در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
سه شنبه 27 آذر 1397
9 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 18
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

 

در ابتدای این شماره حلقه‎وصل که به‌صورت ویژه به سرود پرداخته، پاسخ این سوالات از بیان رهبر معظم انقلاب بازخوانی می گردد. در ادامه سردبیر حلقه‎وصل از «مرثیه‌ای برای یک صدا» نوشته است و معتقد است که سرود به‌معنای واقعی کلمه یک هنر تشکیلاتی است و این هنر تشکیلاتی امروز به فراموشی سپرده شده است.

انقلاب، سرود را به حرف واداشت

 

«حسین دلاوری» در یادداشتی از ضرورت تشکیل سازمانی در قامت سازمان سینمایی برای موسیقی و سرود نوشته است و تاکید دارد که «انقلاب، سرود را به حرف واداشت». «سیدمحمد میزمانی» وضعیت فعلی سرود را آسیب‌شناسی کرده و معتقد است که صددرصد شناسایی، می‎تواند در وضعیت فعلی راه‌گشا باشد؛ چراکه ما شناخت کافی از سرود و مطالبات امروز این حوزه نداریم. «سیدسجاد جلینی» نیز در یادداشتی از «نهاد مسجد و بازیابی قدرت سرود» نوشته است.

 

سرود باید صدای جامعه باشد

 

در این شماره «حمید شاهنگیان» چگونگی ساخته‎شدن اولین سرود انقلابی را روایت می‌کند و «مهدی صفارهرندی» در یادداشتی معتقد است که «سرود باید صدای جامعه باشد» و سرودهایی مانند «ارغوان» می‏توانند دوباره سرود را احیا کنند. همچنین «حسین احمدی» ویژگی‌ها و معیارهای بررسی سرودهای انقلابی را واکاوی می‎کند و «ریحانه حسنی» از «دو کلید برای احیای دوباره سرود» می‎نویسد. اینکه سرودهای امروز چقدر به معنای واقعی سرود هستند سوالی است که «رضا مهدوی» به آن پاسخ گفته و معتقد است که «پاپ را به‌جای سرود به ما قالب می‎کنند».

 

کامیونی که بار بر زمین مانده سرود را حمل می‎کند

 

گزارش از «کامیونی که بار بر زمین مانده سرود را حمل می‎کند» از دیگر بخش‌های این ماه نشریه حلقه‎وصل است. «حسین انفرادی» از نقش خانه سرود انقلاب اسلامی در توسعه سرود نوشته و «شهروز حقی» معتقد است که میراث به‌جا مانده از سرود را تخریب و تعطیل کردیم و مشکل را باید در آموزش‌وپروش جستوجو کرد که سیاست‌هایش سبب گلخانه‎ای شدن سرود شده است. «مجید منصوری» هم در گفت‎وگو با حلقه‌وصل از نکته پایانی شهروز حقی شروع می‎کند و معتقد است که افول وحشتناک سرود از سیاست‎های آموزش‌وپروش و طرح «آوای مدرسه» شروع شد، ولی کسی جرات بیان این موضوع را ندارد.

 

همه سرجای خودشان هستند

 

«بیلان، بیلان، بیلان و دیگر هیچ» عصاره گفت‎وگو با «افشین کردستانی» از وضعیت فعلی سرود است و وی معتقد است که سرود در کشور ما متولی به معنای واقعی ندارد، ولی تا دلتان بخواهد مدعی دارد. در این شماره حلقه‌وصل حمید شاهنگیان با بررسی سیر تاریخی و وضعیت فعلی سرود، معتقد است که بعد از فرازهایی که سرود در اوایل انقلاب و جنگ داشت، فرودی را تجربه کرد که دیگر هیچ‎وقت فراز نداشت. «مهدی شمس‎نیکنام» هم درباره وضعیت سرود در جامعه امروز می‏نویسد که «همه سرجای خودشان هستند».

 

 

 

از علت غریبگی آوازجمعی در ایران

 

در این شماره حلقه‎وصل محمدگلریز، فاطمه سادات حسینی و نادر کامرانی هر کدام یک بعد از آسیب‌های موجود سرود را بیان می‎کنند و «محمدحسین پورمعین» از گروه بین‎المللی تواشیح و همسرایی هدی سخن گفته است. سرپرست‎های گروه کر «آوای ماهان»، «سونات»، «فرهنگسرای سرو» از علت غریبگی آوازجمعی در ایران می‎گویند و حلقه‌وصل در پایان شماره 39 خود گزارشی از دومین جشنواره شعر، موسیقی و ضداستکباری طبس را کار کرده است.

 

شماره سی و نهم ماهنامه فرهنگی ـ تشکیلاتی حلقه وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر شد.

 

برای دریافت این نشریه با شماره تلفن 5-77655134 تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از آخرین خبرها و گزارش‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، می‌توانید از سایت Hvasl.ir استفاده کنید.

 

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.