در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 29 شهريور 1397
9 محرم 1440 / 2018 September 20
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: این موضوع که عفاف و حجاب امری زنانه تلقی می‌شود، تفکری اشتباه و در تضاد با تفکر اسلامی است.
 
 فهیمه فرهمندپور در گردهمایی صیانت از حریم خانواده که به مناسبت روز عفاف و حجاب، امروز(۲۱ تیر) در کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به فاصله گرفتن جامعه در موضوع عفاف و حجاب از هندسه قرآنی، تاکید کرد: حتی بخشی از متدینین، مبلغین و مروجین فرهنگی نیز در برخی موارد در موضوع عفاف و حجاب از هندسه قرآنی فاصله گرفته‌اند.

فرهمندپور با یادآوری اینکه همواره موضوع عفاف و حجاب امری زنانه تلقی می‌شود، افزود: متاسفانه در موضوع حجاب و عفاف انگشت اشاره به سوی زنان است و تصور می کنیم اصلاح همه امور در موضوع عفاف و حجاب صرفا با اصلاح زنان انجام خواهد شد و این در حالیست که این تفکر کاملا با تفکر اسلامی در تضاد است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده با اشاره به پرداختن مستقیم قرآن کریم به موضوع عفاف و حجاب در چندین آیه، اظهار کرد: شاید صریح‌ترین اشاره به موضوع عفاف و حجاب در آیات 30 و 31 سوره نور دیده شود که این آیات به رعایت حریم بین زن و مرد تاکید داشته و تاکید بر شروع صیانت از عفت عمومی از مردان دارد.

فرهمندپور تاکید کرد: خداوند در این آیات ابتدا مردان را خطاب قرار داده و بعد زنان را و این در حالیست که در جامعه کنونی تاکید بر موضوع عفاف و حجاب تنها در مورد زنان را شاهد هستیم و گواه این مدعا اینکه تقریبا هیچ  جلسه تبلیغی و ترویجی در روز و هفته  عفاف و حجاب برای مردان برگزار نمی‌شود.

وی گفت: ترویج عفاف و حجاب فقط با توصیه زنان به حجاب میسر نمی‌شود، بلکه باید تربیت دینی زنان و مردان با اولویت مردان در برنامه قرار بگیرد، لذا مدیران و برنامه‌ریزان فرهنگی باید از تربیت اسلامی مردان غافل نشوند.

فرهمندپور در ادامه مادران را خطاب قرار داد و از آنها خواست تا  از تربیت دینی فرزندان خود غافل نشوند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه با اشاره به القای این تفکر غلط که حجاب نشانه‌ای از این است که اسلام می‌خواهد زنان را محدود کند، اظهار کرد: القای این تفکر تا جایی بوده که امروز بعضا شاهد رسوخ این تفکر در بین زنان جامعه هم هستیم.

فرهمندپور اضافه کرد: دشمنان می‌کوشند تا حجاب زن را نشانه‌ای برای نادیده گرفتن زن و یا منحصر کردن او در حریم‌های صرفا خصوصی بدانند، این در حالیست اگر اسلام چنین تفکری داشت اصلا نیازی به قایل شدن حجاب برای زنان نبود.

وی با تاکید بر اینکه اگر بنا بود زنان فقط در خانه بمانند و هیچ حضور اجتماعی نداشته باشند که اصلا نباید حجاب در مورد آنها تعریف می‌شد، بیان کرد: همین یک دلیل برای اهمیت و مشروعیت حضور اجتماعی زنان کافی است.

وی یادآور شد: مشارکت اجتماعی زنان با اهتمام به در اولویت قرار دادن مسائل خانواده امری پسندیده در دین مبین اسلام است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه با اشاره به اینکه در تفکر اسلامی حریم‌های خصوصی و عمومی از هم متمایز هستند، عنوان کرد: پرداختن به مسائل احساسی، طبیعی و غریزی انسان باید منحصر به حریم
خصوصی باشد و  فعالیت هایی نظیر حضور در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی و... مربوط به حریم عمومی است.

این مشاور خانواده افزود: اگر زن یا مردی به هر دلیل در حریم خانواده نیازهای عاطفی، روانی، جسمی و روحی او تامین نشود، این زن یا مرد در حریم عمومی دچار مشکل خواهد شد و چه بسا در حریم عمومی به دنبال رفع نیازهایش برود.

وی در ادامه با اشاره به بالا رفتن سن ازدواج در کشور، عنوان کرد: یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج به این دلیل است که بخشی از نیازهای بصری و کلامی جوانان از طریق اجتماع تامین می‌شود.

فرهمندپور در ادامه موضوع ازدواج جوانان را مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه شاهدیم خانواده ها برای دانشگاه رفتن فرزندان خود هزینه‌های زیادی کرده و حاضرند فرش زیر پای خود را بفروشند، اما همین خانواده‌ها حاضر نیستند برای ازدواج فرزندانشان در سنین پایین ریالی هزینه کنند و ازدواج در سنین پایین را زودهنگام می‌دانند، در حالیکه بر اساس آموزه‌های دینی ما ازدواج در سنین پایین امری پسندیده تلقی می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر نقش و جایگاه خانواده در کاهش بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: خانواده باید در بروز آسیب های اجتماعی نقش بازدارنده داشته باشد.

فرهمندپور  اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد در دنیا بروز آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد در بین مجردها بیشتر از متاهلین است، اما کشور ما از معدود کشورهایی است که وضعیت کاملا برعکسی دارد،  تا آنجا که قریب 70 درصد معتادین ما متاهل هستند و این یعنی خانواده نتوانسته ماموریت و کارکرد خود را به خوبی انجام دهد.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در  اکثر کشورهای دنیا غالب زندانیان و مجرمان مجرد هستند و این در حالیست که در کشور ما بخش قالب توجهی از محکومین متاهل هستند.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.