در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 26 مهر 1397
7 صفر 1440 / 2018 October 18
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

نشست نقد و بررسی کتاب ارمیا با حضور کارشناسان و کتابداران کتابخانه های عمومی، اساتید، دانشجویان و اهالی فرهنگ و ادب در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست نقد و بررسی کتاب «ارمیا» اثر رضا امیرخانی ظهر روز شنبه 15 اسفند با حضور کارشناسان و کتابداران کتابخانه های عمومی، اساتید و دانشجویان و اهالی فرهنگ در محل سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

در این نشست رضا کریمی کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ضمن اشاره به دیگر آثار این نویسنده و ارتباط آن ها، «ارمیا» را نمادی از انسان هایی دانست که در نوستالژی و حسرت مستی دوران جنگ به سر می برند و از صحو و بیداری دوران پس از جنگ فراری هستند.

وی استفاده امیرخانی از «ماهی» بیرون افتاده از دریا را نمادی بر توصیف این وضع دانست و افزود: ارمیا پر است از لطافت های معنوی اما بر اساس معنویت جبهه، داستان اقتضای عشق های دنیوی مانند آنچه از عشق ارمیا به آرمیتا در رمان «بیوتن» می خوانیم در خود ندارد.

در ادامه این نشست روح اله اسدی مدرس دانشگاه، استفاده از واژه ها و کلمات به شکلی جدا از رسم الخط مرسوم را نقدی بر این اثر دانست و افزود: علی غم قوی بودن کار و قابل ستایش بودن این اثر، نمی توان از واژگان به شکل دلخواه استفاده و از معیار های مرسوم عدول کرد.

اعظم اسدی کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی دیگر منتقد این نشست، استفاده دقیق از واژگان که به زیبایی در این اثر به کار رفته را از نقاط قوت این اثر خواند و اضافه کرد: این کتاب در عین سادگی، دارای پیچیدگی های زیبایی است و استفاده از آیات و روایات در آن بر زیبایی آن افزوده است.

فاطمه السادات امامی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی، استفاده از کلمات به شکلی که مد نظر نویسنده است را بیانگر سبک نویسنده دانست و تصریح کرد: نویسنده می توانست از زبان محاوره ای برای فهم بهتر کتاب، بیشتر استفاده کند.

وی ادامه داد: استفاده از آیات در این اثر، بسیار بجا و تأثیر گذار است و این نکته را گوشزد می کند که قرآن را می بایست در بطن زندگی افراد دید و از آن استفاده کرد.

دیگر منتقد اثر، آرزو قنبری کتابدار کتابخانه امیر کبیر در ادامه این نشست گفت:یکی از وجوه برجسته و پررنگ زیبای رمان «ارمیا»، "قدرت وصف" راوی است. توانمندی وی در به تصویر کشیدن جزئیّات و ایجاد انسجام و هماهنگی میان این جزئیّات، فاصله و مسافت را از میان برمی دارد و حضور معنادار و بجای مخاطب را موجب می شود و با ایجاد تقارن با محیط و تفاهم و همدلی با شخصیّت ها به هم گونی و هم سانی روایت گر با متن می انجامد.

 

در پایان این نشست از منتقدینی که نقد مکتوب خود را پیش تر به واحد فرهنگی ارائه کردند تقدیر و جوایزی اهدا شد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 اسفند 1394 ساعت 10:39

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.