در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
شنبه 28 مهر 1397
9 صفر 1440 / 2018 October 20
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

نشست برررسی سریال شهرزاد 4خرداد ماه در سالن آمفی‌تئاتر اداره‌کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه برگزار شد و جمعی از فعالان فرهنگی   و صاحبنظران استان در این نشست شرکت کردند و برخی نکات خود را در برنامه مطرح نمودند.

مسعود صادقی مشاور فرهنگی و امور جوانان مدیرکل ورزش و جوانان با اشاره به محتوای سریال شهرزاد گفت: نام فیلم می تواند اشاره به روند شهری شدن دختران ایرانی باشد یعنی کسانی که «زاده شهر» هستند. وی گفت باید ببینیم که این سریال در چه شرایطی ساخته شده و چقدر در شبکه خانگی توانسته موفق عمل کند. به نظر من حرف پرویز پرستویی صحیح است که این سریال توانست جلوی مردم را در دیدن سریال های شبکه جم بگیرد.

محمد خیاط زنجانی از اساتید دانشگاه های کرمانشاه گفت: در این سریال عشق غیرالهی و غیرانسانی را نمایش داده می شود و معنویت لیبرال و روشنفکری است نه دینی و شریعت مدار. وی در ادامه گفت یکی دیگر از اثرات این سریال تقبیح حسنات و تحسین قبایح است. به عنوان مثال شیرین که شخصیتی منفی است سفره معنوی برپا می کند و فرهاد وشهرزاد که شخصیت های مثبت سریال هستند از خانه فرار می کنند.

ماهان ولی زاده از نویسندگان مطبوعات استان نیز گفت: ما در عالم ایده آل زندگی نمی کنیم و باید واقع بین باشیم. ما نمی توانیم عشق معنوی را به راحتی در واقعیت و در ابتدا با مردم عادی مطرح کنیم. شهرزاد یک قهرمان است ولی نه قهرمانی که اشتباه ندارد. وی در ادامه گفت: به نظر من این سریال دعوت به هنجارشکنی نمی کند و ضد دین نیست بلکه ضد روشنفکری ذوق زده است و عشق نافرجام دختر و پسری که دوست فرهاد و شهرزاد بودند نشانه همین ضدیت است.

محمود پیری یاریجانی از مستندسازان استان گفت: این سریال اقتباسی از سریال ترکیه ای است و من نگرانم روزی از فیلم های بیگانه تقلید کنیم. در این سریال جایگاه زن زیر سؤال رفته است و باید بپرسیم این سریال چه اثری در هویت ما دارد؟  وی در ادامه به اشکالات فیلمنامه اشاره کرد و گفت: در فیلم بربادرفته در سینما نشان داده می شود در حالی که این فیلم اصلاً درآن زمان دوبله نشده بود! موسیقی هایی که در کافه اجرا می شود هم یک دهه بعد در ایران ساخته شده اند!

خانم دکتر سعیدی ، روانشناس، هم به تیپ های شخصیتهای سریال اشاره کرد و گفت: سازگاری در شخصیت شهرزاد به همراه جسارت به خوبی نمایش داده می شود طوری که ما می فهمیم تا می توانیم باید تغییر ایجاد کنیم و در غیر این صورت باید سازگاری داشته باشیم. تیپ شخصیتی بزرگ آقا خودشیفته است و افراد چاپلوس در کنار او قرار می گیرند. تیپ شخصیتی شیرین وابسته و هیجانی است و ما هیچ خاطره مشترک بین پدر و شیرین نمی بینیم. وی در ادامه گفت این سریال برای ما یک حس نوستالژیک هم دارد و آن سفره های خانواده ایرانی نیست که دور هم جمع می شدند و صمیمیت خاصی برای ما تداعی می کند.

رضا کریمی نیز در این نشست گفت: اصلاح نگرش سنتی به زن و شخصیت بزرگ آقا به عنوان یک مستبدی که نفرت انگیز نیست! دو اثر مهم سریال بر مخاطبین است و باید بیشتر مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد. «بزرگ آقا» بی گمان در کتار شهرزاد شخصیت اصلی فیلم است. این شخصیت یک فرد مستبد است که در ذهن مخاطب نفرت انگیز نیست گرچه بسیاری از کارهای او را نپسندیم. این شخصیت پردازی بسیار قابل مطالعه است. وی در ادامه گفت بنده سخن پرویز پرستویی را قبول دارم که باید جلوی تماشای سریال های بیگانه گرفته شود اما در یادداشتی جداگانه به این سخن ایشان که صداوسیما باید یاد از سریال شهرزاد یاد بگیرد نقدی وارد کردم و آنجا به این موضوع پرداخته ام که «صداوسیما باید یاد بگیرد یا به یاد بیاورد؟».

در این نشست علاوه بر سخنرانان، برخی حضار با کارشناسان پرسش و پاسخ و گفت و گوی رودرو داشتند و علاوه بر آن چند نماهنگ منتخب از سریال نیز نمایش داده شد.

آخرین ویرایش در شنبه, 08 خرداد 1395 ساعت 10:52

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.