در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
يكشنبه 29 مهر 1397
10 صفر 1440 / 2018 October 21
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

جلسه نقد و بررسی کتاب «شهر آرمانی از منظر دین و دانش» نوشته علی قبادی، با حضور دکتر وزیرپور مشاور دبیرکل و عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی و مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و اعضای شورای اسلامی شهر، در سالن همایش کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با حضور دکتر وزیرپور مشاور دبیرکل و عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بهرام سلیمانی مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی و علیرضا گودرزی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه، معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، سید پیمان موسوی اجاق و طیب حیدری اعضای شورای اسلامی شهر کرمانشاه، اساتید دانشگاه، مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی استان، دانشجویان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی امروز چهارشنبه مورخ 25 مرداد ماه 96 در محل سالن همایش کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

در این جلسه از  6 نقد برگزیده و 6 نقد شایسته با اهدای لوح و هدیه تقدیر به عمل آمد. نقدهای برگزیده توسط محمد امین بهرامی، سمیه زارعی، سهیلاافتخاری، فرشته پاشایی، نرگس حق شناس و احسان دهبانی نوشته شد و نقدهای قابل تقدیر نیز عبارت بودند از: ونوس قادری، سارا قربانی، میتراکرجی، فیروزالماسی و سوسن شمس الهی.

حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، ضمن عرض خیرمقدم خدمت حاضرین در جلسه علی الخصوص دکتر وزیر پور مشاور دبیرکل و عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، خاطر نشان کرد: اگر کتابی بخواهد جامعه را در مسیر پیشرفت قرار دهد، میبایست با نقد توام شود، کتاب و نقد، اندیشه و نقد هر دو مکمل یکدیگرند، کدام اندیشه‌ای بدون نقد و نقادی پیش رفته است و کدام نقدی بدون اندیشه میتواند مفید باشد، نقد شناختن خوبی ها و بدی هاست.

 خونسار در ادامه با اشاره به لزوم تفکر و اندیشه در مورد شهر و شهروندان، ابراز کرد: اغلب ما شهر را مکان یا جایی در نظر میگیریم که مردم در آن جا گرفتن و زندگی میکنند، در حالیکه شهر اقامتگاهی ثابت و خنثی نیست بلکه روح داره و شهرنشینان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، مردم شهرها و خانه‌های خود را متناسب با روحیه، اعتقادات و بر حسب قواعد زندگی خود بنا کرده و می‌کنند.
وی شهرسازان و مدیران شهری را جدا از جامعه و محیط زندگی خود ندانسته و تصریح کرد: ایشان نمی توانند شهرها را به دلخواه و نظر خود طراحی کنند، معماری و شهرسازی با سبک زندگی، اعتقادات و روحیات مردم ارتباط تنگاتنگی دارد و اینطور نیست که براحتی معماری منازل و شهرها دستخوش تغییر شود بلکه باید این تغییر با روح انسان ها ارتباط برقرار کرده و مورد قبول آنها باشد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی با اشاره به اینکه امروز مانند صدسال پیش نمی توان خانه ساخت و مردم صدسال پیش نمی توانند در خانه های کنونی ساکن شوند، گفت: شهرها با همه پیشرفتها و تکنولوژیها که با هدف آسایش به وجود آمده اند، بیش از هر چیز آرامش را از انسان ها گرفته و به همین دلیل از گذشته تا به امروز رویای شهر و زندگی آرمانی به وجود آمده و ذهن و اندیشه متفکران را متاثر کرده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، جلسه نقد و بررسی کتاب «شهر آرمانی از منظر دین و دانش» را فرصتی دانست تا بتوانیم به یک موضوع مهجور رسیدگی کنیم و تصریح کرد: مهندس قبادی قبل از اینکه یکی از مسئولین و مدیران شهر باشند، یک نویسنده پرتلاش و دغدغه مند است، ما هم وظیفه خود میدانیم تا از این چنین نویسندگانی حمایت کرده و موجب تقویت موج توسعه فرهنگی استان شویم، باید زمینه های لازم برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای ادبی، هنری، علمی عزیزان مهیا شود.

وی در ادامه گفت: به نظر می رسد نویسندگان علاوه بر حمایت‌های مادی و معنوی، نیاز دارند که کتابهای آنها خوانده شود و در مورد آن بحث و گفتگو شود، نه اینکه صرفا به خبر انتشار آن، تبریک و تشکر بسنده کرد،.

خونسار ضمن تاکید بر اینکه کتاب خوب میبایست خوانده شود و کتابخوانان حرفه ای میبایست کتاب را نقد و بررسی کنند، گفت: این جلسه با همین هدف تشکیل شده است و برای اولین بار نیست که این چنین جلساتی برای حمایت از نویسندگان بومی استان برگزار شده و به یاری پرودگار اخرین بار هم نخواهد بود.

 دکتر امین زارع استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی در ادامه جلسه با اشاره به اینکه متن یک باور فردی است و قضاوت در مورد آن میتواند در بین افراد متفاوت باشد، گفت: کتاب بسیار اثر ارزشمندی است، عنوان کتاب در ابتدا برای من تداعی کننده یک الگوی جدید معماری(شهرسازی) ایرانی اسلامی است، اما در ادامه مباحث خیلی به معرفی الگو نپرداخته است.

زارع در ادامه با اشاره به صحبت های نویسنده کتاب در مورد اهداف و قرض های شخصی  خود در کتاب گفت: با این توضیحات صحبت کردن در مورد کتاب بسیار سخت شد، زیرا نویسنده برای هر بخش از کتاب دلیل و  منطق شخصی خود را بیان کرده که قابل احترام و بحث است، در خیلی از مباحث کتاب به آرمان شهر، شهر آرمانی، مدینه فاضله پرداخته است اما اشاره ای به چگونگی دستیابی به آن نداشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی، در پایان کتاب را خوب توصیف کرد و گفت: این کتاب به موضوع شهر آرمانی از منظر اسلام مفصل پرداخته است.

در ادامه آقایان سلطانمراد کوهی و محمد امین بهرامی نکتهه نظرات خود را در مورد کتاب به نویسنده و حاضرین بیان کردند.

رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان بعنوان آخرین نقاد کتاب در جلسه گفت: عنوان دین و دانش در ابتدا مفید و تحسین برانگیز است. چونکه باید باور داشته باشیم که دین هم در مورد شهر و شهر آرمانی برای ما سخنها دارد و ما می بینیم که دغدغه دینی نویسنده در این کتاب بسیار آشکار است، همچنین در پایان و جمع بندی اثر (به سوی جهان  شهر) آرمانشهر دینی را مطرح کرده است.

کریمی با اشاره به اینکه نویسنده میبایست در کنار بیان «شهر از دیدگاه فلاسفه» شایسته بود به مقاله دکتر داوری در مقاله مهم «شهر و ساکنانش» هم توجه میکرد، گفت: دکتر داوری معتقد است که مردمان شهر ها و خانه ها را متناسب با روحیه و اعتقاد و بر حسب قواعد زندگی خود بنا می کنند و اگر زمانه و نحوه زندگی مردمان تغییر یابد و بناهای شهرها بر جای باشد بآن بناها شأن دیگر می بخشند.  او معتقد است شهر را به اعتبار اعتقاد ساکنانش متصف به صفت دینی و غیر دینی نمی کنند. شهر دینی شهری است که نظم دینی بر آن حاکم است. اکنون مسئله اینست که در عصر مدرنیته چگونه می توان شهرها را با نظم اسلامی سامان داد و اداره کرد؟

معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان ابراز کرد: بهتر است برای مدیریت شهری کشور پیشنهادات مشخص تر و ملموس تری ارائه داده می شد. در روزگار ما که به دنبال تبیین الگوی اسلامی ایران پیشرفت هستیم بیان تفاوت شهر مدرن و سنتی مهم است. لذا شایسته بود در کنار مباحث کتاب، از کتاب «مدیریت شهری از منظر الگوی پیشرفت اسلامی»،  نظریه مدیریت حمل و نقل محور و مدیریت محله محور در شهر باید در کتاب مطرح شود.

کریمی در پایان گفت: سخن در این است که نظریاتی از این نوع در مبحث شهرآرمانی از نگاه دین بسیار لازم و ضروری هستند.

در ادامه علی قبادی، نویسنده کتاب، ضمن تشکر از اداره کل کتابخانه های عمومی از برگزاری چنین جلسه ای، نقد ها را بسیار سازنده و مفید دانست و گفت: این کتاب در خصوص شهر آرمانی نوشته شده است و حاصل سالها تحقیق و پژوهش است، سعی بر آن شده است تا حد توان به طور مختصر مجموعه تدوین و تهیه شو که در مجال اندک مفید واقع شود.

قبادی در ادامه با اشاره به اینکه از زوایای مختلف و مرتبط به موضوع شهر آرمانی نگریسته ام، ابراز داشت: شهر امروز با مجموعه‌ی علوم و یا دست کم اغلب دانش هایی که دستاورد بشر است مرتبط است، همچنین شهر آرمانی هم از دیدگاه علوم انسانی و هم از منظر علوم طبیعی مورد بحث قرار گرفته است.

نویسنده کتاب در ادامه به نقدهای حاضرین به صورت پرسش و پاسخ جواب داد.

در پایان از نویسنده و نقد های برتر با اهدای جایزه و لوح سپاس تقدیر و تشکر شد.

 

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 26 مرداد 1396 ساعت 10:02

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.