در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 30 مهر 1397
11 صفر 1440 / 2018 October 22
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

نشست بررسی دغدغه های فکری شهید علیخانی با محوریت آثار و اندیشه های سید احمد فردید روز جمعه 9مهرماه ساعت 10 صبح در محل کتابخانه امیرکبیر برگزار می شود.
با عنایت به فعالیتهای فرهنگی و فکری شهید علیخانی در جهت ترویج اندیشه های متفکر فقید معاصر، سید احمد فردید، این نشست علمی با حضور اساتید و علاقمندان برگزار می شود.
برخی از موضوعاتی که توسط سخنرانان در این نشست مطرح خواهند شد عبارتند از:
خاطراتی از دغدغه های فکری و کتابخوانی شهید علیخانی
کتابشناسی در مورد فردید

آوینی و فردید
زبان در اندیشه هیدگر
فردید، فیلسوف، عارف یا حکیم؟
این برنامه به همت مؤسسه نسیم حکمت و اندیشه، مؤسسه بهترین مادر دنیا، حضرت زهرا (س) و پایگاه خبری تحلیلی کربلائیان، و با حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی و شهرداری کرمانشاه برگزار می شود.
گفتنی است شهید علیخانی برای معرفی افکار مرحوم سید احمد فردید در کرمانشاه کوششهای زیادی داشت و حتی قصد داشت صوت جلسات این استاد فلسفه را پیاده سازی و مکتوب و منتشر کند که بعد از اینکه متوجه انتشار کتاب «دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان» شد از این کار صرف نظر کرد و همین اثر چاپ شده را به جوانان اهل مطالعه شهر معرفی می کرد و هدیه می داد. 
سید احمد مهینی یزدی (معروف به فردید) از اندیشمندان مهم تاریخ معاصر است که بر بسیاری از متفکرین و نویسندگان و اساتید مانند دکتر داوری اردکانی، شهید سید مرتضی آوینی و ... تأثیرگذار بوده است. او بر اساس آرای مارتین هیدگر آلمانی و نظریات عرفا و حکمای انسی ایرانی در مورد وضع تفکر در ایران و جهان نظریات ویژه ای داشت. جلال آل احمد اصطلاح غرب زدگی را از او آموخت.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 11:52

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.