در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
سه شنبه 27 آذر 1397
9 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 18
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به گزارش کربلاییان،حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در سال 1388 هیچگاه فراموش نمی شود. التهاب در فضای کشور یا دقیق تر التهاب در تهران بسیاری را نگران کرد. همه چیز همانطور پیش رفت که از ماه ها قبل از انتخابات پیش بینی شده بود. تشکیل کمیته صیانت از آرا و استفاده از کلیدواژه تقلب کار خودش را کرد. ناآرامی های تهران 8 ماه طول کشید و در حقیقت 8 ماه طول کشید که نگاه و برداشت عمومی جامعه از مسائل پیرامونش به پختگی رسید. عاشورای سال 1388 همه چیز را برای مردم روشن کرد.

 از روز انتخابات در خرداد 88 تا روز عاشورا در دی ماه همان سال اتفاقاتی افتاد که هیچ وقت از حافظه تاریخی مردم پاک نمی شود. ایستادن مقابل قانون و رای ملت جدی‌ترین گناهی بود که حالا بسیاری از مرتکبانش نه تنها از آن عذرخواهی نکردند بلکه به مقام های دولتی و جایگاه های حقوقی بهتری هم رسیده اند. نخبگان در همان روزها هم خودشان را کیلومترها از صف مردم دور کردند، این دوری به درستی در شرایط امروز و تقسیم جایگاه ها و وزارت خانه ها هم حفظ شده است. فریب خورده ای در زندان است و خانواده اش چشم به راه، نخبه ای وزیر است و در حال تلاش برای فراموشی گذشته.

عاشورای 88 کار را برای فهم عموم مردم تمام کرد. اتفاقاتی که در روز عاشورای آن سال افتاد بی نظیر بود، شاید نظیرش را فقط در همان عاشورای سال 61 هجری بتوان یافت. اهانت و حرمت شکنی نسبت به ساحت اهل بیت(علیه السلام) و مخصوصا حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) چیزی نبود که مردم به سادگی از آن عبور کنند. پس از شکل گیری حرکات خودجوش مردمی در تهران و شهرستان ها برای ابراز نفرت از اتفاقات عاشورای تهران، سازمان تبلیغات اسلامی با دو سه روز تاخیر اعلام کرد که 9 دی همایش مردمی و سراسری برپا خواهد شد. نام آن اتفاق «همایش» بود و نه راهپیمایی چون کسی فکرش را نمی کرد که این روز با چنین حضوری از مردم مواجه شود. 9 دی تبدیل به یکی از بزرگترین راهپیمایی های ایران شد.

جریان رسانه ای انقلاب در همین هشت ماه تمام توانش را برای تولید کلیپ های مختلف، مستند و ... به کار گرفت. بسیاری از استعدادهای جوانان برای تولید محتوای رسانه ای در شرایطی فعال شد که بحران پس از انتخابات، همه را برای انجام کاری موثر در دفاع از کشور و انقلاب، دغدغه مند کرده بود.

جشنواره مردمی فیلم عمار برای تجمیع همه این استعدادها در اولین سالگرد قیام 9 دی اعلام وجود کرد تا هیچ وقت تلاش بزرگ رسانه ای جریان خودجوش و مردمی در فتنه 88 فراموش و خاموش نشود. جشنواره عمار تبدیل به یک قرار سالانه برای همه فعالان انقلابی شد تا در طول یکسال همه تلاش ها و آثارشان را برای نمایش و ارائه به مخاطبان آماده کنند.

امروز هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار در هشتمین سالگرد قیام 9 دی آغاز به کار می کند. امسال بیش از 900 اثر در بخش ملی و بین المللی به دبیرخانه این جشنواره رسیده است. نمایش آثار از فردا پنجشنبه در سینما فلسطین تهران آغاز می شود.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.