در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
چهارشنبه 28 آذر 1397
10 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 19
به این مورد امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

به گزارش کربلاییان، به مناسبت هفته هنرانقلاب اسلامی گوشه ای از زندگی شهید هنرمند کرمانشاهی را مطالعه می کنیم:

شهید ذبیح الله کرمی ( ذبیح عاشق) در سال 1330 در قريه قمشه از توابع کرمانشاه متولد شد.

 پس از طي دوران کودکي تعليم الفبا آغاز شد در همان ايام آموزش قرآن جرعه هاي زلال وحي را به کام او مي ريخت.

ذبيح الله دوران ابتدايي را در مدرسه اسلامي کرمانشاه به پايان رساند و به علت مشکلات اقتصادي به کار مشغول شد، مدتي بعد ذبيح الله به فراگيري علوم اسلامي روي آورد، و او در مدرسه حقاني قم تحصيل نمود. در همين دوران مبارزات او بر عليه رژيم طاغوت آغاز شد، ذبيح الله جنايات رژيم پهلوي را در قالب شعر مي خواند و پس از ضبط و تکثير نوارها را توزيع مي نمود.

شهید کرمي در دوران انقلاب عليه رژيم طاغوت فعاليتي گسترده داشت که از آن جمله مي توان به سفرهاي متعدد به استان هاي کردستان، کرمانشاه و خوزستان براي تهيه اسلحه و تجهيزات نظامي اشاره کرد. وی همواره در مبارزات خود، با لباس مقدس روحانيت حاضر مي‌شد تا سايرين بدانند روحانيون طلايه‌داران اين نهضت هستند.

آن روحانی مجاهد، پس از دستگيري توسط رژيم شاه، در زندان نيز دست از مبارزه برنداشت شهید کرمی بيشتر اوقات خود را صرف دعا و نيايش مي‌کرد تا جايي که از سوي شهيد قدوسي در کلاس اخلاق به عنوان فردي نمونه شناخته شد.ایشان در انجام عبادت ها و فرائض ديني، خلوص ويژه‌اي داشت و در زمره اهل تهجد و شب زنده‌داري به شمار می رفت.

شهید کرمی پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي برقراري امنيت به غرب کشور رفت سپس به عنوان سرپرست زندان ديزل آباد کرمانشاه عدالت اسلامي را در آنجا برقرار نمود، مدتي بعد با سمت هايي از جمله دادستان دادگاه انقلاب قم، حاکميت شروع هيئت، واگذاري زمين در قم، قائم مقام معاونت فرهنگي سازمان تبليغات و سرپرست بخش مطالعات و تحقيقات اين سازمان در قم خدمات ارزنده اي ارائه داد. در اين مدت بارها در جبهه حاضر شد، و در چند عمليات شرکت نمود. سرانجام درسن 37 سالگي و در هفتم مردادماه سال 1367 در اسلام آباد غرب در عمليات مرصاد به شهادت رسيد، پيکر پاک او را در شهر قم به خاک سپردند.

در قسمتي از وصيتنامه اين شهيد عزيز مي‌خوانيم:

...مادرم اين را باور بداريد که بهشت و سعادت اخروي و کمال ابدي تنها در سايه صبر و مقاومت مخلصانه در مقابل ناملايمات به دست مي آيد. تمام لحظات عمر انسان و همه وقايع و حوادث تلخ و شيرين زندگي معرکه اي است براي امتحان او. هرکس به اندازه ميدان عمل و شعاع توانايي و حدود و قدرت وسع خود امتحان مي شود، و مورد بازخواست قرار مي گيرد. خداوند شما و همة مؤمنين را در امتحانات و کليه مراحل زندگي سربلند و پيروز گرداند تا اين جهاد اکبر را آبرومندانه پشت سر گذاشته و روسفيد به نعمت رضوان خداوند نائل گرديد.

«از شهيدان راه اسلام شرمگينانه عذر خواهي نموده و شاکر خواهم بود، اگر اين روسياه را هم به خيل خونبار و کاروان پر کرامت خود بپذيرند.»

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 12:35

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.