در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 30 مهر 1397
11 صفر 1440 / 2018 October 22
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قران کریم با اشاره به اینکه موضوع جهان شمولی اسلام باید به عنوان یک تمدن مطرح شود، گفت: پدیده تروریست به سرعت رو به افول است و نور حقیقی اسلام جریان تکفیری‌ها را متوقف و نابود می‌کند.

رضا امانی پیش‌ازظهر چهارشنبه در جلسه تدوین برنامه‌های «همایش ملی جهان شمولی آموزه های قرآنی و روایی در دنیای معاصر» که در سالن جلسات دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: خداوند قرآن کریم را مخصوص زمان خاصی نازل نکرده و حدیث ثقلین دلالت به جهان شمولی این کتاب دارد،‌ چرا که پاسخ‌گوی دغدغه‌های بشریت است.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به اینکه قرآن‌ برای محدوده جغرافیایی،‌ تاریخ خاص و مردم مشخص و معدوی نازل نشده است،‌ تصریح کرد: در برخی روایت‌ها اشاره شده که انس و جن و... مورد خطاب این کتاب آسمانی هستند و هر زمانی به قرآن کریم مراجعه کنند پاسخ نیازها و دغدغه‌های خود را پیدا می‌کنند.

وی به مفهوم جهان شمول اسلام و قرآن‌کریم اشاره کرد و گفت: در احادیث امام محمدباقر(ع) نقل شده اگر مفهوم آیه‌های قرآن با مرگ قومی نابود می‌شد هیچ چیز از قرآن باقی نمی‌ماند و تازمانی که آسمان ها و زمین پابرجاست قرآن نیز باقی و پاسخ‌گوی نیازهای بشری است.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون قرائت قرآن‌کریم با بیان اینکه مباحث جاودانگی قرآن مطرح است و همه علمای مسلمان در این زمینه اتفاق نظر دارند، خاطرنشان کرد: مسئله جهان شمولی این کتاب الهی به شکل کامل مطرح نشده و خیلی از علمای مسلمان آن را تبیین نکردند.

این مسؤول با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر نشر جهان شمولی اسلام در جهان تاکید دارند، افزود: آموزه‌های الهی در سراسر جهان به عنوان تمدن باید نشر پیدا کند و در این راستا اوایل خردادماه سال‌جاری بحث جهان شمولی در دانشکده علوم و معارف قرآنی و سایر دانشگاه‌های قرآن مطرح و تایید شد.

به گفته امانی، کمیته‌هایی در بحث جهان شمولی اسلام تشکیل و 20 استاد دانشکده علوم و معارف قرآنی دانشگاه تهران موضوع‌های جهان شمولی اسلام را در عرصه‌های سیاست، تعلیم‌و‌تربیت، فرهنگ‌اسلامی، حوزه‌اخلاق، احکام و عبادات، علم و...بررسی کردند.

وی انکار گروهک‌های تروریستی را خلاف واقع دانست و با اشاره به لطمات آن‌ها به اسلام، گفت: پدیده شوم تروریست مقطعی و به سرعت رو به افول است، چرا که نور حقیقی اسلام با تلألو خود جریان تکفیری‌ها را متوقف و نابود می‌کند.

دبیر اجرایی همایش ملی جهان شمولی آموزه های قرآنی و روایی در دنیای معاصر یادآور شد: علاقه‌مندان به مباحث قرآنی می‌توانند برای ارسال مقاله و پیگیری اطلاعات همایش به آدرس الکترونیکی olomgorani.ir مراجعه کنند.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قران کریم گفت: اوایل پائیز سال‌جاری فراخوان مقاله داده شد و زمان ارسال مقاله‌ها تا 10 بهمن ماه بود که به دلیل درخواست‌ها برای تمدید، این همایش تا 26 فروردین ماه سال 96 تمدید شد و مراسم با یک ماه تاخیر در اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود.

 

 

خبرگزاری فارس از کرمانشاه

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 07 بهمن 1395 ساعت 12:31

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.