در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 22 آذر 1397
4 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 13
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

 

 جشن عهد انقلاب با حضور فعالان فرهنگی و خانواده ها در سینما آزادی کرمانشاه برگزار شد.

 به گزارش کربلائیان، این مراسم  به مناسبت فرارسیدن دهه فجر و توسط ستاد مردمی در امتداد روح الله و با همکاری حوزه هنری، روز چهارشنبه 13 بهمن از ساعت 18:30 الی 22:30 با حضور 500 تن از فعالان فرهنگی و خانواده ها در سینما آزادی کرمانشاه برگزار شد.

 در این برنامه فیلم یتیم خانه ایران به نمایش درآمد و پیش از اکران نیز دقایقی در مورداین فیلم و دیگر آثار کارگردان نکاتی مطرح شد. پخش نماهنگ و اجرای گروه سرود کانون ولایت و مسابقه پایانی با حضور کودکان و نوجوانان از دیگر برنامه های جشن عهد انقلاب بود.

 رضا کریمی در این مراسم گفت: در جشنواره عمار از ابوالقاسم طالبی به عنوان یک کارگردان ضداستکباری تجلیل شد. طالبی یکی از فیلمسازان شاخص ژانر سیاسی  در سینمای انقلاب اسلامی است. فیلم «آقای رئیس جمهور» او مشخصاً عنوانی سیاسی دارد و فیلم قلاده های طلا در مورد یکی از جنجالی ترین موضوعات پس از انقلاب ساخته شد. او سریال «به کجا چنین شتابان» را هم در نقد فساد اقتصادی ساخت. شاید طالبی وزن هنری کارگردان های انقلابی دیگر مانند حاتمی کیا را نداشته باشد اما به طورکلی طالبی کارگردان جسور و صریحی است و موضوعاتی که برای فیلمسازی انتخاب می کند منحصربه فرد هستند.

 کریمی در ادامه در مورد دو فیلم شاخص او نکاتی را مطرح کرد و گفت: یتیم خانه ایران و قلاده های طلا به نقش انگلیس در مصائب ایران اشاره دارند. یکی در اواخر قرن سیزده هجری شمسی و دیگری در اواخر قرن چهارده هجری شمسی.

 وی ادامه داد: فیلم «یتیم خانه ایران» با موضوعی تازه به قحطی بزرگ در دوران اشغال ایران پس از جنگ جهانی اول می پردازد؛ یک قحطی بی سابقه که برخی معتقدند از حمله مغول بسیار عظیم تر بوده است: به دنبال اشغالگری انگلیس، قحطی بسیار بزرگی ایران را در بر گرفت. به طوری که به خاطر نقش‌آفرینی مستقیم اشغالگران انگلیسی، حدود 8 یا9  میلیون نفر از مردم ایران (از جمعیت ۱۸ میلیون نفری کشور) در اثر بیماری و گرسنگی درگذشتند، به طوری که از این اتفاق به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هولوکاست‌های تاریخ یاد می‌شود. وی به تحقیقات محمد قلی مجد در کتاب "قحطی بزرگ" اشاره کرد و گفت او می نویسد: بر اثر چنین فاجعه عظیمی بود که جامعه ایرانی به شدت فروپاشید و استعمار بریتانیا توانست به سادگی حکومت دست نشانده خود را در قالب کودتای 1299 بر ایران تحمیل کند. مجد چنین نتیجه میگیرد: «هیچ تردیدی نیست که انگلیسیها از قحطی و نسل کشی به عنوان وسیله ای برای سلطه بر ایران استفاده میکردند.

 

کریمی همچنین گفت : در مورد این اثر حجت الاسلام پناهیان گفته است: فیلم «یتیم خانه ایران» فرا فیلم است؛ آنقدر این فیلم مستند و دارای موضوعی انسانی است که  بازیگران انگلیسی باسابقه هم حاضر به همکاری با این پروژه سینمایی شدند.

 

 

 

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 بهمن 1395 ساعت 13:03

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.