در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
يكشنبه 29 مهر 1397
10 صفر 1440 / 2018 October 21
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به گزارش کربلاییان، افتتاحيه همایش 313 یارموعود همزمان با آغاز محرم بامساعدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وکانونهای فرهنگی هنری مساجد و دانشگاه علمی کاربردی واحد فرهنگ وهنر استان کرمانشاه و به میزبانی مجموعه کشوری 313سار موعود برگزار شد.
حجت الاسلام محمد صابر جعفری استاد و مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم در این مراسم، اظهار داشت: دلیل ضرورت طرح مباحث مهدویت این است که افرادی در طول تاریخ نسبت به ائمه اطهار کوتاهی کردند و جایگاه امام را نادیده گرفته و نیز جامعه دچار مشکلات شد.

وی بی توجهی مردم جامعه نسبت به امام عصر(عج) را به چند عامل عنوان و بیان کرد: اولین عامل عدم شناخت جامعه از امام است، چرا که دوره ای بر اهل بیت گذشت که گاهی اصلاً مردم سراغ ائمه نمی آمدند حتی برای سوال پرسیدن در احکام دین و همچون زمان حضرت علی (ع) که موجب شد رهبری حکومت جامعه را 25 سال از جانشین پیامبر غصب کنند و امام علی(ع) را خانه نشین کردند.

این مسوول دومین عامل راعدم درک مقام امامت و بی توجهی به امام را بیان کرد و توضیح داد:  گاهی در طول تاریخ این بی توجهی باعث شده که دست از  محافظت ویاری امام معصوم برداشته وبا آن مخالفت نمایند؛ مثلا آن هنگامی است که مسلم بن عقیل به نمایندگی برای ابلاغ پیام ائمه(ع) به سوی مردم روانه میشود، همان مردمی که در بیعت با فرزند رسول خدا 30 هزار نامه نوشتند، اما تحت تأثیر شایعه و دروغ وتهدید یزید سفیرش را کشتند.

وی خاطرنشان کرد: مردمی که در سپاه یزید در مقابل امام حسین(ع) صف آرایی کردند همه با شعار اللّه اکبر و به قصد تقرب به خدا و از روی جهل خویش، امام سوم را به شهادت رساندند.

این مسوول با اشاره سومین عامل را؛ گناه و عاقبت آن در دنیا و آخرت، متذکر شد:  به تدریج کار به جایی میرسد که مقابل امام می ایستند و او را تکذیب می کنند، همچون امروزه که برخی در شبکه های مجازی چشم و گوششان به دهان شیطان بوده و منکر همه چیز می شوند.

جعفری با اشاره به روایتی گهربار از امام صادق(ع)، تاکید کرد: در دوران غیبت برخی افراد صبح از منزل بیرون میروند در حالی که با ایمان هستند، اما شب به خانه برمی گردند کافرند.

استاد حوزهٔ علمیه قم و مدیرمرکز تخصصی مهدویت قم به روایتی ارزشمند از امام صادق(ع) اشاره و بیان کرد: در دوران غیبت امام عصر(عج) این دعا را بسیار بخوانید: "اللهم عرفنی نفسک فانک نفسک لم اعرف نبیک".

این مسوول ادامه داد: معنای این روایت یعنی "خدایا خودت را برمن بشناسان که اگر تو را بشناسم پیغمبرت را خواهم شناخت اگر پیغمبرت را بشناسم امامت را خواهم شناخت اگر پیغمبر بخواهد به مردمان بگوید هدف خلقت چه بوده، باید کسی باشد که در بیان وحی معصوم باشد و حتی از مادرمهربان تر باشد تا بتواند سخن خدا را منتقل کند.

مدیرکانون تخصصی مهدویت قم تصریح کرد: باتوجه به این روایت، پیغمبر(ص) نیز یک انسان است و روزی عمرش خاتمه خواهد یافت، بنابراین بعد از پیغمبر(ص) افرادی باید برای هدایت جامعه انتخاب شوند که اوصاف او را داشته باشند.

این استاد برجسته مسائل فرهنگی گفت: اهل بیت(ع) پیوسته برخواندن این دعا " اللهم عرفنی بنعمتک فانک ان لم تعرفنی بنعمتک لم اعرف نبیک اللهم عرفنی حجتک فانک لم تعرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی" تاکید داشتند.
جعفری با بیان تکلیف و وظیفه های متعلق به افراد به ویژه از دیدگاه مهدویت، اظهار داشت: هر فردی درقبال امام زمان(عج) خویش وظایفی دارد و لازمه عمل به وظیفه شناخت حضرت مهدی(عج) و نیز وظایف در مقابل امام است.
وی ادامه داد: یک بعد آن مربوط به دوران غیبت و انتظاراتی است که میل به ثواب های وعده داده شده برای منتظر در گرو فهم و درک و عمل به این وظایف تعریف می شود.
این استاد برجسته مباحث فرهنگی و دینی به بعد زمینه سازی برای ظهور امام عصر(ع) اشاره و بیان کرد: این مرحله در حقیقت به دست آوردن نزدیک ترین جایگاه از لحاظ معرفتی و قرب به امام خوبی ها و نیز مبارزه با برخی تحریف ها، کج اندیشی ها،  آسیب های اجتماعی و... است.
این مسوول در بخش دیگر سخنرانی با اشاره به چهار نکته اساسی مهدویت، یاد آور شد: آثاراعتقاد به مهدیت شامل مواردی از جمله آثار فردی، آثاراجتماعى،  سیاسی، آثاراخلاقی و... است.
وی به برخی از موارد دیگر همچون دشمنان مهدویت اشاره کرد و گفت: در مباحث مهدویت و تحریف آخرالزمان دشمنان جدی وجود دارند که از حربه هایی مثل فرقه سازی، طرح شبهات و... درجهت تخریب اسلام، شیعه و انقلاب اسلامی استفاده می کنند.

این مسوول با اشاره به ابعاد عرصه های پژوهشی، یادآور شد: امروزه بسیاری از شبهاتی که قرن های گذشته از طرف دشمنان مطرح و پاسخ آن هم مطرح شده در غالب جدیدعنوان میشوند، که می توان برای مقابله با این شبهات به سایت ها و کانال های معتبر مراجعه کرد.

استاد مرکز تخصصی مهدویت به ابعادی همچون تعمیق تفکر مهدویت اشاره و تاکید کرد: یکی از ابعاد نیز با عنوان "مهدوت نقطه اشتراک همه ادیان" است، چراکه مهدیت نقطه اشتراک شیعه و سنی و همه ادیان محسوب می شود.
وی تصریح کرد: در واقع مشکل آن جا است نگاه ما به مهدویت ثواب مأبانه بوده و برای مباحث مهدیت کمتر به عنوان یک دکترین نگاه می سود و آینده پژوهی نیز انجام نمی گیرد.
 استاد و مدیر مرکز تخصصی مهدویت قم اظهار داشت: نکته مهم اینجا است که بتوان آموخته های مهدویت را به زبان زیبای هنر (یا هنرمندانه) به سایرین انتقال دهیم تا اثرگذاری این مهم بیشتر باشد.

گفتنی است، در این مراسم فرهنگی، جلسه هم پرسش و پاسخ انجام گرفت، همچنین یزدان ناصری به مداحی در وصف امام حسین(ع) و ائمه(ع) پرداخت.

آخرین ویرایش در شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 11:33

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.