در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
يكشنبه 29 مهر 1397
10 صفر 1440 / 2018 October 21
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

محقق و پژوهشگر برجسته کشور با اشاره به خصلت شاگردپروری میرزا حسن کرمانشاهی گفت: امروز در ایران و عراق کسی نیست که از فلسفه اسلامی دم بزند و شاگرد میرزا حسن کرمانشاهی نبوده باشد.

 منوچهر صدوقی سها روز یکشنبه 16 آبان در نشست علمی بررسی ویژگی‌های شخصیتی و علمی فیلسوف برجسته معاصر آیت‌الله میرزا حسن کرمانشاهی  که در محل تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد گفت: میرزا حسن کرمانشاهی یکی از رکن های حوزه فلسفه در تهران بود.

وی با اشاره به ویژگی های این فیلسوف معاصر افزود: میرزا حسن کرمانشاهی دارای خصایلی چون «کثرت علم»، «شاگرد پروری» و «روحیه زهد و قناعت» بود که از ارکان حوزه عظیم فکری تهران است و ۲۰۰ سال عمر دارد.

این محقق و پژوهشگر برجسته با اشاره به اینکه میرزا حسن کرمانشاهی شاگردان زیادی را در فلسفه تربیت کرده است گفت: خود ایشان هم ۴ استاد بزرگ فلسفه معاصر ایران را درک کرده بود و از اساتید این فیلسوف برجسته می توان به چهره هایی چون میرزا حسن نوری و حکیم ابوالحسن جلوه زواره‌ای اشاره کرد.

وی افزود: حضور در کنار اساتید فوق باعث شد تا میرزا حسن کرمانشاهی بتواند خود نیز شاگردان زیادی را چون میرزا احمد آشتیانی، آقا میرزا مهدی آشتیانی، سید ابوالحسن قزوینی، میرزا هادی خان حائری مازندرانی و آقا شیخ مهدی کلایی را تربیت کند.

صدوقی سها ادامه داد: هم چنین هر یکی از شاگردان این فیلسوف برجسته نیز خود توانسته اند شاگردان زیادی را تربیت کنند که از بزرگان فلسفه هستند.

این فیلسوف برجسته کشور خاطر نشان کرد: میرزا حسن کرمانشاهی  حتی شاگردان زیادی را عراق تربیت کرده است و امروز در ایران و عراق کسی نیست که از فلسفه اسلامی دم بزند و شاگر میرزا حسن کرمانشاهی نبوده باشد.

وی با اشاره به ساحت های فلسفه گفت: مشا، اشراق عرفان و کلام ۴ مکتب فلسفی است و میرزا حسن کرمانشاهی آخرین فیلسوف مکتب مشائی بود.

این محقق و پژوهشگر برجسته به سختی و فقر معیشتی زندگی عارف و فیلسوف بزرگ میرزا حسن کرمانشاهی اشاره کرد و گفت: در آن زمان کاغذ کم بود اهل‌ منزل دست‌نوشته‌های او را می‌فروختند، در هنگام مرگ هزینه کفن و دفن را نداشت یکی از شاگردان، او را دفن کرد.

منبع: مهر و فارس

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.