در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
سه شنبه 27 آذر 1397
9 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 18
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

تمام هم و غمشان لقمه نانی است که برای آن از همان سن کودکی باید پا به پای بزرگترها کار کنند و کودکی نکرده بزرگ شوند، دنیای سختی دارند اما سختکوش هم می‌شوند آنجا که برای زنده ماندن باید تلاش کنند.

درک زندگی این بچه‌ها که زاده فقر و تنگدستی هستند شاید برای اغلب ماها دشوار باشد؛ کودکانی که مثل بقیه در ناز و نعمت بزرگ نشده‌اند و از همان بچگی دست‌رنج خودشان را خورده‌اند.

دستهای بلند شده بر اندام نحیف این کودکان، سو استفاده های جسمی و جنسی، ترک تحصیل و به کار گماشتن آنان در کنار فروخوردن بغض سختی های زندگی خانواده هایشان که درگیر فقر و اعتیاد هستند هم از دیگر مشکلات این کودکان است؛ کودکانی که از وقتی چشم گشودند خشونت دیدند.

این شرایط سخت زندگی سبب شده شمار زیادی از این کودکان زودتر از موعد بزرگ شوند که البته عده ای از آنان دیگر مجالی برای تغییر زندگی و بهبود اوضاع را نمی یابند و به جهت قرارگیری در محیط های نامناسب آینده ای بسیار خطرناک را پیش رو خواهند داشت.

از آنجا که آسیبهای اجتماعی نظیر بحث کودکان خیابانی و کودکان کار از جمله مباحث حساس است اخیر نیز لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس تصویب شده که با بررسی آن در می‌یابیم که با قوانین مشابه قبلی چندان متفاوت نیست.

ا

 

سیکل معیوب جمع آوری کودکان کار در کرمانشاه/ سطح نشاط و امید در کرمانشاه پایین است

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: متاسفانه سطح نشاط و امید در جامعه کرمانشاه پایین است.

محمدحسین صادقی با اشاره به اینکه شهرداری موظف است برای بازگرداندن نشاط و امید جامعه طرح هایی را اجرایی کند، اظهار داشت: پیگیری بحث کودکان خیابانی وکودکان کار از جمله مطالبات مردمی هستند که باید به صورت مدیریت شده برای آنها برنامه ریزی و اقدامات مورد نیاز برای آن مشخص شود.  

وی افزود: سیکل جمع آوری کودکان کار در کرمانشاه معیوب است زیرا این کودکان بعد از چند روز نگهداری دوباره به کار قبلی خود برمی گردند و در واقع اعتبارات دولتی در این زمینه هدر می رود.

صادقی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی استان در حوزه مشکلات خود باید یک نمای واقعی را از هر مشکل ترسیم کنند تا امکان تصمیم گیری و همگرایی برای رفع این موضوع فراهم شود گفت: در زمینه آسیبهای اجتماعی تحقیقات خوبی انجام شده که با تجمیع آنان، می توان این آسیبها را کاهش داد.

وی از سطح بالای خشونت در کرمانشاه خیز داد و افزود: خروجی های کلینیک کنترل خشم در کرمانشاه از زمان راه اندازی آن مثبت بوده که امیدواریم با افزایش فعالیت این مرکز بتوانیم به عنوان یک استان موفق مطرح شویم.

ا

 

آمار کودکان جامانده از تحصیل در حال افزایش است

آرزو مهرابی قائم مقام سازمان مردم نهاد جبهه نجات کودک کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: کودکان را به کودکان کار، خیابانی، طلاق و در معرض آسیب دیدگی و آزار کلامی عاطفی و جسمی و فرهنگی طبقه بندی کرده ایم.

وی با بیان اینکه 300 سمن در استان داریم که از مراجع مختلف مجوز دارند افزود: ان.جی.او جبهه نجات کودک در منطقه حاشیه نشین حکمت آباد با 10 هزار جمعیت که نیمی از آنان کولی ها و نیمی افراد عادی هستند حضور دارد.

مهرابی با اشاره به فعالیت انجمن امام علی (ع) برای تحت پوشش قرار دادن خانواده های کوکان کار و تلاش برای بازگرداندن کودکان به تحصیل گفت: انجمن علی اصغر نیز در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابانی در تلاش است.

وی از طرح جمع آوری کودکان خیابانی خبر داد و افزود: به دلیل بیکاری خانواده ها و اعتیاد والدین آمار کودکان از تحصیل جا مانده در حال افزایش است.

مهرابی با بیان اینکه علاوه بر حمایت از کودکان کار و خیابانی و کودکان طلاق و در معرض آسیب از کودکان بازمانده از تحصیل نیز حمایت می کنیم گفت: جز منطقه حکمت آباد در بسیاری از مناطق پایگاه سلامت یا خدمات بهزیستی ارائه می شد.

کرمانشاه سومین استان دارای خانه کودک است

وی استان کرمانشاه را سومین استان دارای خانه کودک دانست و افزود: برای فعالیت این ان.جی.او سازمان بهزیستی کشور یک پروتکل فعالیت را آماده کرده که در این میان کمیته های مختلفی اعم از سفیران نوجوان، استعدادهای درخشان، خوداشتغالی مادران این کودکان تشکیل شده است.

مهرابی گفت: در طول روزهای هفته امکانات تحصیلی در قالب کلاسهای تقویتی و نیز آموزش طرح های خوداشتغالی و نیز برگزاری کلاسهای نهضت سوادآموزی برای تمام کودکان بازمانده از تحصیل در کنار برپایی کارگاه های خانواده موفق و ارائه مشاوره به مادران این کودکان از جمله برنامه های تدارک دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه در طول زلزله نیز اقداماتی انجام دادیم افزود: برخی از کودکان حکمت آباد فاقد هویت بودند که پیگیری های آنان درمکاتبه با دادستانی و ثبت احوال در دست انجام است.

مهرابی بیان کرد: دو سال پیش طرحی از سوی بهزیستی کشور به ما محول شد که بر اساس آن طی بررسی در میان کودکان خیابانی و کار کرمانشاه هیچ گونه مورد ابتلا به ویروسHIV  با وجود کودک آزاری ها نداشتیم

وی افزود: اینکه برخی مراجع می گویند در کودک آزاری آمار بالایی نداریم مرجع آنان آمارهای اورژانس اجتماعی و تماس خانواده ها است یا اینکه باید به تماس‌ها و آمار سازمان های مردم نهاد توجه شود زیرا معنای کودک آزاری گسترده وشامل فحاشی هم می شود.

مهرابی با بیان اینکه کودکان دچار مشکلات پوستی و سلامتی و نیز پوسیدگی دندان هستند از ارائه خدمات سلامت ماهیانه و مامایی هفتگی به صورت رایگان در منطقه حکمت آباد خبر داد و گفت: ما علاوه بر کودکان 6 تا 10 سال که 40 نفر هستند، 70 نوجوان دختر و پسر، 15 مادر را تحت پوشش داریم و تاکنون 165 مادر نیز برای خوداشتغالی با گیوه بافی ثبتنام کرده اند.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.