در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
سه شنبه 29 آبان 1397
11 ربیع‌الاول 1440 / 2018 November 20

از نظر بزرگوارانی که کارهای فرهنگی انجام می دهند، دو دسته آدم وجود دارد، یکی کسانی که اهل کار فرهنگی هستند و دیگر کسانی که دوست دارند اهل کار فرهنگی باشند!

 برای دسته ی اول اقسام مختلفی از کار فرهنگی وجود دارد. مثلا محتوایی: یعنی کتاب و بروشور و جزوه و... یا همایش، نمایش، جشنواره، روزنامه و... ولی یکی از سخت ترین اقسام کارهای فرهنگی، برپایی نمایشگاه است. به خصوص از نوع جهادی اش.

نزدیک عید غدیر بود و از حوزه زنگ زدند که برای عید اعلام ولایت حضرت امیر(ع) قرار است ایستگاه جهادی بزنیم. هستی؟ گفتم: لبیک! چه از این بهتر که برای عید امامت کاری کنیم و رزق اشک محرممان را بگیریم.

ایستگاه جهادی هم می شد همان نمایشگاه که گفتیم از همه سخت تر است. چرا سخت است؟ چون تقریبا بقیه اقسام هم داخل آن قرار می گیرد. هم محتوا لازم داد، هم سخنرانی می خواهد، هم طراحی، هم مشاوره، هم.... به علاوه فعالیت بدنی و ذهنی بسیار بالایی را در مدت زمان کوتاهی نیاز دارد.

یکی از بچه ها هم شب قبل خواب دیده بود که حضرت امیر(ع) و حضرت زهرا(س) مهمانش شده اند و صبح کار جهادی را به او پیشنهاد کرده بودند.

خلاصه با این دوپینگ معنوی، یا علی گفتیم و کار را شروع کردیم. بچه ها چند شب را تا دیر وقت در حوزه می ماندند و مقدمات و برنامه ریزی ها را هماهنگ می کردند. دو روز قبل از عید هم داربست ها برپا شد و رفتیم غرفه ها را آب جارو کردیم. صبحش هم خریدها را انجام دادیم و وسایل را بار زدیم سمت پارک شرقی تا غرفه ها را درست کنیم. با تجربه ها می دانند که نمایشگاه مراحل زیاد و سختی دارد. اما چون خارج از حوصله ی خواننده ی تند خوان امروزی است، بدون اطاله سریع نام می برم:

جایابی

چیدمان غرفه ها

طراحی فضا

تبلیغات

تامین نیروی انسانی و سازماندهی آن

کار اجرایی

و...

غرفه هایی هم که داشتیم شامل: غرفه کودک، مشاوره، احکام، نمایشگاه از غدیر تا ظهور، فروش لوازم فرهنگی و... بود.

بعد التحریر1:کار جهادی:(صفت)، اصطلاحی در امور فرهنگی، به معنای فعالیتی که در آن زیردست و فرودست تعریف نمی شود و همه مدیر و مسئول هستند. در این نوع فعالیت کارفرما و کارگر بدون توقعات مالی و پیشینه ی کاری به انجام خدمت می پردازند. نسل این افراد در خطر انقراض بوده و آخرین بار در جبهه های جهاد رؤیت شده اند.(لغت نامه ی فعالان فرهنگی)

بعدالتحریر2: اگر فکر می کنید قصد من از نوشتن ریا است، که بله! من هم اهل کار جهادی هستم، سخت در اشتباهید! مگر خداوند خودش نفرمودهفاما بنعمت ربک فحدث»؟ تازه اینگونه بیان کردن ها خودش به نوعی امربه معروف و گسترش سنت نیک هم هست!

بعدالتحریر3: این را هم بگوییم که درست است که افراد در کار جهادی بدون توقع کار می کنند، اما بنابراصل برکت، آخرش تامین مالی هم می شوند مثل همین کار که یک روز صدایمان زدند و گفتند این هم بابت تبرک! و خوشا عید غدیر که بهترین روزهای زندگی هایمان می تواند در آن واقع شود.

خواندن 756 دفعه

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.