در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 22 آذر 1397
4 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 13
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

امسال اربعین، مردم کرمانشاه هم در استان خود و هم شهرهای عراق در خدمت به زوار فعال ظاهر شدند.

تشکیل مجمع خدمتگزاران مردمی اربعین در کنار فعالیتهای ستاد اربعین استان به اربعین امسال جلوه خاصی بخشید.

مجمع خادمین فرهنگی اربعین نیز در زیر شاخه های گوناگون به خدمت رسانی فرهنگی به زوار و همشهریان پرداخت. که شامل موارد زیر است:

  فضاسازی بصری سطح شهر با نصب بنرهای محتوایی با هدف ایجاد اشتیاق و فضاسازی معنوی در مسیر زایران پیاده روی اربعین

  تدوین، چاپ و توزیع نشریۀ ویژه اربعین شامل نکات پیاده روی، توصیه های بهداشتی، آموزش زبان عربی، نقشۀ راه و...

  ایجاد کانال تلگرامی«فاخلق نعلیک» با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای اربعین و توصیه های سفر ویژۀ پیاده نجف تا کربلا، راهبرهای بهداشتی و آموزشی و ...

  تولید و توزیع لوح فشردۀ چند رسانه ای ویژۀ موکب های اربعین شامل مداحی های فارسی و عربی، کلیپ ها و مستندهای فارسی و عربی، پوسترها، عکس ها و اینفوگرافی های به هر دو زبان، محتوای نوشتاری و آموزشی و....

  تولید لوح فشردۀ چند رسانه ای ویژۀ هسته های مقاومت

  برگزاری کارگاه دو روزۀ آموزش زبان عربی و اقلیم شناسی برای کاوران ها

  برنامه ریزی جهت برگزاری سمینار پژوهشی حماسه و عرفان جهت دریافت مقالات حوزۀ ایثار و شهادت و عاشورا

و همچنین آماده سازی پذیرایی جهت بیش از 12000 زایر در طول حدودا دو هفته فعالیت در موکب خدمتگزاران مردمی اربعین به همراه اسقرار شبانه روزی نیروهای خانم و آقا در بیمارستان های استان جهت خدمت رسانی و راهنمایی زایران بیمار و حادثه دیده و در ادامه اسکان این عزیزان و همراهانشان.

به همت مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) فراخوان مسابقه عکس و فیلم کوتاه با عنوان شکوفه های سیب ویژه حضور و نقش کودکان در اربعین حسینی برگزار می شود. مؤسسه بهترین مادر دنیا بنرهای امربه معروف و نهی از منکر با موضوع اربعین را در سطح شهر نصب کرد و نیز فراخوان سوگواره مهمان نوازی کرمانشاهیان را منتشر نمود.

موکب مرکزی جمع آوری نذورات به مدت 20 روز در مرکز شهر (میدان آزادی) فعال بود. حدود 41 موکب (32 موکب در نقاط مختلف استان و 9موکب در کشور عراق) به همت گروه های مردمی و دستگاه های دولتی و نظامی (از جمله هوانيروز-  تيپ 281 زرهي - پدافند هوايي ارتش) پذیرای زوار بودند. در این میان، دو موكب بزرگ اوقاف، كه از محل موقوفات حاج محمد تقي اصفهاني دایر شد، خدمات زیادی به زوار ارائه دادند. موكب هاي مردمي در شهرستانهاي كنگاور ، صحنه و سرمست و حميل و ماهيدشت نقش مهمی در استقبال از ورود زوار ایفا نمودند.

خدمات شهرداری در حمل و نقل زوار به محل هاي اسكان و ترمينال و حمایت معاونت فرهنگی شهرداری از طرح های مؤسسات مردمی هم از جمله خدمات مفید در استان به شمار می رفت.

برگزاری 4 مراسمات مذهبی ویژه در کربلا با حضور سخنرنان و مداحان برجسته از دیگر اقدامات مجمع خدمتگزاران مردمی اربعین بود.

علاوه بر این 14 برنامه زنده تلویزیونی با حمایت نیروهای مردمی از طریق شبکه زاگرس از کربلا پخش شد.

در طول مسیر نیز گروه های مردمی مختلف از مجموعه های فرهنگی کرمانشاه به خدمت رسانی متنوع (از پذیرایی تا خدمات بهداشتی و اصلاح سر) پرداختند.

در بخش دولتی، کانال خبری ستاد اربعین استان کرمانشاه به ریاست جعفر همتی (مشاور عالی استاندار) به پوشش همه جانبه اخبار و نیازمندی ها پرداخت. نظارت رئیس ستاد اربعین و پوشش خبری مناسب از نقاط قوت این ستاد بود.

كميته اسكان با مسئوليت سپاه مؤثر عمل کرد و اسکان زوار به همت دستگاه های مختلف و گروه های مردمی دراستان مشهود بود.

دو تن از نمایندگان مردم استان در مجلس (حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا و آقای سید قاسم جاسمی نمایندگان محترم سنقروکلیایی) نیز در پیاده روی اربعین 40نفره نمایندگان مجلس شرکت کردند.

برخی مؤسسات نیز مانند مجموعه 313یارموعود به صورت کاروانی و با نشان مجموعه در کشور عراق حضور پیدا کردند.

 

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.