به مناسبت ایام دهه فجر ، آیین کتابشناسی و تجلیل از دکتر محمد ابراهیم مالمیر در سالن جنبی نمایشگاه چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزار شد. این مراسم روز چهارشنبه 17بهمن ماه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت ۲۰سال است از نزدیک با دکتر مالمیر آشنا هستم و شهادت می دهد که ایشان که به عنوان یک پژوهشگر در تمام این سالها در کرمانشاه فعالیتهای شایسته ای داشته است. وی همچنین از شروع فعالیت تألیف دانشنامه کرمانشاه در چندین مجلد خبر داد که همت دکتر مالمیر در این استان انجام خواهد شد.
محد خیاط زنجانی، استاد دانشگاه، در این جلسه پس از بیان چند خاطره از دکترمالمیر گفت: در این سالها شاهد بودم که اساتید و اصحاب اندیشه در شرایط مختلف به نوشته ها و اندیشه های استاد استناد می کردند و این نشان می دهد که مقام علمی ایشان در بین این افراد تأثیر گذار بوده است.
رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی، در این مراسم گفت: در سفر مقام معظم رهبری به کرمانشاه ایشان به نخبگان این استان فرمودند «چهره‌ى حقیقى علمى و هنرى و ادبى کرمانشاه، آنچنان که باید، شناخته شده نیست؛ و این جاى افسوس و دریغ است.». پس از این بیانات دکتر مالمیر آثاری را به عنوان تقدیم به رسم لبیک منتشر کردند. کریمی افزود: کرمانشاه بیشتر به عنوان شهر جوانمردی شناخته می شود اما تحقیقات دکتر مالمیر نشان داده که علاوه بر این کرمانشاه شهر عرفان هم هست.
محمد ابراهیم مالمیر به عنوان سخنران پایانی این مراسم گفت: خود را لایق تقدیر نمی دانم و همین که سبب شدم که این جمع دور هم باشند خوشحالم.
وی گفت: من معتقدم فرد یا ملتی که نتواند خودش را تعریف کند در زاویه حافظه تاریخ گم می شود و کرمانشاه نتوانسته خودش را معرفی کند برای همین تلاش کردم که در این زمینه آثاری را منتشر کنم که برخی چاپ شد ولی برخی از آنها به دلیل بی همتی در استان کرمانشاه و مسئولین هنوز به چاپ نرسیده است.
مالمیر در ادامه گفت: بنده اصطلاح «مکتب ادبی کرمانشاه» را ابداع کردم چون معتقدم ادبیات در کرمانشاه ویژگی های منحصربه فردی دارد. مثلا مقتل سرایی یا تاریخ منظوم انبیاء ویژه وجود دارد. دو انجمن ادبی مطرح کشور همایشی با این نام برگزار کردند و ده ها مقاله علمی در این زمینه نوشته شد اما در کرمانشاه هیچ همایش یا بزرگداشتی برگزار نگردید.
وی همچنین گفت: دکتر شفیعی کدکنی می گوید: کرمانشاه بعد از خراسان، بزرگترین عرفای جهان اسلام را داشته است. من می گویم اگر چه دکتر شفیعی محقق منصفی و بزرگی است ، اما در این باره منصفانه سخن نگفته اند. حقیقت آن است که مثل خیلی از زوایای فرهنگی کرمانشاه که ناشناخته مانده، عرفان و عرفای کرمانشاه نیز مغفول واقع شده اند! بسیاری از عرفای کرمانشاه با هر مذهب فقهی، قطب منطقه ی جبال( چندین استان فعلی ایران و چندین استان عراق امروزی ) بوده اند که از آن جمله اند شیخ الطایفه جنید نهاوندی (بغدادی)، ابوبکر کسایی دینوری ، ابراهیم بن شیبان دینوری و…
این استاد دانشگاه گفت: در علوم انسانی سازوکار دانشگاه ها در خدمت استان نیست بلکه فقط در خدمت ارتقای اساتید است. من پیشنهاد می کنم رساله های دانشگاهی با موضوعاتی در ارتباط با کرمانشاه تصویب شوند این کار بدون هزینه می تواند سهم بسیار زیادی در شناسایی هویت کرمانشاه داشته باشد.