در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 22 آذر 1397
4 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 13
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

اولین جلسه کرسی نظریه پردازی به همت جمعی از اساتید و نویسندگان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی روز پنجشنبه 3 اسفند96 در کرمانشاه برگزار شد.

در این نشست نظریه کشاورزی فرهنگی توسط رضاکریمی، از اساتید دانشگاه، مطرح شد و آقایان شایق و فلاحی (از ااساتید دانشگاه)   به نقد و بررسی این نظریه پرداختند و در ادامه پرسش و پاسخ با حضار انجام شد.

در ابتدای این جلسه دکتر محمد خیاط زنجانی، دبیر این جلسات ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری مطابق آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به صورت ماهیانه یک نظریه توسط یکی از اساتید و نویسندگان مطرح و بررسی خواهد شد.

در این جلسه رضاکریمی در توضیح نظریه خود گفت: مفهوم مهندسی فرهنگی چند سالی است که در ادبیات علمی و رسانه ای کشور کانون بحثهای مختلف شده است. در این میان برخی سعی کرده اند با نگاه فلسفی در معنا و امکان مهندسی فرهنگی تفکر کنند و برخی اشکال کرده اند که این نگاه  نمی‌تواند کارآمد باشد. در این مقاله تلاش می شود بدون قول به امتناع مهندسی فرهنگی و با استنطاق از متن دین رویکردی کارآ و توحیدی را تبیین نمود.

کریمی در توضیح بیشتر این نظریه ادامه داد: این رویکرد کشاورزی فرهنگی به عنوان تقریر صحیح از نظریه مهندسی است. مهندس نمونه اعلای بشر مدرن است و و از نوع جدید نگاه بشر به آدم و عالم حکایت می کند. در حالی که بر اساس متون دینی کشاورزی آن پیشه ای است که خدا برای بندگانش فرستاد تا هم کار کنند و هم بنده باشند. و هم کار است و هم سبب اتصال زمین به آسمان. این نظریه موجب رواج رویکرد استصلاحی در حکومت به جای رویکرد اصلاحی و تقویت فرهنگ انتظار به معنای صحیح آن می شود. ضمن اینکه ذیل آن می توان روشهایی برگرفته از قرآن برای «تدبیر و برنامه ریزی» با محوریت سوره یوسف پیشنهاد نمود.

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:59

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.