نخستین دوره جشنواره مرصاد در کرمانشاه به عنوان جشنواره‌ فیلم، مستند، پویانمایی و فیلمنامه نویسی برگزار می‌شود.

به گزارش کربلائیان و به نقل از خبرگزاری تسنیم از  کرمانشاه، یکی از این وقایع مهم در تاریخ ایران اسلامی جنگ هشت ساله دفاع مقدس است و مرصاد نقطه پایان منافقان در اسلام‌آباد غرب و از لحظه‌های حساس تاریخ دفاع مقدس است و به همین دلیل مقاومت جایگاه ممتازی در ایران معاصر دارد.

حماسه مرصاد و چهره منفور منافقان باید برجسته و مطرح شود؛ منافقینی که رد پای ترور و جنایات آن‌ها نه تنها در ایران اسلامی بلکه در عرصه بین‌المللی هنوز مشهود است و در این راستا هنر و ابزارهای هنری مانند رسانه تئاتر بهتر از هر ابزار دیگر می‌توانند نقش‌آفرینی داشته باشند.

بی‌شک جشنواره فیلم مرصاد یکی از ابزارهایی است که توانسته است بخشی از رسالت این حماسه بزرگ را به دوش بکشد و بهترین ابزار هنری برای انتقال ارزش‌های این حماسه در کشور باشد و توانسته با تمام تنگناها و مشکلات خود را مطرح کند.

نخستین دوره جشنواره مرصاد توسط سازمان بسیج صداوسیمای کرمانشاه و قرارگاه رسانه ای بسیج غرب کشور به عنوان جشنواره‌ فیلم، مستند، پویانمایی و فیلمنامه نویسی برگزار می‌شود.

در راستای سیاست‌گذاری سازمان بسیج صداوسیمای کرمانشاه در حمایت از جوانان بسیجی هنرمند، از طریق این جشنواره تلاش خواهد کرد تا بستری برای حضور کلیه هنرمندان و علاقه‌مندان به موارد مسابقه برای حضور در جشنواره فیلم مرصاد فراهم کند تا بتوانند به صورت مستقل و فارغ از اجبار برای ساخت فیلم خلاقیت و نوآوری خود را محک زده و به صورت حرفه ای پا به عرصه رقابت بگذارند.