اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جلسه ۳۲۴ این شورا به بررسی ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب پرداختند.

 جلسه ۳۲۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
این جلسه به موضوع بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری اختصاص داشت و اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود در بررسی ابعاد این بیانیه پرداختند.

* رئیس بسیج اساتید: رویکرد مسئله محوری در دانشگاه‌ها نهادینه نشده است

زارعی رئیس بسیج اساتید کشور در این جلسه گفت: هنوز رویکرد مسئله محوری در دانشگاه‌ها نهادینه نشده است و نیاز به مدیریت جهادی در تغییر ساختارهای فعلی دانشگاه برای یک انقلاب علمی در کشور هستیم.

وی افزود: در دانشگاه‌ها بدنه اساتید هنوز به رویکرد آموزشی تمرکز دارد و به ساختار نظام ارتقای دانشگاهی وابسته است که در آن کماکان نظام وتویی مقالات حکم‌فرماست و هنوز سایر حوزه‌های علمی مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم: به مقولات جمهوریت و اسلامیت باید توجه توأمان داشته باشیم

غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در بررسی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌بایستی به مقولات جمهوریت و اسلامیت به صورت توأمان توجه داشته باشیم و به تمامی ابعاد این بیانیه پرداخته شود تا از خطر مصلح کردن این بیانیه جلوگیری شود.
قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت: بودجه پژوهشی فعلی کشور حدود ۸۰ میلیون دلار است

شاهین آخوندزاده گفت: رهبر معظم انقلاب به تنهایی از رشد بودجه‌های پژوهشی در کشور حمایت کرده‌اند.

وی افزود: از ۰٫۱۶ درصد سهم پژوهش کشور امسال به سهم ۲٫۱ درصدی رسیده‌ایم.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان بودجه و حمایت‌های پژوهشی کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در منطقه بسیار محدودتر است درحالی‌که انتظار است با همین بودجه محدود پژوهشی از سایر کشورهای منطقه جلوتر باشیم.

وی ادامه داد: کانادا که حدود ۲ برابر ما تولید مقاله می‌کند تنها ۹۶ مجتمع دانشگاهی دارد اما این میزان در کشور بسیار متفاوت است.
آخوندزاده گفت: بودجه پژوهشی فعلی کشور حدود ۸۰ میلیون دلار است در حالی که کشوری چون ترکیه برای این موضوع یک میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته است.
خسروپناه: نسبت بیانیه گام دوم انقلاب با محتوای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بررسی شود

در ادامه جلسه حجت‌الاسلام‌ خسروپناه گفت: دبیرخانه باید به بررسی نسبت بیانیه گام دوم انقلاب رهبری «مدظله‌العالی» با محتوای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بپردازد و ناظر بر مأموریت‌های شورای اسلامی شدن به بررسی برنامه‌های پیش رو بپردازد.
عاملی: هدف بلند مقام معظم رهبری، استقرار جامعه اسلامی در گام دوم است

حجت‌الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تلقی بنده از بیانیه گام دوم این است که ما یک گام برداشته‌ایم و درصدد برداشتن گام دوم هستیم.

وی ادامه داد: این بیانیه به منزله مانیفستی است که بازمهندسی چهل سال آینده انقلاب را مورد توجه دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: مقام معظم رهبری با نگاه عمیقی که دارند بیانیه گام دوم را در سه محور ارائه دادند.

وی ادامه داد: ایشان در محور اول روی یافته های نظام جمهوری اسلامی تأکید دارند و در محور دوم به ظرفیت ها اشاره داشته اند.

عاملی افزود: مقام معظم رهبری در محور سوم نیز ۷ توصیه ارائه دادند که مسیر های آینده را در حوزه های مهمی مثل علم، معنویت و عقلانیت، سبک زندگی، اقتصاد، زیرساخت های مهم فن­آوری های آینده  مورد توجه قرار داده اند.

عاملی گفت: هدف بلند مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» استقرار جامعه اسلامی در گام دوم است.

وی افزود: ما با نگاه به گام دوم انقلاب اسلامی بایستی توجه کنیم که اگر بخواهیم استقرار جامعه اسلامی داشته باشیم، علم چه وظیفه ای ایفا می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در بیانیه گام دوم انقلاب از ظرفیت‌های گذشته، دستاوردهای کنونی و توصیه‌های متعلق به آینده سخن گفته اند، در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بایستی به گذشته نگاه کرد و هم به مسیر آینده نگاه داشت تا از وضعیت موجود فرهنگی به وضعیت مطلوب دست پیدا کنیم و از این رو عمیقاً نیازمند باز مهندسی نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور هستیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این بیانیه، بیانیه نظام جمهوری اسلامی است و بایستی به منزله بیانیه‌ای باشد که فارغ از هرگونه جناح‌بندی‌ها، نظام تفکر تمدنی انقلاب اسلامی را ارائه می کند و متوجه تمامی آحاد جامعه است.

وی افزود: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تعامل با دستگاه های مسئول در حوزه علم و فرهنگ، شوراهای اقماری و کمیسیون تخصصی و همچنین کار کارشناسی عمیق؛ نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ را باز مهندسی خواهد کرد و هم بر مبنای بیانیه گام دوم راهبردهای سیاستی مهمی را برای چهل ساله دوم انقلاب طراحی خواهد کرد و سندهای سیاستی و خط مشی گذاری را در قالب لایحه و طرح آماده صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد کرد.

عاملی تصریح کرد: در این مسیر نیازمند مشارکت همه دانشگاهیان و همه اهل علم و حکمت هستیم و مشارکت عمومی در این مسیر یک ضرورت جدی است.
وزیر علوم: برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت

در پایان جلسه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» اذعان داشته‌اند که آنچه به دست آورده‌ایم قابل قبول است و برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت.

وی افزود: باور بنده این است که جوانان دانشجوی دانشگاهی ما ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند که بایستی با هدایت ظرفیت‌ها، جوانان را از مهلکه‌های بی‌اخلاقی دور کنیم و با تدوین راهبردهای اجرایی به اعتلای جوانان کشور در محیط‌های دانشگاهی کمک کنیم.