در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 21 آذر 1397
3 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 12
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

در مسجد اعظم امام حسین شهرستان سنقروکلیایی همه جمع شده بودند و آماده استقبال می‌شدند خبری بود، خبری از استقبال از ماه خون و قیام‌، ماه محرم، با مراسم خاصی به‌نام طشت‌گذاری...

قدمت این مراسم به زمان صفویه برمی‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین سنت‌ها و مناسک ایرانی مخصوص آذری‌زبانان است که به پیروی از اقدام امام حسین (ع) و رفتار جوانمردانه در مقابله با حر بن یزید برگزار می‌شود تا آن رفتارها سرلوحه زندگی همه قرار گیرد.

 طشت‌گذاری نماد آب فراتی است که از لب‌تشنگان کربلا دریغ شد‌.

براساس گزارش فارس، همه ساله اهالی سنقرو کلیایی که ترک زبان هستند با عشق به آقا ابا عبدالله الحسین(ع) در این مراسم شرکت می‌کنند تا ایثار، از خودگذشتگی و شهادت آقا حسین و پرچمدار کربلا حضرت عباس را یادآوری کنند.

در این مراسم طشت‌های مسی که مزین به‌نام آقا امام حسین و سقای دشت کربلا ابوالفضل العباس شده است بر روی دستان عزاداران به حرکت در می‌آید و همراه‌سوز و نوای‌حسینیان پر از آب تربت نجف، کربلا، گلاب و زعفران می‌شود و بعد از قرار گرفتن طشت‌ها بین عزاداران دعای مخصوص خوانده می‌شود و پس از پایان این مراسم، عزاداران به نیت تبرک از این آب برای شفای بیماران برمی‌دارند.

براساس این گزارش، در گوشه گوشه استان کرمانشاه عاشقان با رسیدن به روزهای پایانی ماه ذی‌الحجه، آماده استقبال از ماه محرم هستند، در شهرستان کرمانشاه پیشکسوتان ورزش باستانی و جوامع هیأت‌های مذهبی هر ساله با برپایی مراسم ورزشی به استقبال ماه محرم می‌روند.

این مراسم با چرخاندن بیرق سرور سالار شهیدان، ابا عبدالله الحسین(ع) در گودهای زورخانه همراه است، پیشکسوتان، جوانان و علاقمندان بعد از انجام حرکات ورزشی به مراسم عزاداری می‌پردازند.

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.