در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 22 آذر 1397
4 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 13
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به مناسبت هفته کتاب و هفته بسیج، مراسم رونمایی از کتاب «در اندرون غوغا» و مدیران و مسئولین شهر کرمانشاه 30 آبان ماه در سالن اجتماعات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.
در این مراسم که به همت اداره کل کتابخانه های عمومی و با همکاری ستاد مردمی در امتداد روح الله برگزار شد، سید حجت اله موسوی اجاق، عضو شورای شهر کرمانشاه، زین الدین، مسئول بسیج هنرمندان، قره تپه مسئول بسیج هنرمندان و جمعی از فعالان فرهنگی و هنری حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم اکبر ویسمرادی، عضو هیئت علمی دانشگاه و ویراستار علمی ادبی کتاب، در خصوص این کتاب گفت: این اثر در سه جلد منتشر شده است و در دفتر نخست، 3 عنوان نمایشنامه در قالب سبک مینیاتور و 5 عنوان نمایشنامه در قالب سبک مکتب عاشورایی ارائه میگردد و یک عنوان در قالب نمایش خیابانی و در دفتر دوم 10 عنوان نمایشنامه در قالب کلاسیک جمع آوری شده است. وی ادامه داد: نمایشنامه های این اثر حاصل فعالیتهای 30 ساله آقای کرم است که توسط هنرمندان واحد نمایشی شهید آوینی بر روی صحنه اجرا شده است. ویسمرادی در ادامه ضمن تحلیل برخی دیالوگهای نمایشنامه ها گفت: دو سبک مینیاتور و سبک مکتب عاشورایی توسط آقای کرم به عنوان سبک جدید تئاتر به جامعه هنری معرفی شده است.
هاشم پورمحمدی ، رئیس انجمن تئاتر بسیج استان و نایب رئیس هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی، دیگر سخنران این جلسه در وصف شخصیت نویسنده و روش تربیتی او با شاگردان نمایش سخنانی را ایراد کرد و سپس سعید ذبیحی ،نویسنده، کارگردان و پیشکسوت تئاتر خیابانی، در خصوص سوابق هنری نویسنده از قبل از انقلاب نکاتی را بیان نموده و گفت: آثار آقای کرم بیش از این موارد مذکور در کتاب فعلی است و برخی نمایشنامه ها نزد من موجود است که باید به عنوان جلد بعدی به چاپ برسند.
رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی ومدرس دانشگاه، در ادامه برنامه گفت: شهید آوینی وقتی درباره هنر تفکر می کرد و می نوشت دقت داشت تا تمایز و تفاوت بین هنر غربی و هنر دینی را بفهمد. برخی از هنرمندان ما به این تفاوت توجه نمی کنند ولی آقای کرم این مسئله را محور فعالیت خود قرار داد. کریمی افزود: آقای کرم نمونه ای از تلاش برای ارائه سبک جدیدی از نمایش است. این جدید بودن فقط در محتوا نیست بلکه در فرم هم اتفاق می افتد.
فکر می کنم این نمایشنامه ها قابلیت تفسیر دارند و می شود چند دقیقه در مورد آنها اندیشه کرد. به عنوان مثال نمایشنامه ادیپ شهریار تلاش می کند پایان یک اسطوره مشهور یونانی که روانشناسان و فیلسوفان غربی در تحلیل شخصیت انسان از آن بهره برده اند ار تغییر بدهد و بگوید انسان فقط همان نیست که در منظر فلسفه غرب دیده می شود. مثال دیگر، در نمایشنامه «قفل، رمز، راه اندازی» اصطلاحات سیاسی فکری مثل ایده آلیست، رئالیته وسکولاریسم برای نقد برخی جریان های داخل کشور استفاده می شود. این استفاده در عین حال که سطح نمایشنامه را بالا می برد و البته سنگین می کند اما در قالب شناخت شخصیت ها و در بین دیالوگها بیان شده است.
آخرین سخنران مراسم نویسنده کتاب ، امیرکرم، بود که در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از برگزارکنندگان مراسم گفت: باید در این جلسه از شهیدان مبارز کرمانشاه مانند شهید سید محمد سعید جعفری یاد کرد که در شرایط سخت و علی رغم هجمه های مخالفان به مبارزه خود ادامه دادند. وی همچنین گفت یکی از کمبودهای من این بود که به طور شایسته از محضر این بزرگان بهره نبرد.
در پایان این مراسم با حضور مسئولین و فعالان فرهنگی رونمایی کتاب و تقدیر از نویسنده انجام شد.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.