در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 29 شهريور 1397
9 محرم 1440 / 2018 September 20
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

دبیر طرح آمایش سرزمینی استان کرمانشاه گفت: در منابع انسانی و شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی وضعیت استان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است.

 جمال فتح الهی روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه که با عنوان «مطالعات آمایش استان، چیستی، چرایی و چگونگی» که در ساختمان شماره ۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه برگزار شد، گفت: تا کنون استانهای مختلف به شیوه های متفاوت وارد عرصه انجام اطلاعات آمایش شده اند.

وی افزود: حداقل زمان تکمیل این مطالعات ۳ سال تعیین شده است و استان تهران به عنوان استانی که بیشترین ظرفیت را دارد از سال ۸۵ این مطالعات را آغاز و فاز اول وضع موجود مطالعات تا سال ۹۴ به اتمام رسید.

وی ادامه داد: تا به حال استانهای خوزستان، لرستان، مازندران و ... در یک بازه زمانی ۳ ساله طرح را به اتمام رسانده اند.

فتح الهی ابراز داشت: در استان کرمانشاه سال ۸۵ با دانشگاه تربیت مدرس قرار داد منعقد شد و پایان سال ۹۲ یکسری گزارشات ارسال شد و به نتیجه مشخصی منتهی نشد و قرارداد کنسل شد و از ابتدای سال ۹۳ بحث انجام مطالعات توسط دانشگاه دازی استارت خورد.

وی خاطر نشان کرد: مطالعات در ۹ گروه مطالعاتی شروع شد و نیروهای بکارگیری شده با توجه به رشته های تحصیلی و سوابقشان، ظرفیت ها و امکانات استان را ارزیابی و ارائه کردند.

مدیر پروژه آمایش استان کرمانشاه همچنین اذعان داشت: بیش از ۹۸ نفر از اعضای هیات علمی و دانش آموختگان ساکن در استان مطالعات وضع موجود را در قالب ۹ گروه بر عهده دارند.

وی یادآور شد: این ۹ گروه پژوهش هایی را در زمینه، مطالعات فرهنگی- اجتماعی، منابع طبیعی و محیط زبست، مطالعات اقتصادی، مطالعات اقتصاد دانش محور، تحلیل ساختار فضایی موجود، توصیف و تحلیل پیوندهای اصلی بین سکونتگاه ها،   ملاحظات سیاسی و تهدیدات در آمایش استان، تحلیل اداری- سازمانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی انجام داده اند.

فتح الهی خروجی این مطالعات را تا کنون ۷ هزار صفحه گزارش در قالب ۳۲ جلد عنوان کرد و گفت: مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان طی ۳ سال برای این ۳۲ جلد مطالعات هزینه شده است.

 مدیر پروژه آمایش استان کرمانشاه  افزود: نرخ اشتعال زاگرس در کشور رتبه آخر را دارد که استان کرمانشاه نیز در منطقه زاگرس رتبه آخر را از آن خود کرده است.

وی در پایان گفت: در مجموع شاخص های تعیین کننده استان کرمانشاه در وضعیت شاخص های انسان ساخت و زیربنایی به طور نسبی وضعیت مطلوبی است اما در منابع انسانی و شاخص های فرهنگی و اجتماعی وضعیت استان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است و بیشتر روی نرم افزارها نیاز به برنامه ریزی داریم.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.