این البته نخستین‌باری نیست که پلیس آمریکا با مرضیه هاشمی رفتاری خشن داشته است. مرضیه هاشمی در مسافرت‌های متعددش به آمریکا همواره از سوی ماموران این کشور با بدرفتاری مواجه شده اما این‌بار سطح این بدرفتاری بسیار متفاوت از قبل بوده است. ماموران پلیس آمریکا به این خبرنگار آمریکایی‌الاصل تا شامگاه سه‌شنبه، اجازه تماس با خانواده را نمی‌دهند.

روز گذشته(چهارشنبه) خبر بازداشت مرضیه هاشمی گوینده شبکه پرس‌تی‌وی توسط پلیس آمریکا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواستار آزادی این فعال رسانه‌ای آمریکایی‌الاصل مسلمان شدند.

* ماجرا از چه قرار است؟
«ملانی فرانکلین»، مجری آمریکایی‌الاصل پرس‌تی‌وی که پس از مسلمان شدن، نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده است، روز یکشنبه برای دیدن خانواده و برادرش که به بیماری سرطان مبتلا است، وارد خاک آمریکا می‌شود اما به محض ورود، پلیس آمریکا با رفتارهای نامحترمانه، او را دستگیر می‌کند. این البته نخستین‌باری نیست که پلیس آمریکا با مرضیه هاشمی رفتاری خشن داشته است. مرضیه هاشمی در مسافرت‌های متعددش به آمریکا همواره از سوی ماموران این کشور با بدرفتاری مواجه شده اما این‌بار سطح این بدرفتاری بسیار متفاوت از قبل بوده است. ماموران پلیس آمریکا به این خبرنگار آمریکایی‌الاصل تا شامگاه سه‌شنبه، اجازه تماس با خانواده را نمی‌دهند.

درنهایت شامگاه سه‌شنبه و پس از گذشت دو روز مرضیه هاشمی توانسته با خانواده تماس بگیرد و از آنچه در این مدت بر سرش آمده، بگوید. براساس اطلاعیه‌ای که خانواده او منتشر کرده‌اند، پلیس آمریکا دست و پای این خبرنگار آمریکایی را همچون مجرمان سابقه‌دار با غل و زنجیر بسته‌اند و پس از انتقال به زندان، برخوردهای وحشیانه‌ای با او داشته‌اند. ماموران FBI در اولین مکان زندان، بر خلاف میل هاشمی، حجاب را از سر خانم هاشمی برداشته و از وی عکس بدون حجاب گرفته‌اند. آنها حتی با وجود اینکه استفاده از غذای «حلال» حق دینی هر مسلمانی است، به او تنها گوشت خوک داده‌اند تا این روزنامه‌نگار در دو روز ابتدایی تنها از بیسکویت تغذیه کند.

* واکنش تهران به بازداشت هاشمی
 محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اقدام آمریکا در دستگیری مرضیه هاشمی را «سیاسی و غیرقابل قبول» خواند و از آمریکایی‌ها خواست «بدون فوت وقت این بازی سیاسی» را تمام کنند.

ظریف درباره دستگیری مجری و خبرنگار شبکه پرس تی وی توسط آمریکا اظهار کرد: خانم مرضیه هاشمی به لحاظ اینکه همسر یک فرد ایرانی بودند، شهروند ایرانی هم محسوب می‌شوند از همین رو وظیفه خود می‌دانیم که از حقوق شهروندان خود دفاع کنیم.

*  احضار فرزندان مرضیه هاشمی به دادگاه
حسین هاشمی پسر مرضیه هاشمی مجری بازداشت‌شده شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» می‌گوید او، برادر و خواهرش برای شهادت دادن مقابل هیئت منصفه دادگاه احضار شده‌اند.

حسین هاشمی در مصاحبه با آسوشیتدپرس می‌گوید به او گفته شده مادرش به عنوان شاهد مطلع (material witness) بازداشت شده، اما در زندان است و برای او کد زندانی در نظر گرفته شده است.

* پیمان جبلی: خانم هاشمی سخنران قهاری است از خود دفاع می‌کند
برنامه تلویزیونی «عصر» با اجرای نادر طالب‌زاده، شب گذشته با موضوع دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا به روی آنتن شبکه افق رفت که مهمان ویژه این برنامه، پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما و مدیر شبکه پرس تی وی بود.

بخشی از مهم‌ترین اظهارات پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما در برنامه عصر:
*** خانم هاشمی جدای از این که یکی از اعضای شبکه پرس تی وی است، خود به تنهایی یک پروژه رسانه‌ای است و کسی است که یک نقش بزرگ رسانه‌ای را نه تنها از زمان تاسیس شبکه پرس تی وی بلکه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرده است. ایشان از ۴۰ سال پیش تا به امروز که مسیر و آینده خود را انتخاب کرد، یک پروژه رسانه ای موثر است و به نظرم یک الگوی بسیار موثر برای تمام اهالی رسانه است.

*** خانم هاشمی شخصیت بسیار استواری دارد. او سخنران قهاری است و تسلط بسیار خوبی بر خود دارد و به همین دلیل می تواند از خود دفاع کند. ما ۲-۳ روز از ایشان بی خبر بودیم و دوشنبه صبح مطلع شدیم. در آن روز تصمیم گرفتیم که صبر کنیم چرا که ممکن بود تا روز چهارشنیه مساله حل بشود اما وقتی امروز صبح مطلع شدیم که تصمیم بر زندانی کردن ایشان است، کار رسانه ای خود را آغاز کردیم. به نظرم، امروز مانور رسانه ای جهانی برای افشای چهره واقعی آمریکا به راه افتاد و بهترین سخنرانی های افشا کننده را از زبان کارشناسان و تحلیل گران آمریکایی شنیدیم.

*** درست است که اکنون هیچ صدایی از ایشان نمی شنویم اما باید گفت همین اتفاقی که برای ایشان رخ داده است، بهترین وسیله برای روشنگری است. سوال این جا است که آیا واقعا با خود فکر نمی کنند که وقتی کسی را که میزبان بسیاری از کارشناسان ضد آمریکایی بوده است، دستگیر می کنند، خود آنان علیه آمریکا می شوند؟ در همین جریان می بینید که بسیاری از کارشناسان آمریکایی در همین چند روز، علیه این ماجرا شده اند و راجع به آن حرف می زنند. به نظرم این اتفاق، یک اشتباه محاسباتی از سوی آمریکا بود و یکی از الطاف الهی شامل حال ما شد.

*** این که گفته می شود احتمال یک جنگ داخلی در آمریکا وجود دارد، صحیح است چرا که اگر ترامپ استیضاح بشود، طرفداران او واکنش های سنگینی را نشان خواهند داد و از همین منظر، باید شاهد یک جنگ داخلی تمام عیار باشیم. در حقیقت، اگر این اختلاف عمیق که اکنون بین دموکرات و جمهوری خواه وجود دارد، شعله ور شود، احتمالا باید شاهد فروپاشی آمریکا باشیم.

*** خانم هاشمی قصد ساخت یک مستند راجع به حقوق بشر در آمریکا را داشت و وقتی که قصد داشت برای ساخت این کار به سمت دنور برود، در فرودگاه دستگیر شد. خاطرم هست که ایشان در سال گذشته، پیشنهادی را به ما داد و آن هم این بود که قصد داشت به نیجریه برود و در مورد وضعیت شیخ زکزاکی یک مستند بسازد. باید اشاره کنم که شخصیت ایشان، یک شخصیت کنجکاو و حقیقت گرا است و هیچ وقت از هیچ چیز راضی نیست.

* برخی واکنش‌های توییتری به بازداشت هاشمی

در ادامه تصاویری از مرضیه هاشمی آمده است: