در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
يكشنبه 29 مهر 1397
10 صفر 1440 / 2018 October 21
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به گزارش کربلاییان، کتاب دروازه ی غربی
(نگاهی به مقاومت های مرزی مناطق قصرشیرین سرپل ذهاب نفت شهر سومار و حماسه ی مقاومت مردمی گیلانغرب)
معرفی نویسنده
مجتبی مهدی خانی گیلانی متولد 1340 از گیلانغرب و ساکن کرمانشاه، پیشکسوت دفاع مقدس، دانش آموخته رشته کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی، کارشناسی ارشد علوم سیاسی و در حال حاضر دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه آزاد-تهران مرکز می باشد.ایشان کار نویسندگی در حوزه دفاع مقدس را با نوشتن خاطراتی چند و تهیه ی مقالاتی در این موضوع و چاپ در هفته نامه های محلی و روزنامه های کثیر الانتشار و نیز مجلات علمی –پژوهشی آغاز نمود.نویسنده در سال 1393 اولین کتاب خود را با عنوان دروازه¬ی غربی به چاپ رساند.وی حدود بیش از 10 سال با دانشگاه امام حسین(ع)- مرکز کرمانشاه در زمینه تدریس همکاری داشته و از سال 1388 به بعد همکاری خود را بصورت پیوسته با دانشگاه آزاد واحدکرمانشاه و به طور متناوب با دانشگاه های آزادسنندج و مرکز گیلانغرب با گروه معارف اسلامی به انجام رسانیده و همزمان مجوز اخذ تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس را از پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس کشور کسب نمود و تا کنون در دانشگاه آزاد کرمانشاه مشغول تدریس هستند.
معرفی کتاب
کتاب دروازه ی غربی حاصل سه سال تلاش مداوم نویسنده است،که خاطرات خود را به صورت خود نوشت از شرایط پیش از آغاز جنگ در بخش جنوبی مرز استان کرمانشاه و سپس چگونگی شکل گیری مقاومت مردم گیلانغرب و شکست متجاوزان بعثی در هفته آغازین جنگ را بیان می کند.از ویژگی های دیگر کتاب آن است که به تناوب خاطراتی را از مدافعان و مردم به تناسب موضوعات هر فصل ذکرمی کند.
کتاب شامل ده فصل و یک پیوست از عکس، اسناد و در 126 صفحه می باشد.این اثر با حمایت کنگره شهدا و اداره کل حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان کرمانشاه توسط نشر صریر (تهران) در پاییز 1393 چاپ و منتشر گردیده است و در اسفند ماه همان سال در محل اداره کل حفظ آثاراستان با شرکت جمعی از نویسندگان و منتقدان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.کتاب دروازه¬ی غربی در سال 1395 به چاپ دوم رسید. پس از بازنگری، اصلاح و اضافات در 160 صفحه در بهار 1396 برای چاپ جدید، آماده و به ناشر سپرده شده است.
در بخشی از کتاب دروازه¬ی غربی می خوانیم:«31 شهریور ماه 1359، جنگ تحميلي به طور رسمي آغاز شد، در استان کرمانشاه تانک و پیاده نظام دشمن از دروازه‌ی اصلی غرب کشور و دیگر راه‌های ارتباطی مرز، تجاوز خود را آغاز کردند. خبرها حکایت از آن داشت، مقاومت‌های مدافعان در مرز با شهادت و اسارت بسیاری همراه بوده است. شهرهای سومار، نفت¬شهر، خسروی و قصرشیرین به اشغال متجاوزین درآمدند. ارتش بعث عراق در ادامه¬ی اشغال‌گری و تجاوز، برای رسیدن به شهرهای سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در حال پیشروی بود.»

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.