در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 28 آذر 1397
10 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

مصاحبه با مهناز سوداوي همسر فعال فرهنگي؛ حاج بهروز همتي

لطفا کمي دربارة نحوة آشنايي خود توضيح دهيد

درواقع ما با هم آشنايي خانوادگي نداشتيم اما از نظر مبارزاتي هم اخوي بنده و هم ايشان دانشجو بودند و از اين طريق باب آشنايي ما با هم باز شد

نظر شما دربارة مجاهدت در عرصه هاي فرهنگي چيست؟

بايد بگويم کلا زندگي ما فرهنگي است. همه ما از زمان انقلاب کارهاي فرهنگي انجام مي داديم و حتي تربيت فرزندان ما نيز تربيت فرهنگي بود. و پسران من هم امروز در حوزه هاي فرهنگي فعال هستند و با راهنمايي هاي پدرشون کارهاي فرهنگي خيلي خوبي انجام داده است و کتابهايي در حد خودش ارزشمندي جمع آوري کرده با کمک دوستانشان در موسسه ي فرهنگي که دارند کتابهايي منتشر کردند مثلا در رابطه با اميرالمومنين و غدير و وصيت نامه ي امام جام زهر.

پسرم محمد هم فردي فرهنگي است مثلا در نوشتن خاطرات شهدا و تهيه ي نرم افزارهاي فکري براي اردوهاي جهادي راهيان نور شهرداري تهران يک سري کارهارو انجام ميدهد

همسر شما در جبهه هاي جنگ هم حضور داشته اند؛ کمي از مجاهدت هاي ايشان در اين عرصه نيز بفرماييد.

بله حضور ايشان در جبهه ها بسيار پر رنگ بود؛ طوري که براي تولد هيچ کدام از بچه هاي من حاج آقا نبودند حاج آقا درگير جنگ بودند و من با هرجايي که مي رفتم با پدر و مادرم بودم. در بمباران و ساير عرصه ها اين يک نوع حمايت و همراهي بود تا همسر بتوانند که نقش موثرتري داشته باشند. هم اخوي م و هم حاج آقا و هم شوهر خواهرم هر سه جبهه بودند و ما که بچه ي کوچک داشتيم همه کنار مادر و پدرم  بوديم.

 عرصه هاي جهاد هميشه با صبر و شکيبايي خانواده و به خصوص همسران مجاهدان همراه بوده است. چه در جبهه هاي هشت سال دفاع مقدس و چه امروز در جبهه هاي جنگ نرم و جهاد فرهنگي.  به عنوان کسي که هم پاي اين مجاهدات در مشکلاتشان شريک بوده ايد، تا چه ميزان صبر همسران مجاهدان فرهنگي امروز را شبيه مجاهدان جبهه هاي ديروز مي بينيد؟

ببينيد ما کلا در اين 38 سال پيروزي انقلاب و اين سالها در مبارزات مختلف حضور داشته ايم؛ فقط شکل مبارزه و مقاومت عوض شد چرا که گاهي وقت ها رسيد است به جايي که من گفتم نميگذارند يک آب خوش از گلوي اين ملت پايين بره در هر برهه اي يک مساله اي رو براي انقلاب و براي اسلام و براي کشور ايجاد کردند.

خب زمان جنگ وبژگي هاي خاص خودش رو داشت و الان به صورت تهاجم فرهنگي هست و نرم افزاري است و به قول مقام معظم رهبري ميگويند که هوا رو مسموم کردند و اين هوا همه دارند از آن نفس مي کشند.

اون زمان دشمن مقابل بود و بله صدمات شديد هم بعضاً به خيلي از خانواده ها وارد ميشد ولي دشمن با سلاح رو در روي ما بود ولي الان سلاح دشمن در واقع سلاح هاي خاموشي هست شبيه خون فرهنگي هست و به نوعي عمل ميکنند که بتونند از درون يک انقلاب را تهي بکنند و خالي بکنند.

و به اين باور رسيدند که ما هر چه از درون چيزي رو خراب کنيم نتيجه ي بهتري ميگيريم تا لشکرکشي اينکه به نظر من همه ي دوران هاي اين جهاد نياز به سختي و تحمل و مجاهده و صبر و همراهي داشته يعني ما نداشتيم دوره اي از انقلاب را  که شما تصور کنيد بگوييم ملت ايران خيالش راحت شد و هيچ اتفاقي نيفتاد در اين يک ماه نه تمام اين ماهها و سالها دائما ما و مردم ايران و دستندرکاران اين مجموعه اي ک همه دارن براش زحمت ميکشند.

به نقل از: نشریه ریحانه آفرینش، شماره16

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 بهمن 1395 ساعت 12:32

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.