در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
جمعه 4 اسفند 1396
7 جمادی‌الثانی 1439 / 2018 February 23
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

کربلائیان درگاهی برای مرابطه است. کربلائیان یعنی فعالان فرهنگی استان کرمانشاه. در این پایگاه مجازی قصد داریم آنچه از اخبار و تحلیل ها که به رشد و هم افزایی فعالیتهای فرهنگی کمک می کند را منتشر کنیم.

واقعیت این است که گاهی ما از نزدیکترین دوستانمان خبر نداریم و گاهی کنار ما اتفاقات زیبا و مفید فرهنگی رخ می دهد ولی ما بی خبریم. می بایست یکدیگر را دریابیم و از توان یکدیگر بهره ببریم رابطه و مرابطه دستور قرآن است: یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اصْبرُِواْ وَ صَابِرُواْ وَ رَابِطُواْ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ(آل عمران/200) یکی از مقدمات مرابطه اطلاع داشتن از احوال یکدیگر است. اکنون این درگاه فرصتی است برای بسترسازی و ایجاد رابطه میان فعالان فرهنگی استان.

یکی از لوازم این کار ارائه تحلیلها و دیدگاه های مختلفی است که می تواند حامی و پشتیبان فعالیتهای فرهنگی استان باشد. از این جهت ما با یک پایگاه خبری تحلیلی مواجه هستیم.

هدف ما بیشتر ایجاد همدلی و وفاق و وحدت میان نیروهای فرهنگی است بنابراین جنجال، تخریب و التهاب آفرینی پرهیز می کنیم، هر چند نقد و بیان نقاط ضعف برنامه ها را با رعایت ادب و متانت در دستور کار داریم چرا که معتقدیم نقد مناسب نهایتً موجب تقویت فرهنگ می شود.

سعی کرده ایم که به جای انتشار دسترنج دیگر سایتها و وبلاگها،  مطالبی را منتشر کنیم که برای اولین بار توسط کربلائیان بر روی اینترنت گذاشته می شود این کار بر اصالت این پایگاه مجازی اضافه می کند. از طرف دیگر، از آنجا که تحریریه کربلائیان همه فعالان فرهنگی استان هستند نیاز زیادی به همکاری و ارسال اخبار و تحلیل های دوستان هستیم.

موضوعات مطالب هم متنوع بوده و راههای پیشنهادی تهیه محتوای پورتال کربلائیان بسیار متنوع هستند.

  1. رصد وضعیت فرهنگی استان از طریق:
  • ارتباط با تشکلهای فرهنگی استان
  • صداوسیمای استانی (خبر، برنامه های گزارشی، برنامه های تحلیلی)
  • مطبوعات
  • سایتها و وبلاگهای استانی: خبرگزاریها (ایرنا، ایسنا، مهر، فارس)، پورتال دستگاههای فرهنگی
  • تریبون های رسمی: نماز جمعه، شورای فرهنگ عمومی
  1. تحقیق در مورد مناسبتهای فرهنگی طول سال
  2. نگارش مطالب تحلیلی در مورد مسائل فرهنگی استان: نقاط قوت، ضعف، فرصتها و تهدیدها، پیشنهاد های ابتکاری
  3. گفت و گوی تحلیلی با فعالان فرهنگی استان
  4. تهیه گزارش مستند و مصور از اماکن فرهنگی مردمی استان

از نکات مهم قابل عرض، این است که در این پایگاه فقط به نوشته و متن مکتوب اکتفا نکرده و تلاش داریم مدام از تصویر و فیلم هم بهره ببریم. برخی از فعالان فرهنگی که تمایل زیادی به نوشتن ندارند می توانند از طریق تصاویر و فیلم هایی که از طریق موبایل یا دوربینهای حرفه ای تر خود شکار می کنند به ما کمک برسانند.

در جمع بندی، می توان گفت بخشهای اصلی در نظرگرفته شده برای کربلائیان عبارتند از:

اخبار:کلیه فعالیتهای اجرایی، ستادی، تولیدی و ... از سوی موسسات فرهنگی استان  د رکنار اخبار مهم کشور که مورد نیاز موسسات فرهنگی باشد را شامل می شود. لینک اخبار  همزمان به طبقه بندی محصولات و موضوعات متصل است به عبارت دیگر یک خبر همزمان در بخشهای دیگر هم قابل دریافت است.

دیدگاه: ارائه مقالات و مطالب تحلیلی پیرامون مسائل فرهنگی و مباحث مورد نیاز فعالان فرهنگی

نفحات: مباحث اخلاقی مورد نیاز فعالان فرهنگی استان

چندرسانه ای: کلیه محصولات تولید شده در موضوعات فرهنگی اعم از فیلم، صوت، فایل های نوشتاری و کتب دیجیتال وعکس موبایل

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی: که شامل دسته بندی موضوعات و قالبهای فعالیتهای فرهنگی می شود.

ستاره های شهر (اسوه ها): معرفی بزرگان استان و کشور در عرصه فرهنگی

یاران انقلاب : معرفی کارهای الگوی کشوری  در زمینه فعالیتهای فرهنگی

پیوندها: معرفی سایتها، برنامه های مناسبتی، جشنواره ها و فراخوان ها همراه با تصاویر مربوطه

ممکن است که بپرسید چرا کربلائیان؟ پاسخ اجمالی همان است که ابتدائاً گفته شد: کربلائیان در اینجا یعنی فعالان فهرنگی استان کرمانشاه. یکی از کلمات تکرار شونده این روزها عبارت «تبلیغ غیرمستقیم» است و رسم بر این شده که از اسامی که شائبه تبلیغ مستقیم دارند پرهیز کنند. برای همین وقتی با نام «کربلائیان» بر سردرب این پایگاه مواجه می شوند می گویند کاش اسم جدید و چذاب تری انتخاب می کردید! امیدواریم زمانی به این درک فراگیر برسیم که کربلا فقط زیارتگاه سالار شهیدان در عراق نیست بلکه «همه جا کربلاست» (کل ارض کربلا) و عاشورا فقط دهمین روز از اولین ماه سال نیست بلکه هر روز عاشوراست. ما هر روز درگیر کار حسینی و زینبی هستیم و فعالیتهای فرهنگی هم از این امر مستثنا نیست. امیدوارم روزی نباشد که که ما کارفرهنگی را از کربلا و عاشورا جدا ببینیم. البته «تبلیغ غیرمستقیم» روش مناسبی برای ارتباط با بسیاری از اقشار خاکستری و حتی از دست رفته در جامعه است اما در پایگاه کربلائیان مخاطب اصلی ما فعالان فرهنگی هستند و چندان وسواسی برای جذب افراد «دورافتاده از فرهنگ» وجود ندارد. ما هنوز خود را پیدا نکردیم! هدف این است که فعالان فرهنگی از همدیگر و از کارهای یکدیگر مطلع شوند و نیز تحلیلها و معارف مورد نیاز آنها از این طریق تأمین و منتشر شود. لذا دغدغه انتخاب عنوان «با محتوا» و «راهنما» را به انتخاب اسامی و عناوین بکر و دست نخورده ترجیح دادیم. اکنون شما در کربلا هستید، دور نایستید ... کربلایی باشید!

منتظر مطالب شما هستیم

شماره تماس:

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 14 تیر 1396 ساعت 08:24
محتوای بیشتر در این بخش: کربلائیان در سالی که گذشت »

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.