمضان فرصت خوبی است که در جهت فراگرفتن مفاهیم قرآن گام برداریم.

آیت الله حجتی گفت: با اندکی کاوش در زندگی علمای بزرگ به این موضوع دست خواهیم یافت که رمز موفقیت آنها در شب زنده داری و راز و نیاز با خداوند است در این شبهای رمضان این فرصت برای انسانها فراهم است که نباید آنرا از دست دهیم.

وی ماه رمضان را ماهی در راستای دست یافتن به سبک زندگی اسلامی دانست و بیان داشت: در این ماه باید خود را از زندگی های مادی که متاسفانه بیشتر ما به آن وابسته شده ایم دور کنیم و سبک زندگی ائمه معصومین(ع) را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

آیت الله حجتی در با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان قرائت قرآن و مناجات های شبانه از مهم ترین برنامه های روزه داران در جهت کسب معرفت و سعادت الهی است که باید به طور جدی به این مسائل بپردازیم.

چه عواملی مباحث معنوی و روزه داری را در بین جوانان کمرنگ کرده است؟

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی سبب کمرنگ شدن مباحث معنوی از جمله روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان بین جوانان شده است،  گفت: متاسفانه امروزه عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا این موضوع بین جوانان کمرنگ شود.

آیت الله حجتی بیان داشت: متاسفانه در سالهای اخیر مسئولین بیشتر جوانان را به توسعه طلبی، راحت طلبی، اسراف و تبذیر و… سوق می دهند تا به مباحث مذهبی و معنوی و شاید این یکی از مهم ترین علل دوری جوانان نسبت به این امر شده است.

دشمنان اسلام از پیشرفت اسلام در ایران واهمه دارند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پیشرفت اسلام در عمل به قرآن و درک مفاهیم قرآن است، لذا مسئولین باید در وهله اول به این مهم توجه داشته باشند چرا که در حال حاضر دشمنان اسلام از پیشرفت اسلام در ایران بیشتر واهمه دارند.

امام جمعه موقت کرمانشاه مشکلات اقتصادی را از دیگر عوامل بی توجهی نسل امروز به این فریضه الهی دانست و گفت: جوانان ما باید توجه داشته باشند که فشار اقتصادی نباید بر اعتقادات آنها تاثیر بگذارد با نگاهی به زندگی گذشتگان در می یابیم که آنها به نان جو راضی بودند و دست از اعتقاداتشان بر نمی داشتند و ماه رمضان با عشق روزه می گرفتند.

تفرقه اندازی بین مردم و روحانیت از دسیسه های دشمنان است

وی بر لزوم توجه مسئولین وجوانان به سخنان رهبری و جامعه روحانیت در این برهه از زمان بیش از هر زمان دیگری تاکید کرد و بیان داشت: اکنون دسیسه دشمنان اسلام تفرقه اندازی بین مردم و روحانیت است لذا باید به آنها اجازه ندهیم به خواسته های شوم خود برسند و وحدت بین رهبری، روحانیت و مردم حفظ شود.

امام جمعه موقت کرمانشاه به نقش مسئولان در گرایش بیشتر مردم بویژه جوانان به حفظ ارزشها اشاره کرد: لازم است مسئولان به همراه فرزندانشان در آیین های مذهبی شرکت کنند  چرا که این امر نه تنها از انجام برخی رفتارها از سوی فرزندان آنها جلوگیری می کند، بلکه حضور جوانان در این آیین ها را نیز بیشتر می کند.

 آیت الله حجتی با تاکید بر اینکه جوانان و نوجوانان باید قدر این ماه را به خوبی بدانند، گفت: رمضان فرصتی برای بیدار شدن وجدان انسانهاست.

لزوم ترویج ساده زیستی در جامعه از سوی مسئولان

وی با دعوت همگان به قناعت و ساده زیستی گفت: باید در ماه مبارک رمضان از زیاده روی در خوردن و آشامیدن پرهیز کنیم چرا که یکی از آداب این ماه  تهذیب نفس و کمک به مستمندان است.

امام جمعه موقت کرمانشاه در پایان بر لزوم ترویج ساده زیستی توسط مسئولان در جامعه تاکید کرد و آنرا یکی از عوامل ایجاد وحدت و همبستگی در جامعه به ویژه در بین مردم و مسئولین برشمرد.