در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 28 آذر 1397
10 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)
کربلائیان- در نظر داریم سلسله مصاحبه هایی با اندیشه ورزان کرمانشاه را برای مخاطبین منتشر کنیم تا علاوه بر بررسی مسائل فرهنگی، چهره ها و اندیشه ورزان استان خود را نیز بیشتر بشناسیم. با توجه به اهمیت و ضرورت بحث جمعیت و اینکه این مسائل یکی از مهمترین دغدغه های هر نظام سیاست گذار و برنامه ریز است و با توجه به اهمیت این بحث در فرمایشات ولی امر مسلمین و توصیه های مکرر ایشان بر آن شدیم تا در این مصاحبه از زوایای مختلف به بحث و بررسی پیرامون ازدیاد نسل بپردازیم در همین راستا در محضر جناب آقای دکتر علی بیدمشکی پور عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه رازی هستیم.abidmeshki
  • به نظر شما ضرورت تبیین مسئله ازدیاد نسل تا چه اندازه است؟
بیدمشکی پور: به نظر بنده برای رسیدن به تفسیری جامع و کامل از بحث ازدیاد نسل ابتدا لازم است به واکاوی نسل از مناظر مختلف بپردازیم. ابتدا باید ببینیم هدف ما از ازدیاد نسل چیست و می­خواهیم چه نسلی را افزایش دهیم؟ خداوند در آیه 223 سوره بقره می­فرماید: نِساؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتُوا حَرْثَكُمْ أَنَّى شِئْتُمْ وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّكُمْ مُلاقُوهُ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنين . حاصل ازدواج باید زایش یک فرزند صالح باشد، البته توجه به این نکته ضروری است که پدر و مادر باید از صلاحیت برخوردار باشند و هدف آنها از ازدواج تربیت نسلی شایسته باشد و معیار انتخاب آنها هم همین باشد. اما ما امروزه در بحث فرزندداری دچار افراط و تفریط شده ایم. این نحوه برخورد مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورده است . در صورتی که در آموزه های دینی همواره بحث اعتدال مطرح بوده است. نباید در بحث ازدیاد نسل نسخه واحدی را برای همه اقشار تجویز کنیم. زیرا شرایط و موقعیت خانواده ها متفاوت است. گاهی والدین توانایی های مالی، فرهنگی و... را برای تربیت چندین فرزند صالح دارند اما گاهی وضعیت خانواده ها پذیرای حتی یک فرزند هم نیست. از آنجا که فرزند میراث پدر و مادر است توجه به بحث نسل صالح اهمیت بسزایی دارد زیرا یکی از امانت هایی که خداوند در قیامت از آنها سوال می نماید بحث فرزندان است. البته باید دقت کنیم که ادامه نسل هر خانواده در گرو داشتن فرزند است. با دقت در فرمایشات حضرت امام خامنه ای که می فرمایند: شرایط و موقعیت کشور ما از لحاظ آب و هوایی و جغرافیایی به گونه ای است که ظرفیت 150 میلیون نفر جمعیت را دارد. البته اداره، هدایت و سیاستگذاری آن نیازمند برنامه ریزی و مدیریت دقیق است. به عبارت دیگر، جمعیت و ساختار آن به عنوان یکی از مهمترین شاخصه­ های قدرت ملی به حساب می آید، زیرا پوشش مرزهای جغرافیایی نیازمند نیروهای جوان است و پیری جمعیت تهدیدی جدی برای امنیت کشور محسوب می­شود. به نظر بنده هر خانواده می تواند چند فرزند داشته باشد زیرا تک فرزندی علاوه بر تحدید نسل منجر به بروز مشکلاتی برای فرزندان و والدین می­شود. ازجمله می توان به احساس تنهایی فرزندان در محیط خانه و جامعه، احساس حقارت، نداشتن پشتوانه فامیلی، بلوغ زودرس و ... اشاره نمود. هم دلی و همسویی با افراد خانواده و برقراری ارتباط سالم با افراد هم سن در جامعه از مهمترین ویژگی­های خانواده های بیش از یک فرزند است.
  • از نظر علم بیولوژی تأثیر سن ازدواج بر بارداری و ازدیاد نسل چه میزان است؟
طبق اطلاعات و دستاوردهای علم بیولوژی دختران از زمان بلوغ توانایی تولید 400 تخمک را برای باروری دارند و بعد از تولید تخمک آخر خانمها وارد مرحله یائسگی می شوند. هر چه بارداری به تعویق بیفتد تعداد بیشتری از تخمک ها از بین می روند به عنوان مثال اگر 16 سال از بلوغ یک دختر بگذرد حدود 200 تخمک او از بین می رود و شانس بارداری او نزدیک به نصف می شود وهمچنین امکان ناهنجاری های کروموزمی در نوزاد هم در صورت بارداری بیشتر می شود. لذا اگر سن خانمها برای بارداری بالا برود احتمال تولد فرزندان عقب افتاده افزایش می یابد. برای پیشگیری از وقوع چنین تولد هایی آگاهی و دقت نظر خانواده ها در تعیین زمان ازدواج، زمان بارداری و ... بسیار قابل اعتنا است. تا بتوانیم به حول و قوه الهی نسلی پاک، سالم و توانمند برای نظام اسلامی تریبت نماییم.
  • به نظر شما پیامدهای ممانعت زوجین از بارداری در سال های اول ازدواج چیست؟
در تحقیقات بیولوژیکی ثابت شده است تغییراتی که در سیکل بدن زوجین در این سال ها برای ممانعت از بارداری ایجاد می شود باعث شکل گیری یک خلل آنزیمی و هورمونی در بدن می شود. به طور معمول تقسیم و تکثیر سلولی در بدن با نظم خاصی صورت می­گیرد. خلل آنزیمی و هورمونی این تقسیمات منظم سلولی را مختل کرده و باعث بروز مشکلات عدیده جسمی، روحی برای زوجه می­گردد و شانس فرزنداری را به شدت کاهش می­دهد.
  • انجام اقدامات مناسب و علمی قبل، حین و بعد از بارداری تا چه حد می­تواند در تعدد فرزندان و سلامت مادر و کودک مؤثر باشد؟
طبق مطالعاتی که بنده در این زمینه انجام داده ام به این نتیجه رسیدیم که خانمهایی که قبل از بارداری بهداشت جسمی و روانی خود را به نحو احسن رعایت می­کنند و در دوران باروری را با تمهیدات مناسب جسمی و روحی طی می­کنند و در مرحله بعد، زایمانی طبیعی و سلامت دارند و فرزندشان تا 2 سالگی از شیر مادر تغذیه می­کنند درصد ابتلاء آنان به بیمار های شایع زنان به ویژه سرطان های رحم و سینه به شدت کاهش می یابد. در علم سلولی و مولکولی ثابت شده است زایمان از طریق سزارین مناسب نیست و گاه تبعات جبران ناپذیری برای سلامتی مادر و فرزند به وجود خواهد آورد. زیرا بعضی از ژن های جنین در روزهای آخر جنینی برای تولد بیان می شوند و وقتی عمل سزارین که معمولا قبل از زمان مناسب و دقیق تولد است، انجام شود این ژن های بیان نشده و باعث بروز بیمار هایی همچون زردی و یرقان می­شوند. همچنین به دلیل محدویت های موجود در عمل سزارین مانند برش و گره های دوباره ای که در رحم ایجاد می­شود انجام آن به دفعات ممکن نیست و شانس تولد فرزند سوم زا به شدت کاهش می­دهد. و اینجاست که با وجود تمایل زوجین به فرزند آوری این عمل مانع بسیار بزرگی خواهد بود. بر همین اساس تجربیات و دستاوردهای علمی ثابت کرده است که بهترین نحوه تولد فرزند، زایمان به صورت طبیعی و سنتی است که سلامت مادر و فرزند در گرو آن است. فرض است که جامعه پزشکی به عنوان بخش بسیار موثر در بحث ازدیاد نسل، با عنایت ویژه به انجام زایمان طبیعی و انجام کارهای انگیزشی جهت تشویق زوجین مانند( تخفیف تعرفه های زایمان و...) در تحقق این هدف بزرگ یاریگر نظام مقدس جمهوری اسلامی باشند.
  • در بحث آسیب شناسی ازدیاد نسل به نظر شما موانع دست یابی به آرمان ازدیاد نسل چه مشکلاتی می­تواند باشد.
همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد فرهنگ سازی در تربیت نسل ها بسیار موثر است. باید سعی شود نسلی صالح، خلاق و توانمند به جامعه هدیه کنیم . به نظر من مشکلات فرهنگی، فکری، اقتصادی، اجتماعی تا حد بسیار زیادی مانعی است جدی در فرزند آوری و فرزند داری. در جامعه ای که بیشترین طلاق ها در سالهای اول زندگی اتقاق می افتد نشان دهنده ضعف انتخاب و داشتن معیارهای رویایی و غلط جوانان است. همچنین بی مسئولتی و شانه خالی کردن جوانان از ازدواج و اینکه آنان ازدواج را مانعی بر آزادی های خود می دانند، اینها عاملی ندارد جز مشکلات فرهنگی و عقیدتی که باید ریشه یابی شود چنانکه به نظر بنده از مشکلات اقتصادی هم مهم تر است. نکته ای که ذکر آن در اینجا خالی از لطف نیست اشاره به مسئله اشتغال بانوان است. ضمن اینکه نمی توان منکر نیازمند بودن جامعه به حضور فعال و موثر زنان در محیط های شغلی شد ولی تذکر این مسئله هم ضروری است که رسالت اصلی یک زن همسر داری و فرزند داری است و زن باید تلاش نماید ابتدا یک همسر و سپس یک مادر نمونه باشد. لازم است با اتخاذ تدابیری در موارد نیاز واقعی از حضور خانمها به ویژه در مباحثی که آقایان تواتمندی ورود به آن را ندارند استفاده نمود.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.