در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 30 مهر 1397
11 صفر 1440 / 2018 October 22
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به گزارش کربلاییان، پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۵۹ برابر با ۱۵ ذی القعده ۱۴۰۰ و مصادف با ۲۵ سپتامبر ۱۹۸۰ چهارمین روز حمله رژیم بعثی عراق به ایران است.

گزارش‌ها از جنوب کشور حاکی است که تانک‌های عراقی در حال پیشروی در خاک ایران هستند، مردم خرمشهر به کمک ارتش و نیروهای دیگر شهر را سنگر بندی کرده اند و بسیاری هم در حال ترک کردن شهر هستند، در پی سقوط پاسگاه طلاییه، تلاش دشمن برای رسیدن به جاده اهواز – خرمشهر ادامه دارد.
خبرهایی که از غرب هم مخابره میشود خوشایند نیست و سپاه غرب هم اعلام کرده است که پس از بمباران هوایی شهر مهران، دشمن در ساعت ۳۰: ۱۰ پیشروی کرده است. 
مهران از زمین وهوا مورد هجوم قرار گرفته است و بیسیم ستاد دستور عقب نشینی را بر اساس پیشروی‌ها صادر می کند.
تانک‌های عراقی به شهر نزدیک شدند و مهران پس از سه روز مقاومت سقوط می‌کند. 
در نفت شهر اگر چه شهر سقوط کرده است، اما درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و نیروهای موجود با دشمن کوچه به کوچه در حال نبرد هستند.
محاصره شهر قصر شیرین نیز کامل شد و پاسگاه‌های مرزی به تصرف عراقی‌ها در آمد. 
آب و برق شهر همچنان قطع است و دشمن تمام توانش را گذاشته تا وارد شهر شود 
دلاورمردان ارتش و سپاه مستقر در خرمشهر، برای جلوگیری از سقوط شهر در ساعت ۱۳: ۴۰ با تمام توان به نیروهای دشمن در شمال شهر یورش می‌برند و با آر. پی. جی- ۷، تفنگ ۱۰۶ و سلاح‌های موجود، تلفات و ضایعات سنگینی به یگان‌های زرهی دشمن وارد می‌آورند به نحوی که دشمن مجبور به انتقال مواضع خود به غرب جاده اهواز- خرمشهر می‌شود. 
توپخانه نیروی زمینی ارتش ضایعات سنگینی به تأسیسات اقتصادی عراق در فاو، ام القصر و ابوالخصیب وارد می‌آورد. 
نیروهای مسلح موفق شدند با همکاری مردم ۷۰ دستگاه تانک متجاوز عراقی را در ایلام و محورهای اطراف آن منهدم کنند.
خونین‌ترین روز‌ها برای مردم غرب و جنوب رقم خورده است. هزاران مجروح و کشته در بیمارستان‌ها به انتظار رسیدگی پزشکی و درمانی هستند.
مهمات کم است و همچنی به لحاظ نظامی بجز ارتش و ژاندارمری نیروهای موجود هیچ آموزش خاصی ندیده اند. عراق وقتی از پاسگاه پرویزخان نا امید شده است. موقعیت مرز خسروی به گونه‏ای است که تپه‌های اطراف آن کاملاً بر خاک عراق مسلط است. 
خان لیلی سقوط کرده است و نیرو‌ها همچنان در پشت درازه‌های شهر صف آرایی میکنند.
از اوّلین تهاجم عراق که از ۱۵ شهریور شروع شده بود (با سقوط خان‌لیلی و افتادن رادیو تلویزیون قصرشیرین به دست عراق) محاصره قصرشیرین کامل شده است، هواپیماهای عراق به فرودگاه‌ها و دیگر مراکز کشور حمله‌ور شده اند
 
نیروهای سپاهی با وجود کمبودهایی که داشتند موفّق شدند پیشروی نیروهای عراق را سد کنند و مانع از ورود آن‌ها به شهر شوند. اما نیروهای عراقی که محور استراتژیک و مهم خان‌لیلی را در دست داشتند، به طرف جاده گیلان غرب حرکت کردند.
از طرف دیگر، برخی از یگان‌های ارتش که سازمان مرتبی نداشتند با شروع تهاجم عراق از منطقه استقرار خود عقب‌نشینی کردند
خبر‌ها به تهران رسیده است و بنی‌صدر و مسئولین ارتش شنیده اند که در غرب و جنوب از هیچ نظر اوضاع مساعد نیست و تن‌ها راهکار موجود فرستادن نیروی کمکی است، لشکر ۷۷ خراسان به سمت غرب و جنوب حرکت میکند.
عقب‌نشینی نیروهای ارتشی از محورهای تنگاب، دشت ذهاب و شهر سرپل، عراق از پاسگاه‌ها و مناطق تیله کوه، باویسی، تنگ ترشابه، تنگ هوان، تپه رش‌بیشگان تا دشت ذهاب، رسیده است 
 
هم چنین امروز شهرهای بوشهر، امیدیه، آغاجاری، آبادان، اهواز، مسجد سلیمان، دزفول، کرمانشاه، ارومیه و تبریز مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت. 
رادیو لندن به نقل از خبرنگار خود از بغداد گزارش داد: در سحرگاه امروز هواپیماهای ایران به بغداد حمله کردند و ساعتی بعد موج حمله دیگری آغاز شد و هواپیمای ایران در ارتفاع کم بر فراز شهر پرواز کردند.
عراق مدعی است صبح امروز سه فانتوم ایران را سرنگون کرده و لی کارمندان سفارت انگلیس در بغداد که شاهد جریان بودند، می‌گویند عراقی‌ها نتوانستند هواپیما‌ها را سرنگون کنند.
طارق عزیز معاون رییس جمهور عراق در پاریس سخنرانی کرده است و ادعا کرده است، ایران مواد قرارداد الجزایر را که به نفع عراق بود، نقض کرده و حقوق مشروع عراق را نادیده گرفته است، بنابر این ما مجبور شدیم سرزمین‌های خود را با قدرت آزاد و حاکمیت کامل عراق را بر شط العرب بر قرار و قرارداد ۱۹۷۵ را لغو کنیم. 
ما به شرطی آماده مذاکره هستیم که دولت ایران به حاکمیت ما بر شط العرب و سرزمین هایی را که چند روز پیش آزاد ساخته ایم، احترام بگذارد.
پایان روز چهارم قصر شیرین همچنان مقاوم ایستاده است...

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.