در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 30 مهر 1397
11 صفر 1440 / 2018 October 22
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

با همکاری موسسه نسیم حکمت و اندیشه و نشریه ریحانه آفرینش ؛ اولین سمینار هندسه معرفت دینی با عنوان ولایت در اندیشه اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران و اساتید حوزه و دانشگاه در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در ایام دهه ولایت برگزار گردید.

در ابتدای این سمینار محمد خیاط زنجانی  دبیر علمی سمینار گزارشی از روند برگزاری سمینار ارائه دادند . بنابر گزارش دبیر علمی سمینار بیش از 50 مقاله به دبیرخانه سمینار ارسال گردیده که از این مقالات 32 مقاله به مرحله دوم داوری راه یافتند که پس  از داوری نهایی 6 مقاله برتر  در 5 محور سمینار به شرح زیر انتخاب گردید:

1.  پرتوي از ولایت در قرآن- جواد اکبري مطلق ، استادیاردانشگاه پیام نور

2.  نقش واژه «اولی الامر» در تبیین مسئله ولایت- رضا کریمی کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث و مدرس دانشگاه

3.  تأویلات نیر تبریزی از ولایت تکوینی امام علی و امام حسین(علیهما السلام)- محمد ابراهیم مالمیر دکترای ادبیات فارسی عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه ، حسنا امیری کارشناس ارشد ادبیات فارسی و طلبه حوزه علمیه

4.  کارکردهای انسان شناختی گفتمان اسلام سیاسی ایران در عصر جدید- محمد صادق بهشتی، دانشجوی دکترای اندیشه سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات تهران ومدرس دانشگاه

5.  نگرش دین اسلام در زمینه نقش زن در پیاده سازی ولایت در جامعه- سمیه زارعی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه و کلام

6.تجلی ولایت الاهی در ولایت ائمه- اصغر غلامی

دانشجوی دکترای کلام امامیه – پردیس فارابی دانشگاه تهران

پیام حضرت آیت الله محمدی عراقی

سپس محمد خیاط زنجانی پیام حضرت آیت الله محمدی عراقی به این سمینار را قرائت نمودند . در این پیام آمده است :

 الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت  لکم الاسلام دنیا

غدیر اگر چه در ظاهر آبگیری کوچک است اما  در واقع جویبارزلال جاری از معارف و اخلاق در جهت تعالی فردی و اجتماعی انسان هاست که از دستان زمزم   گون    پیامبر گرامی (ص) بر جان امیر المومنین (ع)و از آنجا بر قلب ولایت مداران و کمال دوستان جاری گشته است.  غدیر تثبیت و اعلام ولایتی است  که نماد کمال انسانی و شایسته سالاری در ابعاد گوناگون جامعه بشری به شمار می  رود . از یک سو فرد را می سازد چرا که ولایت راهنمای او در راه رشد و ترقی درونی  است و از سوی دیگر اجتماع مدنی آرمانی را شکل  می دهد  و روابط افراد و جامعه را تعریف و کنترل می کند می کند و آن را  پیوسته بهبود می بخشد .نظام امامت در تکوین و تشریع برجسم و روح اثرگذار است. و ارتباط اجزاء را فعل عالم و پیوندهای اجتماعی و حکومتی را به سوی اهداف متعالی هدایت می کند.

این پدیده سعید و موضوع بابرکت به عنوان یک فرمان الهی آنچنان گسترده و با اهمیت محسوب می شود که اگر بنا بر هر ملاحظه ای و هر مصلحتی پیامبر بزرگ اسلام با همه ی رنج ها و زحماتی که برای هدایت مردم بر دوش کشیده اگر این موضوع مهم را ابلاغ نکند گویا رسالت الهی خود راانجام نداده است . فان لم تفعل فما بلغت رسالته

با این توصیف ضرورت فعالیت های بنیادین پژوهشی با بهره گیری از نظرات نخبگان علمی و محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه و تبادل ماحصل تحقیقات و بحث پیرامونشان روشن می گردد.

خدا را شاکریم که گروهی دغدغه مند در دهه ی با سعادت امامت و ولایت قدم در این راه نهاده و در نشستی پژوهشی حول محور ولایت به ارئه تجربیات در این زمینه می پردازند.

پس از قرائت متن پیام نماینده محترم مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری و همچنین تشکر از حامیان برگزاری سمینار، بنیاد غدیر ،اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک استان کرمانشاه (موقوفه مرحوم محمد علی لک و حرم سیده فاطمه (س) ) ، دانشکده علوم قرآنی،سایت سمیم ،سایت سیویلیکا) صاحبان مقالات برتر به ارائه مقالات خود پرداختند. در ضمن مقالات قابل ارائه به صورت ارائه پوستر و گزارش در سمینار ارائه گردید .

در پایان بهروز همتی دبیر استانی بنیاد غدیر به بیان رویکرد های علمی پژوهشی بنیاد در استان کرمانشاه پرداختند .

پس از آن از مقالات برگزیده و همچنین برگزیدگان مسابقه شرح خطبه متقین و از زحمات سرکار خانم فائزه مرادی (مدرس دانشگاه های تهران) به جهت همکاری در برگزاری این قبیل برنامه ها تقدیر به عمل آمد.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 مهر 1395 ساعت 08:57

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.