دومین کنگره ملی شعر عاشورایی از سوی اداره ارشاد استان کرمانشاه در راستای توجه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی، یکشنبه ۱۹ اسفندماه با حضور شاعران برجسته کشوری در شهرستان کنگاور برگزار می‌شود. بیش از ۱۸۵ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این کنگره ارسال شده و آخرین مهلت ارسال آثار به این کنگره تا پایان آبان ۹۷ […]

دومین کنگره ملی شعر عاشورایی از سوی اداره ارشاد استان کرمانشاه در راستای توجه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی، یکشنبه ۱۹ اسفندماه با حضور شاعران برجسته کشوری در شهرستان کنگاور برگزار می‌شود.

بیش از ۱۸۵ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این کنگره ارسال شده و آخرین مهلت ارسال آثار به این کنگره تا پایان آبان ۹۷ بود که پنج نفر در بخش شعر فارسی و پنج نفر در بخش شعر کردی برگزیده خواهند شد.

محورهای اصلی کنگره شامل صفات و فضائل امام حسین(ع)، در باب قیام کربلا، طفلان حضرت زینب (س)، طفلان حضرت مسلم(ع)، یاران امام حسین(ع) و شهدای دشت کربلا و سایر مفاهیم مرتبط با قیام کربلا است که به زبان فارسی و کُردی اثر دارد.

همچنین بخش ویژه نیز شامل موضوع «ایثار و شهادت» با تأکید بر شهدای مدافع حرم به زبان فارسی و کُردی است.

از اهداف برگزاری این جشنواره آشنایی شیفتگان فرهنگ متعالی عاشورا با صفات و فضائل امام حسین (ع) و یاران وفادارش، ترویج فرهنگ و ارزشهای اصیل اسلامی، اشاعه فرهنگ و ادبییات آئینی عاشورایی، ارتقای سطح کیفی شعر آئینی و گسترش هرچه بیشتر آن و توجّه به کیفیت و جذابیت اشعار مداحی در مراسم مذهبی است.

در بخش اصلی جایزه نفراول لوح تقدیر، تندیس و مبلغ ۱۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر، تندیس و مبلغ ۸ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر، تندیس و مبلغ ۶ میلیون ریال و دو نفر برگزیده جشنواره؛ لوح تقدیر و مبلغ ۴ میلیون ریال است.

در بخش ویژه شعر نیز به نفر اول لوح تقدیر، تندیس و مبلغ ۷ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر، تندیس و مبلغ پنج میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر، تندیس و مبلغ ۳ میلیون ریال و به دو نفر برگزیده لوح تقدیر و هدیه نقدی یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی اهدا می‌شود.