در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 28 آبان 1397
10 ربیع‌الاول 1440 / 2018 November 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به دلیل بی‌تدبیری دولت دوازدهم در سال‌جاری نرخ اخذ پاسپورت و ویزا نسبت به گذشته تفاوت بسیاری داشت، که طی آن با سیاستی غلط و برای پر کردن صندوق خالی خزانه دست به دامان احساسات زوار اربعین شد که این امر واکنش‌های بسیاری از سوی مردم در فضای مجازی و رسمی ایجاد کرد.

براساس این گزارش، نرخ ویزا در سال 97 از حدود 400 هزار تومان به 230 هزار تومان کاهش یافت( اما باز هم دوبرابر سال قبل است!)، در حالی که این رقم در سال 96 حدود 100 هزار تومان بود و این نیز از افسار گسیختگی دولت در عدم کنترل وضعیت اقتصادی کشور است، و در طول سال‌های اخیر ارزش ریال را به شدت زیر سؤوال برده است!

استقبال و خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی از گذشته تا به امروز در این کشور مقدس و همسایه در غرب کشور مثال زدنی است، هرچند به تبع آن مردم سایر کشورهای اسلامی نیز با دایر کردن موکب‌های متعدد و بابرکت در خدمت به زائران اباعبدالله الحسین(ع) پیشگام شدند و این پیاده‌روی عظیم و باشکوه هرسال دیدنی و پرجاذبه‌ تر از سال گذشته می‌شود، به نحوی که هیچ مانع و مسائل پیش پا افتاده‌ای تاکنون در مقابل این سیل خروشان و ستودنی یارای مقابله را نداشته است.

دولت عراق در اقدامی به جا و در راستای خدمت به زائران اربعین حسینی با همه توان سعی در کاهش قیمت‌ها را دارد و در این راستا کمک و خدمات شایان توجهی را به ملت ایران و زائران امام حسین(ع) انجام داده است که به جای خود قابل تقدیر است.

حال با توجه به هم‌مرز بودن کشورمان ایران در مسیر کربلا از دولتمردان و به ویژه مسندنشینان مجلس انتظار می‌رفت نسبت به مدیریت مالی، رفاهی، خدماتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نقاط صفر مرزی غرب کشور عرضه بیشتری از خود نشان می‌داد و در توزیع ارز و اقدام مورد نیاز زائران و تسریع در خدمت‌رسانی به آنان دست به کار می‌شد.

عدم بازگشایی مرز خسروی در سال‌های اخیر و نیز تلاش در توسعه و بهسازی این مسیر در استان کرمانشاه که از گذشته تا به امروز به عنوان دروازه نجف شهرت دارد نیز داغ دیگری است که بر پیشانی و سینه ستر و زیبای ایرانی اسلامی در غرب کشور گذاشته است و مردم میهمان‌نواز و شهید پرور این دیار با صلابت و انقلابی همواره در آستانه اربعین چشم به راه بازگشایی مرز، تامین کامل امنیت زائران در این رخداد عظیم فرهنگی هستند، که شاید به برکت قدوم زوار و طوطیای خاک پای آنان در چشم‌شان اوضاع این استان سامان بگیرد.

به گزارش فارس، سال گذشته موکب‌های بسیاری در مرزهای خسروی و قصرشیرین کرمانشاه از سوی مسؤولان و دستگاه‌های اجرایی استان دایر شد و همه چشم به راه استقبال از زائران شدند و تدابیر استاندار و استاندار دیالی عراق نیز در آماده‌سازی زیرساخت‌های آن انجام پذیرفت.

هرچند مسدود ماندن مرز، فساد و بازگشت خوردن کالاهای پذیرایی در موکب‌های مستقر صدمات مالی را در پی داشت، اما لطمه‌های روحی و معنوی آن هرگز از یاد و خاطر مردم این دیار زدوده نخواهد شد و این رنج گلوی مردم متدینی را که در اعتماد به دولت بیشترین رای را می‌دهند و هرساله کمترین بهره‌مندی را دارند، جای اسف و تامل دارد!

براساس این گزارش، اخبار ارسالی از کربلای معلی حاکی از آن دارد که زائران در تکاپو برای تهیه ارز هستند تا بتوانند این مسیر عشق و دلدادگی را با آسودگی خاطر طی کنند و ره توشه‌ای نیز برای تردد و عبور از مراحل قانونی آن داشته باشند.

زمزمه از بین بردن دلار و جایگزینی دینار و دیگر پول‌ها برای داد و ستد پیش از این در جلسات اداری و ستادهای مشترک اربعین از سوی مسؤولان رد و بدل می‌شد، اما شواهد امر حاکی از چیز دیگری است و گویا این کلاف سر درگم که سرنخی از آن در دست دولت کنونی قرار دارد، نمی‌خواهد گشوده شود!

گذری اجمالی بر نظر فعالان مدنی و علمی کشور در فضای مجازی نیز قابل توجه است، هرچند گوش تدبیر و امید مدت‌ها است که دچار نقص و ضعف‌های فاحش مدیریتی است.

میکائیل دیانی دانشجو و فعال اجتماعی در صفحه ی اینستاگرام خود نوشت:

همه تصمیمات دولت همین گونه است؟! احمقانه؛ آزار دهنده و تحقیر کننده!

وقتی مابه‌تفاوت قیمت دینار در بازار آزاد و دینار دولتی که به زائران می‌دهند هم اندازه هزینه گرفتن‌ ویزا است؛ یعنی هیچ آدم عاقلی نمی‌رود ویزا بخرد که با آن دینار بگیرد که بعد آن دینار را در بازار آزاد بفروشد!

حالا با این کار دولت که دینار در عراق و مرز می‌دهد چه نتیجه ای حاصل می‌شود؟!

غیر از صف‌های طویل آزار ملت در مرز و ... در عراق؛ غیر از تحقیر ملت و مواجهه مردم دیگر کشورها با ملت ایران؛ غیر از مطمئن شدن مردم به نبود عقل در دولت نتیجه دیگری دارد؟!

اینجا نجف بانک ملی شعبه صدرین

ازدحام جمعیت بابت دریافت دینار، که با بی‌تدبیری کامل سبب سردگمی زائران شدند، چون در هیچ کدام از مکان‌ها دیناری وجود ندارد!!!

مسؤولان اندکی تامل و تدبیر‍!

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 03 آبان 1397 ساعت 11:00

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.