در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 28 آذر 1397
10 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

محافظت و پاسداری از میراث تاریخی و فرهنگی که همانا سند تمدن بشری در طول تاریخ و گذر زمان است، مقوله‌ای است که مورد توجه و تأکید پیشینیان فرهنگی دنیا است ولی میراث تاریخی در کشور ما تنها برای کسب درآمد از محل تکیه معاون‌الملک است که می‌خواهند این بنا را به زور سرپا نگه دارند.

 تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجاریه است که حدود 50 سال است در سیاهه آثار ملی ایران قرار دارد و یکی از دردانه‌های نادر در آثار تاریخی و معماری ایرانی است، این بنا نیز از قاعده بی‌مهری خارج نیست و این نشان فرهنگی استان کرمانشاه درگیر این قصه ‌پرغصه شده است. معماری بی‌نظیر و کاشی‌کاری‌ها و نگارگیری‌های منحصر به فرد و زیبا، این بنا را به یک حوزه کاشی کاری تبدیل و شجره خاص و عام کرده است تا جایی که به جرأت می‌توان آن را شناسنامه فرهنگی کرمانشاه نامید.

این تکیه دانشنامه تصویری از حماسه کربلا، حوادث پس از واقعه عاشورا، قصص قرآنی و داستان‌های شاهنامه و جلوه‌ای از هنر ایرانی اسلامی است و یک میراث معنوی ارزشمند برای مردم این دیار به شمار می‌رود. اما امروز این میراث ارزشمند در پی بی‌توجهی‌ها وضعیتی نگران کننده دارد.

ستر بی‌ثبات رودخانه آبشوران که تکیه معاون‌الملک در کنار آن بنا شده، بزرگترین تهدید برای این بنای بی‌نظیر است و بیم تخریب شدن این بنا هر لحظه موجب نگرانی است. گویا مسئولان در کنار مردم تنها نظاره‌گر تخریب این بنای تاریخی هستند زیرا تاکنون اقدامی که باعث شود مشکلات به وجود آمده برای تکیه رفع شود، هنوز صورت نگرفته است.

استاد برجسته معماری کرمانشاه با بیان اینکه وضعیت تکیه معاون‌الملک بحرانی است، اظهار داشت: به دلیل ساختمان‌سازی جریان آب‌های زیرزمینی که به رودخانه آب شوران وارد می‌شود و به‌خاطر ساختمان سازی جریان آب به رودخانه بسته شده و آب عبور نمی‌کند که این آب جمع شده و به داخل تکیه نفوذ می‌کند و با توجه به ترافیک بالا و تردد خودروها بر روی این رودخانه سرپوشیده احتمال ریزش آن نیز زیاد است.

بیژن کلهرنیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه نفوذ آب به تکیه از چند جهت انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: حمامی داخل تکیه است که حتماً باید پمپ آب روشن باشد که آبی را که وارد زیرزمین می‌شود به بیرون هدایت کند و نفوذ آب از سوی بافت‌های سمت غرب که از لحاظ ارتفاع بر تکیه مسلط است از دیگر تهدید‌های این بنا است و این آب‌ها در زمین نفوذ کرده و از دیوا‌رها و پشت کاشی‌ها بیرون می‌زند که با رطوبت گرفتن دیوار، کاشی‌ها نیز در حال جدا شدن هستند.

این استاد شهرسازی با بیان اینکه چندین سال است که آب به دیوارهای تکیه معاون‌الملک نفوذ می‌کند، گفت: نفوذ آب به دیوارها روز به روز در حال بیشتر شدن است تا مطالعه کافی در این زمینه صورت نگیرد و مسیر آبی که به تکیه وارد می‌شود پیدا نشود، وضع به همین منوال ادامه خواهد داد و تهدید همچنان ادامه دارد.

کلهرنیا با بیان اینکه هیچ راه‌حلی در کوتاه مدت برای جلوگیری از این آسیب پیدا نشده است، عنوان کرد: با هیچ ترتیب فنی نمی‌توان آب را از بین برد مگر اینکه ساختمان‌های اطراف تکیه خریداری شود زیرا ساختمان‌هایی که اطراف تکیه ساخته شده جلوی حرکت آب را گرفتند و قرار شده است که این ساختمان‌ها خریداری شود و اطراف تکیه آزاد شود و با حفر کانال‌های عمیق آب را از آن دور کرد و در این صورت بسیاری از این آسیب‌ها رفع خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی با بیان اینکه رطوبت به‌طور جدی به تکیه معاون‌الملک آسیب رسانده و آب از دیوارها بالا رفته است، گفت: رطوبت علاوه بر اینکه به استحکام تکیه آسیب می‌رساند به کاشی‌ها آسیب جدی‌تری وارد خواهد کرد و کاشی‌ها در حال ریزش هستند و اگر جلوی این رطوبت گرفته نشود تا دو متری کاشی آسیب زده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کاشی‌ها در ابتدا به صورت لکه لکه و بعد پیوسته جدا می‌شود و سپس رطوبت تمام بدنه را فرا گرفته و از بین می‌برد و که در این حالت تمام کاشی‌ها کنده شود و امکان نصب مجدد کاشی‌ها بسیار سخت خواهد بود و در صورت نصب نیز دیگر حالت اول را به دست نمی‌آورد.

وی با بیان اینکه خیلی از کاشی‌ها از تکیه معاون الملک خارج شده است، عنوان کرد: باید کاشی‌هایی که از تکیه برداشته شده، پیدا شوند و دوباره مرمت و بازسازی شده و در جای اول خود قرار گیرند.

کلهرنیا با بیان اینکه برای بازسازی و مرمت تکیه و از بین بردن رطوبت در میان آن به بیش از 30 میلیارد تومان اعتبار لازم است، گفت: وزیر راه و شهرسازی در زمانی که سفر به استان کرمانشاه از تکیه بازدید به عمل آورد و می‌داند که این تکیه احتیاج به اعتبار بزرگی دارد و باید دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت راه و شهرسازی، شرکت آب وفاضلاب و میراث فرهنگی برای جلوگیری از این بنای تاریخی پای کار بیایند.

مدیرمجموعه تاریخی تکیه معاون‌الملک کرمانشاه نیز با بیان اینکه این بنا به تنهایی یک موزه محسوب می‌شود که داستان‌های فرهنگ سنتی دو قرن اخیر بر روی کاشی‌های آن حکاکی شده است، اظهار داشت: این تکیه بنایی است مربوط به اواخر قاجار که 119 سال قدمت دارد و این بنا توسط معاون‌الملک برای برگزاری مراسم امام حسین(ع) ساخته شده و همچنان در ماه محرم و صفر مراسم بزرگی در اینجا برگزار می‌شود.

علیرضا برشاهی در گفت‌ گو با خبرنگار تسنیم  در کرمانشاه با بیان اینکه کاشی‌های تکیه، آن را از دیگر بناها جدا کرده و حائز اهمیت شده است، خاطرنشان کرد: کاشی‌کاری که بر روی بناها صورت گرفته دارای هفت رنگ است  که بسیار زیبا و دارای نقوش و تصاویری است که  در هیچ بنا و تکیه‌ای دیده نمی‌شود.

مدیرمجموعه تاریخی تکیه معاون الملک کرمانشاه  با بیان اینکه حسینیه و زینبیه واقع در تکیه روایتگر واقع عاشورا است، عنوان کرد: داستان‌های مذهبی زیر گنبدیه قرار دارد که منحصر به فرد است و اتفاقاتی را که در روز عاشورا افتاده است بر روی کاشی‌های آن حکاکی شده است.

برشاهی با بیان اینکه تکیه همیشه نیاز به مرمت دارد و همواره توسط میراث فرهنگی در حال مرمت سازی است، گفت: رطوبتی که در تکیه وجود دارد مسئله طبیعی است که از همان ابتدای ساخت این رطوبت وجود داشت و یکی از دلایل به وجود آمدن حمام "حسن خان" که در مجاورت تکیه قرار دارد وجود همین آب‌های زیرزمین و چشمه‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان به خاطر اینکه سطح آب‌های زیرزمین که زیر تکیه است پایین‌تر از رودخانه آبشوران بود مشکلاتی برای تکیه به‌وجود نمی‌آمد اما در زمان ساخت خیابان حداد عادل و دیوارکشی دو طرف رودخانه آبشوران، خروجی آب‌ها از بین رفته است.

مدیرمجموعه تاریخی تکیه معاون الملک کرمانشاه بیان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل اهمیت کاشی‌ها و نگرانی از تخریب کاشی‌ها، یک مخزن بتنی که آب داخل تکیه را به رودخانه  پمپاژ می‌کند ساخته شده است.

برشاهی با بیان اینکه تکیه معاون الملک مشکل رطوبت نیز دارد، خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل با استانداری، فرمانداری صحبت‌هایی به عمل آمده و قرار است، مطالعاتی مبنی بر اینکه چگونه از نفوذ آب به تکیه جلوگیری کنیم انجام شود و در این رابطه شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه با همکاری شرکت مشاوره‌ای گاماسیاب از چند روز پیش کار برای جلوگیری از نفوذ آبهای زیرزمینی اقدام کرده‌اند.

تکیه معاون الملک که از آن به عنوان بزرگترین تکیه مینیاتوری جهان هم یاد می‌کنند و یک موزه کاشی‌کاری کم نظیر در دنیا محسوب می‌شود ولی مسئولان دست روی دست گذاشته و شاهد تخریب این سند فرهنگی استان کرمانشاه هستند و هر بار که رسانه‌ها به موضوع وضعیت تکیه معاون‌الملک می‌پردازند یکی دو نفر از مسئولان با انجام مصاحبه‌هایی از آغاز طرح‌های نجات‌بخشی این بنای تاریخی صحبت می‌کنند ولی هر سال وضعیت این بنا بدتر از سال گذشته می‌شود تا روزی که در نبود آن شاهد اظهار ناراحتی مسئولان باشیم.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.