عملیات کربلای ۹ در ۲۰ فروردین ۱۳۶۶ در منطقه عملیاتی قصرشیرین توسط غیور مردان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به وقوع پیوست .

عملیات کربلای ۹ در ۲۰ فروردین ۱۳۶۶ در منطقه عملیاتی قصرشیرین توسط غیور مردان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به وقوع پیوست .

پیکر زخم خورده شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب و گیلانغرب در سال‌های جنگ تحمیلی با رشادت‌های غیور مردان ارتش در عملیات‌های مختلف، التیام یافت و یکی از عملیات‌هایی که در جبهه غرب کشور طرح ریزی و اجرا شد عملیات کربلای ۹ بود که با آزادسازی چند ارتفاع در قصرشیرین همراه بود.

این تک عملیاتی برای پس راندن عراق از ارتفاعات قصرشیرین و کنترل منطقه به اجرا گذاشته شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیروی عمل کننده توانست به اهداف مشخص شده در این عملیات دست پیدا کند.

همزمان با ادامه عملیات کربلای هشت، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات کربلای ۹ را بیستم فروردین سال ۱۳۶۶ در منطقه شمال شرقی قصرشیرین و ارتفاعات «قراویز» آغاز کرد.

عملیات کربلای ۹، در بیستم فروردین ماه سال ۱۳۶۶ با رمز «یامهدی ادرکنی» انجام شد و طی آن ارتفاعات ۵۴۲ و ۴۰۰ و پاسگاه مرزی بابا هادی در منطقه بیشگاه که مدت هفت سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، آزاد شد.

روایتی از غیورمردان ارتش در عملیات کربلای ۹ در ارتفاعات قصرشیرین

در این عملیات گردان‌های یک و سه و چهار از تیپ کماندویی سپاه دوم و گردان چهار نیروی مخصوص از تیپ سه دشمن بعثی به کلی منهدم شد. تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها و اسرای دشمن در حدود یک هزار و ۸۵۵ تن گزارش شد.

غنایم به دست آمده شامل تعداد زیادی خمپاره انداز، تیربار، جنگ افزارهای فردی و مقادیری مهمات بود که ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات به آن رسید.

عملیات کربلای ۹ در حالی که منطقه شلمچه شاهد درگیری و پیروزی رزمندگان اسلام بود، جبهه جدیدی در غرب علیه نیروهای عراق گشود و رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران‌، دشمن را در تنگه باباهادی مورد حمله قرار دادند؛ و با عبور از تله‌های انفجاری و میدان‌های مین به دشمن یورش بردند و پس از نبردی جانانه و کم نظیر در مدت سه ساعت‌، تنگه مهم باباهادی را واقع در منطقه پیشگاه به تصرف خود در آورند و باقیمانده نیروهای عراق را وادار به فرار کردند.

فرماندهان بعثی به خاطر حساسیت منطقه‌، نیروهای پراکنده را به سرعت جمع آوری و اقدام به انجام ۱۰ پاتک می‌کنند که قوای اسلام با مقاومت جانانه همه پاتک‌ها را سرکوب کرده و دشمن بعثی بدون کمترین نتیجه‌ای به عقب رانده می‌شود.

در جریان دفع این پاتک‌ها ۱۵ دستگاه تانک‌، ۳۵ دستگاه نفربر، پنج خودرو و چندین انبار مهمات و ۲ آتشبار دشمن منهدم شده و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات آنها نیز به غنیمت رزمندگان در می‌آید.

روایتی از غیورمردان ارتش در عملیات کربلای ۹ در ارتفاعات قصرشیرین

در عملیات «کربلای ۹» و پاتک‌های بعد از آن بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.

منطقه عمومی سرپل ذهاب در شمال غربی کوه قراویز نیز شاهد گوشه‌هایی از این عملیات مهم بود، یک عملیات محدود یک روزه توسط نیروهای خودی که با توجه به محدودیت زمان و مکان، این عملیات دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشت.

این عملیات ساعت یک بامداد مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۶۶ با رمز «یا مهدی ادرکنی (عج)» با حمله رزمندگان تیپ ۳ لشگر ۸۱ زرهی کرمانشاه آغاز شد، سرعت عمل مناسب همراه با غافلگیری را می‌توان از عوامل اصلی پیروزی در این عملیات محدود نام برد و این عملیات با هدف تصرف ارتفاع ۵۴۲ و ارتفاع تبری در منطقه عمومی سرپل ذهاب اجرا شد.

پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و بکارگیری ۱۲ فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل کننده خودی در عملیات «کربلای ۹» را نیز به عهده گرفت لذا ۲ روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.

روایتی از غیورمردان ارتش در عملیات کربلای ۹ در ارتفاعات قصرشیرین

نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین شده را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی سه روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌گرفت.

فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هر بار چندین تانک و نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.

از طرفی بالگردهای ۲۱۴ ضمن حمل تدارکات و مهمات مورد نیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ها حمل می‌کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شدند.

در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آنها بود.

اطلاعیه قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در مورد عملیات کربلای ۹

بسم ا …الرحمن الرحیم‌
محمد رسول ا …والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم‌

ملت مبارز و قهرمان ایران‌! همزمان با پیروزی چشمگیر سپاهیان اسلام در منطقه عملیاتی شرق بصره‌، رزمندگان پرتوان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساعت یک بامداد امروز (۶۶/۱/۲۰) با گشودن جبهه جدیدی در غرب کشور، عملیات کربلای ۹ را با رمز مقدس یا مهدی (عج) ادرکنی آغاز کردند.

روایتی از غیورمردان ارتش در عملیات کربلای ۹ در ارتفاعات قصرشیرین

لشکریان توحید، در این عملیات که به منظور پاکسازی مناطق تحت اشغال میهن اسلامی‌مان از لوث وجود صدامیان و پاسخ به شرارت‌های رژیم جنگ افروز بعث عراق در منطقه خلیج فارس انجام گرفت‌، موفق شدند با انهدام بخش وسیعی از ادوات جنگی دشمن‌، خسارت سنگینی به آنها وارد آوردند.

رزمندگان اسلام با اتخاذ تاکتیک نفوذی در عمق جبهه دشمن و با عبور از کانال پیچیده مجهز به انواع تله‌های انفجاری و میادین مین‌، ارتفاعات ۵۴۲، ۴۱۵ ،۴۰۰ ،۴۱۰ و پاسگاه مرزی باباهادی را که مدت شش سال و نیم در اشغال نیروهای دشمن بود، به تصرف خود در آوردند و با آزاد سازی این ارتفاعات ۲۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی‌مان از لوث وجود صدامیان پاکسازی شد.

در این عملیات افتخارآفرین، دلیر مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کشته و زخمی کردن بیش از ۸۰۰ تن از نیروهای عراق‌، ده‌ها تن از آنها را به اسارت خود در آورده و گردان‌های ۳ ،۱ و ۴ از تیپ کماندویی سپاه دوم عراق را به میزان ۸۰ درصد منهدم کردند.

دشمن شکست خورده‌، بعد از ظهر به منظور باز پسگیری مواضع از دست رفته و با جمع آوری نیروهای شکست خورده خود اقدام به اجرای هفت پاتک سنگین کرد که هر بار با تحمل تلفات و ضایعات سنگینی مجبور به عقب نشینی و فرار از منطقه شد.

در این عملیات‌، علاوه بر انهدام ۴۵ دستگاه تانک و نفربر دشمن‌، چندین انبار مهمات و چهار آتشبار توپخانه دشمن نیز به آتش کشیده شد و شمار زیادی خمپاره انداز، تیربار، جنگ افزارهای انفرادی و مقادیر فراوانی مهمات‌، سالم به دست رزمندگان اسلام افتاد.

  • منبع خبر : https://www.mehrnews.com/news/5463010