در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
يكشنبه 29 مهر 1397
10 صفر 1440 / 2018 October 21
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به همت مؤسسه نسیم حکمت و اندیشه، آیین رونمایی از داستان هم زمان با جلسۀ نقد آن در سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر محمد زنجانی، مسئول تنظیم محتوا و ناظر علمی کتاب، دربارۀ آن توضیحاتی ارائه نمود. وی ضمن ارائۀ توضیحاتی دربارۀ نحوۀ گردآوری محتوای علمی از کتب مرجع ولایت فقیه و حکومت اسلامی و همکاری نزدیک به بیست نفر در گردآوری و تألیف آن افزودند:«این کتاب دارای سه ویژگی برجسته است، یکی نثر روان و داستانی، دیگری فهرست نویسی ویژه که دارای سیر ابتدایی و انتهایی است و دیگر اینکه این کتاب منبعی جامع در حوزۀ ولایت فقیه و حکومت اسلامی است که می تواند شبهه های امروز جوانان را در این عرصه بر طرف نماید.» . وی هم چنین گفت این جلسه برای ارزیابی پیش از چاپ رسمی کتاب برگزار شده است.

در ادامۀ مراسم  آقای رشیدی، سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان ضمن تشکر از تألیف این اثر از داستان «سکاندار» رونمایی کرد.

سپس  آقای کریمی،  سرپرست معاونت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه به عنوان نقاد نخست شروع به صحبت نمود. وی با تفکیک نقد این داستان به بخش ادبی و بخش علمی، داستان سکاندار را قابل مقایسه با کتاب های شب های پیشاور و بیش تر به دختران آفتاب دانستند. و افزودند:«نقد این داستان را باید به در دو بخش نقد داستانی و نقد محتوای علمی مجزا دانست. از گردش در قفسه های کتاب، زیارت مزار بزرگان و فن گفتگو سه روشی است که در این اثر به روایت یک داستان فکری کمک کردند. اما در بعضی از مواضع داستان مشخص بود که مطالب عیناً و بدون تغییر به داستان انتقال یافته است».

پس از آقای کریمی، خانم یوسفی دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی و معلم آموزش و پرورش نقد خویش را ارائه نمود. ایشان داستان را از منظرهای مختلف داستان نویسی مورد بررسی قرار داده و در مجموع داستان را روان و مثبت ارزیابی نمود. و در پایان گفتند:«باید به خاطر پایان واقع بینانۀ کتاب از نویسندگان تشکر کرد، چرا که در این کتاب می بینیم پس از گفتگوها و استدلال های فراوان یک شخصیت متحول می شود و یک شخصیت خیر و این موضوع برای جوانی که دوست ندارد به او دیکته شود بسیار مورد توجه خواهد بود.»

پس از نقادان داستان پرداز و ناظر علمی به تربیت صحبت کردند. خانم حسنا امیری، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی و طلبۀ حوزۀ علمیه داستان را روشی قرآنی برای انتقال معارف، پند و اندرز و احکام دانستند اما داستان سکاندار را به منظور روانتر کردن بحث ثقیل ولایت فقیه و حکومت اسلام بیان نمودند. ایشان در ادامه نقدهای ویرایشی و املایی را به جا تشخیص دادند و افزودند:«داستان سکاندار برخلاف داستان هایی مانند مثنوی و یا داستان راستان، به عنوان مثال و ضرب المثلی برای بیان پند و اندرز نیست بلکه داستانی است که تلاش می کند، مبحثی ثقیل را ساده تر نماید.»

پس از ایشان، آقای دکتر محمد زنجانی، دکترای حکمت متعالیه و مدرس دانشگاه به عنوان سخنران پایانی صحبت کردند و گفتند:«کتاب سکاندار در قسمت علمی و محتوایی دارای مبحثی حساس است که لازم بود از زبان افرادی که در این حوزه دارای تخصص و تجربه هستند بیان شود. برای مثال در پاسخ به شبهه هایی از کتاب های آیت الله مصباح یزدی کمک گرفته شده است که خود در موضوع ولایت فقیه، حکومت اسلامی و مجلس خبرگان صاحب نظر هستند. بنابراین برای انتخاب یا حذف حتی یک کلمه از مباحث کتاب به دلیل حساسیت موضوع، ساعت ها جلسه و تبادل نظر انجام می گرفت.»

در پایان جلسه از دست اندرکاران کتاب و نقادان با هدایایی تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است مسابقۀ کتاب خوانی«سکاندار» از متن کتاب در حال برگزاری است که علاقه مندان می توانند برای شرکت در آن به کانال تلگرامی https://t.me/socandar مراجعه بفرمایند.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 بهمن 1395 ساعت 08:41

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.