در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 28 آذر 1397
10 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

 

 

 

کربلائیان-  حجت‌الله قاسمی مدیر موسسه و کانون فرهنگی نور الحسین کرمانشاه بیش از دو دهه است که به کارهای فرهنگی و آموزشی تربیتی می‌پردازد. موسسه‌ای که توانسته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی برای اهالی کرمانشاه برنامه‌ریزی و کار کند.

 

*******

 

·         موسسه نورالحسین از چه سالی و چگونه راه‌اندازی شد؟

 

باید به اوایل انقلاب و اواخر دهه شصت برگردیم. زمانی که استارت مجموعه توسط بزرگانی که الان نامشان زینت‌بخش شهدای مسجد و محله است زده شد. شهیدان بزرگواری که انجمن اسلامی محله شاطرآباد کرمانشاه را راه‌اندازی کردند. چند سال بعد یعنی در سال 73 شورای امور فرهنگی که مصوبه تأسیس کانون‌های فرهنگی مساجد را در اختیار داشت نیز یک مجوز رسمی فعالیت را به ما داد. قبل از آن تاریخ ما هم کتابخانه داشتیم و هم کارهای فرهنگی ورزشی انجام می‌دادیم اما از دهه 70 دیگر به صورت کانون مسجد کارمان را ادامه دادیم. ابتدا دوستان شهیدمان کار را شروع کردند بعد هم یواش‌یواش که ما به سن فعالیت رسیدیم ما هم به جمع این دوستان اضافه شدیم. دوستانی مثل آقای حصاری، حاج آقای سلیمی، دکتر سلیمی، آقای آقایی و خانم کیانی.

 

·         هدف و انگیزه شما از حضور در این کانون چه بود.

 

چون از نظر فرهنگی سطح محله ماقدری پایین بود و کمبودهایی احساس می‌شد بنده به لطف پروردگار این توانایی را در خودم دیدم و به این فضا ورود پیدا کردم. امیدوارم بتوانم خدمتگزار خوبی برای این قشر از جامعه‌ در حاشیه شهر کرمانشاه باشم. به لطف خدا هم طبق نظرسنجی که دانشگاه‌های محلی و دانشگاه رازی کرمانشاه انجام دادند در محله ما بیش از هشتاد درصد از کارهای فرهنگی این کانون مثمرثمر بوده و مورد توجه قرار گرفته است.

 

·         فعالیت‌های فرهنگی کانون شما در چه زمینه‌هایی بوده و هست؟

 

کار ما تنها محدود به یک حیطه مذهبی نبوده. در کنار فعالیت‌های مذهبی به عنوان هیئت و مسجد، فعالیت‌های ورزشی، تربیتی، آموزشی، علوم مختلف قرآنی، ‌برگزاری اعیاد و مناسبت‌های ملی و دوره‌های مختلف مشاوره‌ای رادر بیش از شاید شصت رشته مختلف که نیاز روز جامعه هم هستند برگزار کردیم. ما در محله از نونهال، مخاطب کانون در مهد کودک خودمان داریم تا افراد شصت ساله. یعنی به فراخور سن هر کدام از آنهابرنامه‌ریزی کردیم که هنوز هم این روند ادامه دارد. اگر بخواهم کارهایمان را قدری به صورت ریزتر توضیح بدهم باید بگویم که ما تقریباً از اوایل دهه هشتاد استارت کار حفظ قرآن را زدیم و در سطوح‌ مختلف هم وارد شدیم. امروز و پس از یک دهه کار توانستیم بیش از 12 نفر حافظ کل قرآن تربیت کنیم. البته بیش از 50 نفر دختر و پسر دیگر هم در حال حفظ هستند که بعضاًدر شرف اتمام کل قرآنمی‌باشند. در قسمت بعد باید بگویم که امسال پنجمین سالی است که ما میزبان جشن‌های زیر سایه خورشید در روز میلاد امام رضا(ع) هستیم. جشنی که خدا را شکرخوب جا افتاده و به برنامه شاخصی در سطح استان تبدیل شده. در بقیه مراسم و اعیاد مذهبی مثل محرم و شب‌های احیا هم که مثل همه جا برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک می‌بینیم. معمولاً در برنامه‌ها و کلاس‌هایمان از طریق فرم‌هایی که به مردم و مخاطبین کانون می‌دهیم یک نیازسنجی می‌کنیم تا نقاط مثبت و ضعف برنامه‌ها را بیشتر و بهتر متوجه شویم و از طرفی مردم خودشان ما را به سمت نیازها و خواست‌های اصلی‌شان راهنمایی می‌کنند. در ضمن یک اتاق فکر هیئت امنای مجموعه هم داریم که با بیش از پانزده نفر از دوستان دکتر، طلبه، دانشجو و دیگران دور هم می‌نشینیم و پیرامون برنامه‌ها گفتگو می‌کنیم.

 

·         آخرین نیازسنجی شما از مردم کی انجام شد و چه نتیجه‌ای این نظرسنجی داشت؟

 

کمتر از یک سال گذشته ما نظر سنجی کردیم که تا الان تقریباًً یکی دو جلسه هم در خصوص آن تشکیل دادیم. انشاالله نتیجه این جلسات هم از شهریور خودش را نشان می‌دهد که ما در پاسخ به نیازهای مردم منطقه، توسط یکی از امام جمعه‌های استانجلسات‌ درس اخلاقرا به امید خدا در مسجد محل و برای عموم مردم برگزار می‌کنیم.

 

·         آقای قاسمی بفرمایید چند نفر در کانون شما و در چه قسمت‌هایی مشغول به کار هستند؟

 

در کانون فرهنگی، قرآنی، ورزشی نورالحسین کرمانشاه تعداد زیادی از خانم‌ها و آقایان مشغول به کارند که در هر قسمت تعداد نفرات متفاوت است. مثلا جایی که بنده شخصاً به عنوان مدیر اجرایی مسئولیت آن را بر عهده دارم نزدیک به شصت نفر در آنجا مشغول به کارند که حدود ده نفر به صورت تمام وقت و مابقی به صورت پاره وقت تشریف می‌آورند. اکثر همکاران ما نیز از طریق کانال مسجد جذب کانون می‌شوند. در قسمت‌های دیگر کانون مثل بخش‌های قرآنی، ورزشی، آموزشی، اردویی و هیئت که هر کدامشان ممکن است مجدد به قسمت‌های دیگری تقسیم شوند بازهم نفرات دیگری را داریم. مثلاً خود بخش آموزشی ما به قسمت‌های مهدکودک، کلاس‌های مشاوره فردی و گروهی تقسیم می‌شود. البته مباحث آموزشی ما در هیئت با این موارد ذکر شده متفاوت است و جلسات هفتگی هیئت به صورت منظم در طول هفته و ایام مختلف برگزار می‌شود. در قسمت ورزشی هم ما قریب به ده رشته ورزشی داخل سالن مثل تکواندو، کاراته، آمادگی جسمانی، ژیمناستیک و غیره برای خانم‌ها و آقایانداریم. انواع و اقسام مسابقات اردویی، کتاب‌خوانی، امدادی و حتی نسخه‌خوانی برای خانم‌ها داریم که حدود 4 سال از شروع این کلاس‌ها می‌گذرد

 

·         چقدر توانسته‌اید تا به امروز مخاطب جذب کنید.

 

الان در برنامه تابستانی‌ چیزی در حدود هفتصد نفر حضور دارند و هنوز هم این تعداد با ثبت‌نام‌های جدید افزایش می‌یابد. در طول سال هم تعداد هنرآموزان و مخاطبین ما از میانگین چهارصد نفر پایین‌تر نمی‌آید.فقط در جلسات هفتگی هیئت روی هم سیصد نفر می‌آیند. در کلاس‌ها و برنامه‌های قرآنی ما حداقل صد نفر همیشه به صورت ثابت حضور دارند. اما این را هم بگویم که امسال کلاً به دلیل مشکلات اقتصادی، میزان استقبال از برنامه‌های فرهنگی در کل کشور پایین آمده. چندی پیش یکی از تهیه‌کنندگان برنامه‌های فرهنگی از بنده پرسید که ثبت نام برای برنامه‌های کانون شما چگونه پیش می‌رود؟ گفتم مثلاً حدود دویست نفری تا امروز آمدند و ثبت‌نام کردند. در صورتی که این دوست ما می‌گفت که هنوز در ده کانون دیگر مساجد نتوانسته‌اند حتی 200 نفر ثبت نامی داشته باشند. خلاصه با توجه به اینکه در محله ما کانون‌های متفاوت و زیادی مثل پرورش فکری و کانون‌های قرآنی و ورزشی حضور دارند اما ما نسبتاً ثبت‌نامی‌های بیشتری به واسطه شناخت و اعتماد مردم داشتیم و داریم. مجموعه نورالحسین از گذشته توانسته که مخاطب خوب و شاید هم زیاد خود را با ارائه خدمات گوناگونی از جمله صدور مدارک آموزشی حفظ کند.به لطف خدا هم در طی این چند سالی که مدرک صادر می‌کنیم هیچ کدام از مدرک‌های ما برگشت نخورده و مورد قبول همه جا بوده است. یک روش جذب مخاطب دیگر ما بی‌شک برنامه‌های اردویی است که بیشترین جذب مخاطب ما توسط آن صورت می‌گیرد. اردوهایی که در داخل و خارج استان صورت می‌گیرد.

 

·         چقدر کلاس‌ها و برنامه‌هایی که برگزار می‌کنید برای شما درآمدزایی می‌کند؟

 

متأسفانه ما چون از جای خاصی حمایت نمی‌شویم و درآمد خاصی هم نداریم باز هم متأسفانه مجبوریم از یک سری کلاس‌ها و برنامه‌ها شهریه بگیریم.بعضی از برنامه‌ها هم مجانی هستند. ولی خب ما از کلاس‌هایمان به مقدار یک پنجماز هزینه شهریه کلاس در دیگر نقاط شهر را می‌گیریم. ‌به عنوان مثال در دیگر نقاط شهر کلاس خیاطی میانگین 450 هزارتومان است که ما در اینجا فقط 150 هزارتومان برای یک دوره‌اش می‌گیریم.‌ تا جایی که جا داشته باشد سعی می‌کنیم روی پای خودمان بایستیم.به همین دلیل برنامه‌های تربیتی که برای جوانان و نوجوانان گذاشتیم مجانی است و از کسی چیزی مطالبه نمی‌کنیم.

 

·         برای حمایت‌های مالی تا کنون با کجاها مکاتبه داشته‌اید؟

 

در طول این دو دهه فعالیت با دبیرخانه مساجد، سازمان فنی‌حرفه‌ای، اداره اوقاف سازمان تبلیغات و دیگر جاها برای گرفتن حمایت ارتباط گرفتیم و به هر صورت حمایت‌هایی هم داشتند. نمی‌شود گفت نداشتند! ولی خب حمایت خاصی هم که بگویم کلان بوده،خیر؛ متاسفانه اینگونه نبوده.

 

·         در صحبت‌هایتان خیلی به نقش مسجد در برنامه‌هایتان اشاره کردید. آیا مکان کانون شما و برگزاری کلاس‌هایتان نیز در مسجد است؟

 

ما تا اواخر سال 91 در جوار یا بهتر است بگویم زیرزمین مسجد فعالیت می‌کردیم. به همین واسطه یک ارتباط تنگاتنگ و خوب را با مردم داشتیم که آن را هم حفظ کردیم.الان از نظر ساختمانی از مسجد بیرون آمدیم. چون یک فضای بزرگ‌تری در حدود سه هزارمتر به عنوان مدرسه گرفتیم که در اختیار کانون و مجموعه فرهنگی قرآنی است. پس از نظر ساختمانی از مسجد فاصله گرفتیم ولی از نظر کادر اجرایی و حضور برنامه‌های جمعی و غیره کما فی السابق مجموعه زیر نظر مسجد اداره می‌شود. البته ساختمانی هم که در اختیار کانون قرار گرفته نیز وابسته به مسجد است. یک ساختمان سه طبقه با 3000 متر زیربنا به عنوان کانون آموزشی، فرهنگی، ورزشی نور الحسین کرمانشاه.

 

·         آقای قاسمی کانون شما بعد از این همه سال و با توجه به حوزه فعالیت‌های فرهنگی هنری متفاوتی که دارد آیا توانسته درآمدزایی هم به واسطه تولید محصول یا کاری کرده باشد؟

 

نه. متأسفانه هنوز موفق به این کار نشدیم. هنوز محصول خاصی که بتوانیم آن را بفروشیم نداریم. در صدد هستیم تا با گرفتن وام و ایجاد فضاهایی بتوانیم درآمدزایی و برای ارائه خدمات بیشتر به مجموعه پولی تزریق کنیم.ضمناً خیلی از هزینه‌های کانون ما از جمله بخش اعظمی از هزینه‌هایمان را خیرین متقبل می‌شوند و اینگونه هم نیست که اگر درآمدزایی خاصی از تولید محصول یا دوره‌ای نداریم ضررده باشیم. با کمک همین خیرین توانسته‌ایم حدود هشتاد خانواده را هم تحت پوشش قرار دهیم و به صورت ثابت به آنها کمک کنیم. سال گذشته قریب به چهارده میلیون تومان هزینه اجناسی شد که بین این خانواده‌ها توزیع گردید.

 

·         خودتان نقطه ضعف کارهای فرهنگی را چه می‌دانید؟

 

به نظر من بحث آسیب‌ها به صورت کلان به بحث حمایت نکردن و روی پای خودنتوانستن ایستادن مجموعه‌های فرهنگی از لحاظ مالی است. و بحث مالی. ضعف بعدی هم کمبود کادر مجرب و تخصصی است که بتوانند در قسمت‌های مختلف ارائه خدمت کنند.برای رفع ضعف کارهای فرهنگی مجموعه‌ها نیز هم دوی این علت‌ها می‌بایست مرتفع گردند. همین الان ما مجموعه‌هایی داریم که چندین میلیارد تومان پول در حسابشان خوابیده اما چون نفر قابل اعتماد و متخصص ندارند پول دپو می‌شود و نمی‌توانند ارائه خدمت کنند. پس این دو علت هر کدام به تنهایی نمی‌توانند راهگشا باشند و باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند

 

 

منبع: مجله حلقه وصل، شماره 29

 

آخرین ویرایش در شنبه, 28 شهریور 1394 ساعت 15:21

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.