در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 26 مهر 1397
7 صفر 1440 / 2018 October 18
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

سومین جلسه تفسیر کاربردی قرآن کریم با موضوع پیام ها و جلوه های آیات قرآن کریم در عرصه تربیت و فرهنگ ویژه کادر و مربیان قرارگاه اتحادیه استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش کربلائیان به نقل از روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان کرمانشاه، همزمان با سالروز وفات حضرت زینب سلام ا... علیها سومین جلسه تفسیرد کاربردی قرآن کریم با موضوع پیام ها و جلوه های آیات قرآن کریم در عرصه تربیت و فرهنگ با حضور حجت الاسلام والمسلمین محرابی از اساتید حوزه علمیه قم برگزار شد.

حجت الاسلام محرابی در ابتدا ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالروز وفات حضرت زینب سلام الله علیها به تشریح شخصیت و نقش آن حضرت در نهضت عاشورا و بعد از ان پرداختند.

ایشان نهضت کربلا را یک نهضت دو بعدی مردانه و زنانه خواند  که دو قهرمان دارد که یکی حضرت ابا عبداله الحسین علیه السلام که کار نهضت را آغاز کرد و دیگری حضرت زینب سلام ا... علیها که کار حفظ و تداوم نهضت کربلا و رسوا سازی و جلوگیری از دشمنان که نهضت را تخریب نکند را رهبری کردند.

در ادامه ایشان با بیان اینکه قرار بر این شد که در آغاز هرجلسه زمانی را برای گفتگو و پیگری سوال جلسه قبل با عنوان  اینکه بسم الله چه پیامها و درسهای در عرصه فرهنگی و اجتماعی دارد جلسه را شروع کردند.

وی در ادامه جلسه قبل به نکته ای در تفسیر بیان السعاده مرحوم گنابادی اشاره کرد: در مورد  گفتن بسم الله الرحمن الرحیم این نکته ظریف وجود دارد که با به زبان آوردن بسم الله خود را در آستان خداوند متعال قرار داده ایم و از نفسانیت خارج شده ایم.

حجت الاسلام محرابی با اشاره به این روایت که شیطان در مورد روزی اش از غذاها از خداوند متعال سوال کردند و این چنین پاسخ دادند که هر غذایی که بندگان من بسم الله نگفتن این روزی تو باشد؛ لذا هر جا بسم الله نگوییم شیطان هم در خوردن آن غذا مشارکت می کند. در امر ازدواج و اولاد نیز این مطلب صدق می نماید.

ایشان خاطرنشان کرد که اگر در کارهای فرهنگی و اجتماعی ؛ قصد الهی باشد و بسم الله بگوییم تا خداوند کار را در دست گیرد و جنبه های نفسانی شیطانی و مضران و مفاسد کنار رود و خیر و برکت و نور در آن کار می آید طوری که شجره طیبه می شود و رشد می کند طوری که انجام دهند کار نیز از انجام آن متحیر می گردد.

از دیگر مطالبی که در این جلسه عنوان شد توجه به کار جمعی بود: اینکه خداوند در آیه 46 سوره سبا " قُل إنَّما أَعِظُکُم بِواحِدَة أَن تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُردی" در خصوص قیام با قصد الهی ، کار جمعی را به انفردای مقدم دانسته است عنوان کرد که کار برای منافع و نفسانیت خودمان یا برای خوشایند حزب یا گروهی که کار می کنیم نباشد؛ بلکه باید به حق باشد حتی اگر به نفع دشمن ما باشد، در نتیجه کار خدایی دو وجه دارد یکی به قصد خدا و دوم اینکه کاری باشد که سبب خیر و برکت جامعه باشد.

در پایان به سوالاتی که از سوی حاضرین در جلسه مطرح شد پاسخ داده شد.

 

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.