در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 23 مهر 1397
4 صفر 1440 / 2018 October 15
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا آیین اختتامیۀ نخستین کتاب از سیر مطالعاتی مجازی«رحیق مختوم» برگزار شد

به همت مؤسسه نسیم حکمت و اندیشه و با حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی، عصر روز سه شنبه 2 خرداد با حضور اساتید و صاحب نظران و با شرکت جمعی از فراگیران طرح سیر مطالعاتی مجازی شهید مطهری با عنوان«رحیق مختوم» مراسم اختتامیۀ نخسین کتاب این طرح در کتابخانه امیرکبیر برگزار شد. فراگیران این طرح از دی ماه سال گذشته مطالعۀ کتاب«آزادی معنوی» متفکر شهید، مرتضی مطهری را آغاز نموده و امروز با پایان این کتاب و در صورت کسب حد نصاب به کتاب بعدی سیر مطالعاتی راه خواهند یافت.
در ابتدای این مراسم زهرا یاراحمدی، مسئول طرح با توضیح سیر شکل گیری و اهداف آغاز به کار آن، به کلاس های مجازی منظم و حضور و غیاب به موقع و اهمیت آن اشاره نمود و خاطر نشان کرد در هر هفته یک ساعت صوت کلاس در کانال تلگرامی طرح قرار می گیرد و فراگیران باید در همان هفته نکته ای کلیدی را از صوت استخراج کرده و برای سرگروه های خود ارسال نمایند. وی همچنین به راه اندازی ساخت آموزشی مجازی LMS  برای طرح اشاره کرد و گفت افرادی که از این پس مایل به حضور در طرح هستند باید از طریق این سایت اقدام نمایند.
پس از وی رضا کریمی مدرس دانشگاه و معاون اداره کل کتابخانه های عمومی با تحلیل شخصیت شهید مطهری ایشان را فیلسوفی صدرایی خواند و خاطر نشان کرد، تفاوت اصلی شهید مطهری با دیگر فیلسوفان صدرایی در این است که شهید مطهری در زمان خود بیشتر درحال پاسخ به سؤالات و شبهات روز است و کمتر همچون دیگران درگیر نظریه پردازی می شود. ایشان آنچه را برای جواب دادن به پرسش های موجود جامعه لازم بدانند مطرح می کنند و اگر مسأله ای صورت شبهه به خود نگرفته باشد؛ از آن عبور می کنند.
 در ادامه  دکتر محمد زنجانی مدرس دانشگاه و پژوهشگر و نویسندۀ حوزۀ علوم دینی، شروع به صحبت نموده و پس از توضیحاتی دربارۀ طرح«رحیق مختوم» و ادامۀ کار آن مطالبی را دربارۀ سعادت واقعی مطرح نمودند. ایشان انسان ها به چهار دستۀ اشقیاء که دارای جهل مرکب هستند، متوسطین در شقاوت که جهل بسیط دارند، متوسطین در سعادت که از عبادت به دنبال بهشت و حور و قصور آن هستند و سعدا که عارفان واقعی هستند تقسیم نمودند.
در پایان دکتر زین العابدینی مدرس دانشگاه، مباحث خود را با تقدیر از شخصیت والای شهید مطهری آغاز کردند و سپس به بحث آزادی معنوی اشاره نمودند که شعار به ظاهر زیبای آزادی های اجتماعی زمانی می تواند تحقق یابد که آزادی معنوی محقق شده باشد. آزادی معنوی مورد اشارۀ شهید مطهری آزادی از تعلقات نفس است که تا چنین چیزی نباشد راه یافتن به سوی آزادی های اجتماعی ناممکن است.
در انتهای مراسم از اساتید شرکت کننده در مراسم، فراگیران و سرگروه های برتر و همچنین چند تن از فراگیران برتر مؤسسۀ باورهای مطهر، با اهدای جوایزی تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است علاقه مندان به شرکت در طرح سیر مطالعاتی مجازی شهید مطهری«رحیق مختوم» می توانند از طریق آدرس زیر اقدام فرمایند:
lmskaran.com
شماره تماس:
۰۹۱۸۷۳۷۲۷۱۰

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 خرداد 1396 ساعت 12:02

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.