فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه آخرین اقدامات سپاه در کمک به مردم مناطق سیل‌زده را تشریح کرد.

سردار بهمن ریحانی در گفت‌وگو با کربلاییان، با بیان اینکه نیروهای سپاه پاسداران از همان روز نخست درگیر سیل شدند اظهار داشت: علاوه بر سپاه شهرستان‌ها، گردان‌های بیت المقدس، امام حسین(ع) و لشکر عملیاتی نبی‌اکرم(ص) به مناطق حادثه دیده در شهرستان‌های کرمانشاه، هرسین و شهرستان‌های استان لرستان از جمله منطقه سلسله، معمولان و نورآباد فراخوان و اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط جوی از قبل در استان کرمانشاه پیش‌بینی شده بود و میزان بارندگی‌های ۲۴ ساعته به همه رده‌ها و نیروهای سپاه فراخوان دادیم که از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات خود به سرعت به کمک مردم سیل‌زده بشتابند عنوان کرد: تمامی مقرها و پایگاه‌های سپاه را که از لحاظ سیلاب در معرض خطر نبودند به منظور اسکان مردم سیل‌زده تجهیز کردیم.

ریحانی با بیان اینکه بنابر پیش‌بینی‌ها، مدیریت مناسب بحران در استان، مجموعه مدیریتی و هماهنگی مردم مشکل خاصی در استان به وجود نیامد بیان کرد: با این وجود در موج اول بارندگی‌ها تعدادی از کانکس‌های خالی از سکنه در سرپل‌ذهاب دچار آبگرفتگی شد و در موج دوم بارندگی‌ها رودخانه گاماسیاب در شرق استان طغیان کرد و حدود ۳۰ تا ۴۰ روستا در معرض آسیب جدی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ۱۰ روستای شرق استان در جریان سیلاب دوم به طور کامل در محاصره آب قرار گرفتند گفت: خیلی سریع نیروها و تکاوران لشکرهای سپاه و گردانهای بیت‌المقدس هرسین با استفاده از تجهیزاتی از قبیل قایق و ماشین‌های سنگین این روستاها را از سکنه و دام‌های زنده تخلیه کردند و کمک‌های غذایی در اختیار آنها قرار گرفت.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه افزود: بعد از ۴۸ ساعت آب این رودخانه فروکش کرد و مردم وارد منازل خود شدند اما خسارت زیادی به اراضی کشاورزی، مراتع و احشام آنها وارد شد.

وی بیان کرد: در شهرک کرناچی کرمانشاه با ۲۰ هزار نفر جمعیت نیز با بالا آمدن آب رودخانه قره‌سو منازل شهروندان دچار آبگرفتگی شدید شد و افراد در معرض آسیب‌های جدی قرار گرفتند که بار دیگر با اعزام نیروها و لشکر بیت‌القدس کرمانشاه بخش زیادی از این شهرک از سکنه تخلیه شد و مردم در سالن‌های ورزشی سپاه اسکان داده شدند.

وی با بیان اینکه در موج اول سیلاب تنها در کرمانشاه یک چوپان که در حال عبور از رودخانه با احشام خود بود فوت کرد گفت: این اتفاق ناگوار متأسفانه به دلیل عدم اطلاع‌رسانی دهیار منطقه انجام شده بود که بعد از این حادثه دهیار توسط استاندار عزل شد.

ریحانی با اشاره به اینکه سیلاب اخیر در استان لرستان سبب تخریب منازل و راه‌های ارتباطی شد بیان کرد: در یک مأموریت فوری بسیاری از نیروهای سپاه استان کرمانشاه مشغول بازگشایی معابر و مسیرها و رساندن آذوقه به مردم روستاهای سلسله و معمولان با مرکزیت شهر نورآباد هستند.

وی با بیان اینکه راه‌های ارتباطی حدود ۲۰۰ روستای این مناطق به طور کلی مسدود شده بود که با تلاش نیروهای سپاه راه‌های ارتباطی بسیاری از این روستاها بازگشایی شد و در چند روز آینده مابقی راه‌ها نیز برقرار می‌شود گفت: برای کمک به استان‌های مازندران و گلستان نیز سپاه استان کرمانشاه علاوه بر اعزام نیرو اقلام ضروری را برای مردم سیل‌زده ارسال کرد.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بر اساس نظرات کارشناسان بسیاری از بلایای طبیعی در کشور امکان وقوع دارد اظهار کرد: باید با یک برنامه‌ریزی دقیق‌تر و ایجاد ساختارهای جدید سازمان مدیریت بحران را برای مقابله با پیامدهای ناشی از حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله تقویت کرد.