رئیس سازمان اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: طی ایام الله دهه مبارک فجر برنامه‌های متنوعی با همکاری تشکل‌های مردم نهاد در محلات مختلف شهر کرمانشاه برگزار می‌شود.

مراسم گرامیداشت چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به همت موسسه مردم نهاد «صدای سلامت» و موسسه مردم نهاد «چشمه امید سنا» و با همکاری سازمان اجتماعی-فرهنگی- ورزشی شهرداری کرمانشاه در پارک رودکی برگزار شد.

رئیس سازمان اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در این مراسم، اظهار داشت: برگزاری مراسم گرامیداشت دهه مبارک فجر در محله رودکی مایه مباهات است، طی ایام الله دهه مبارک فجر برنامه‌های متنوعی با همکاری تشکل‌های مردم نهاد در محلات مختلف شهر کرمانشاه برگزار می‌شود.

مهدی عبدالمالکی بیان کرد: طی این ایام در ۱۰ مسجد بعد از نماز مغرب و عشا  برنامه داریم، در فواصل زمانی مختلف برنامه‌های متنوعی به ویژه برای قشر کودک و نوجوان در محلات مختلف کرمانشاه برگزار می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر کرمانشاه در ادامه با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت: امسال در چهلمین سالگرد فجر انقلاب هستیم و به کوری چشم دشمنان نظام، مراسم گرامیداشت دهه فجر را باشکوه بیشتر برگزار می‌کنیم.

کامران ملکی با اشاره به حساسیت این مقطع تاریخی و دشمنی ابرقدرت‌های شرق و غرب علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی طی چهار دهه اخیر بسیار قابل توجه است و در شهر کرمانشاه در حوزه شهری شاهد اقدامات عمرانی و خدمات بسیار ارزشمندی هستیم و به امید خدا این انقلاب به انقلاب جهانی امام زمان (عج) وصل می‌شود.

وی بر حضور هرچه باشکوه‌تر مردم در مراسم‌های گرامیداشت دهه فجر تاکید کرد و گفت: این مراسم‌ها باید با محوریت مردم برگزار شود.

احسان احمدی‌نصر از حوزه اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرداری کرمانشاه نیز، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و نیز عرض تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، گفت: حضور در چنین برنامه‌ها و مراسماتی مایه سعادت است.

مدیرعامل موسسه «چشمه امید سنا» در ادامه  اظهار داشت: چشمه امید سنا از موسسات فعال در حوزه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی است که با آموزش مهارت‌های زندگی، تاب‌آوری و مهارت‌های مقابله‌ای در شهر و روستا اقدام به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشیدن به اقشار جامعه کرده است.

اسرا رماحی افزود: ما معتقدیم که پیشگیری همواره بهتر از درمان است و این شعار را سرلوحه کار خود قرار داده و خانواده‌ها را جامعه هدف قرار داده‌ایم.

رماحی گفت: زمانی که افراد مهارت‌های زندگی را بیاموزند و روابط میان فردی خود را بهبود بخشیده و در کنترل خشم مهارت پیدا کنند گام مهمی در پیشگیری از نه تنها اعتیاد بلکه همه زمینه‌های آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: افزایش تاب‌آوری با کاهش اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی رابطه بسیار قوی دارد، چرا که افراد در مقابل شکست‌ها و ناکامی‌های خود راه مقابله با آن‌ها را می‌آموزند.

رماحی گفت: موسسه چشمه امید سنا روستاها و شهرستان‌ها از جمله شهرستان هرسین را که معضل اعتیاد در آن پررنگ است را نیز از آموزش‌های خود بهره‌مند می‌کند.

وی دور بودن روستا از شهر را دلیل خوبی برای عدم دریافت خدمات روان‌شناسی و آموزش‌های لازم ندانست و افزود: خدمات روان‌شناسی موجود در روستاها به حد قابل قبولی نیست و همین امر زمینه آسیب را در روستا افزایش می‌دهد.

در ادامه لیلا قزاقی معاون موسسه «صدای سلامت کرمانشاه»، اظهار داشت: موسسه صدای سلامت از سال ۱۳۹۶ با مدیریت امیرعلی بابایی کارشناس ارشد رفاه اجتماعی و مددکاری اجتماعی شروع به فعالیت کرد. فعالیت‌های این موسسه بسیار گسترده است و در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در ۴۰ کارگروه از جمله کمیته‌های محیط‌زیست، رفتار و فرهنگ شهروندی، سلامت، کارآفرینی، ورزش و نشاط و موفقیت فعالیت دارد که هرکدام زیرمجموعه‌هایی دارند.

وی افزود: گستره فعالیت این موسسه در مدارس بسیار گسترده است و  در قالب همایش‌های مختلف اجرای برنامه داشته است و عموم مردم جامعه هدف ما هستند، این موسسه به صورت داوطلبانه اقدام به عضوگیری از میان جوانان مشتاق در سطح شهر کرده است.

قزاقی بیان کرد: ما در بخش‌های مختلفی فعالیت داریم از جمله کمیته نمایش عروسکی و سایکودرام در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و آموزش مهارت‌های زندگی اقدام به اجرای نمایش به صورت نمادین و نماهنگ برای مردم کرده است.

وی گفت: موسسه صدای سلامت با معاونت اجتماعی علوم پزشکی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه همکاری‌های حمایتی دارد.

قزاقی خواستار توجه هرچه بیشتر مسؤولان به موسسات مردم نهاد فعال به ویژه در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شد و گفت: استقبال پرشور امروز مردم از این مراسم بیانگر اثرگذاری این فعالیت‌هاست و از مسؤولانانتظار حمایت بیشتری می‌رود.

وی گفت: موسسه صدای سلامت طی ۱۰ روز دهه مبارک فجر با همکاری سایر سمن‌ها در سطح محلات مختلف برنامه‌های متنوع و ارزشمندی را برای عموم مردم و به ویژه بانوان، کودکان و سالمندان برگزار می‌کند.

گفتنی است، این مراسم با استقبال چشمگیر مردم مواجه شد و آیتم‌های متنوعی از جمله مسابقات طناب‌کشی، دارت، نقاشی، آشپزی، اجرای نمایش عروسکی و ارائه خدمات مشاوره تغذیه، مشاوره کودک، مشاوره خانواده، تست قندخون و فشارخون، مشاوره سالمندان و… برگزار و جوایزی به برندگان اهدا شد.