در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
دوشنبه 26 آذر 1397
8 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 17

 

مصاحبه با زهرا مهاجر عضو هيئت تحريريه نشريه ريحانه آفرينش و همسر فعال فرهنگي محمد خياط زنجاني

 

*لطفا خودتون رو معرفي کنيد؟

زهرا مهاجر هستم. در يک خانواده مذهبي در سال 1364 به دنيا آمدم. پدر در جبهه هاي جنگ حق عليه باطل از همان ابتداي تولد حضور داشت و به درجه شريف جانبازي نائل شد. مادرم نيز در آموزش و پرورش مشغول فعاليت بوده است.داراي دو خواهر هستم و در سال 1383 وارد دانشگاه رازي در رشته بيولوزي شدم. در سال 1385 با همسرم آشنا شدم.

* در محيط دانشگاه؟

نه، ازدواج ما به صورت سنتي بود.

* بله ادامه بفرمائيد:

وقتي با همسرم در مراحل خواستگاري صحبت کردم خدا را احساس نمودم و احوالم منقلب بودعليرغم اينکه همسرم از نظرهاي مالي و موقعيتي شرايط خاصي را نداشت اما به خاطر همين حسم و تفاوت هاي همسرم با ديگران با او ازدواج کردم تفاوت اين زندگي در دنيا نيست. من و خانواده ام حتي در مورد رفتن يا نرفتن سربازي همسرم تا بعداز عقد پرسشي نکرده بوديم.فکر مي کردم که هنوز سربازي نرفته است و بي معني مي دانستم که کسي بخواهد بخاطر مسائلي مثل سربازي، موقعيت شغلي، ميزان درآمد و ... کسي را رد کنم. البته فرد تلاشگر باشد و بقيه مسأله بر عهده خداست.چون خدا روزي رسان است.

*چه سالي بچه دار شديد؟

سال 1389 اولين فرزندم به دنيا آمد و چون از امام رضا او را خواسته بودم اسمش را محمد جواد گذاشتيم. فرزند دوم من نيز به علت علاقه به اسماء حضرت زهراي مرضيه(س) مطهره نام گذاشتم که الان دو سال و نه ماه سن دارد.

*يک خاطره از زندگي مشترکتان بيان بفرماييد؟

دو خاطره در ذهنم هست، يکي وقتي که همسرم به عنوان جوان نمونه استان انتخاب شد و از طرف حضرت آقا به ايشان حج هديه شد و من خيلي دوست داشتم با ايشان همراه شوم و به صورت معجزه آسايي اين اتفاق فراهم شد. البته براي تامين هزينه هاي اين سفر مجبور به فروش النگوهاي دستم شد. چون شرايط مالي همسرم مناسب نبود و خاطره دوم در زمان سفر مقام معظم رهبري به کرمانشاه همسرم بسيار درگير برنامه ها بود چراکه او مسئول فرهنگي ديدار دانشجويان بود و عليرغم در دو هفته  نزديک سفر گاه همسرم شب ها هم به خانه نمي آمد اما به علت علاقه قلبي به حضرت آقا شايد تنها جايي بود که از اين عدم حضورش درخانه رضايت کامل داشتم که بعد از ديدار نيز اتفاقي به ياد ماندني در زندگي ام افتاد با وجود اينکه به علت بچه کوچک يک سال و دو ماهه خود اصلا به کربلا و زيارت عتبات فکر نمي کردم. اما باز هم به دعودت حضرت آقا اينبار هر سه ما  به کربلا مشرف شديم که من فکر مي کنم اين پاداش شب هاي تنهايي ام بود.

*  يعني در ايام ديگر شما تنهايي نداشته ايد؟

نه، در طول زندگي مشترک ده ساله ما بارهاي بار به دليل فعاليت هاي همسرم و يا ادامه تحصيل او تنهايي را تجربه کردم. تقريبا بيشتر ايام سال از صبح تا شب تنها و مشغول تربيت فرزندانم هستم.

* کار فرهنگي سخت تر است يا بچه داري؟

به گفته حضرت آقا هيچ کاري سخت تر از بچه داري و تربيت فزند نيست. مخصوصا در زندگي ما که فرزند اولم پسر است و ماشاءالله شيطنت هاي فراواني دارد و به دخترم نيز اين شيطنت ها را آموزش مي دهد.

*شما چقدر از اين صبرها را مجاهدت مي دانيد؟

همانگونه که در آموزه هاي اسلامي کسي که همسرش به جهاد برود ثواب مجاهدت خواهد داشت. به نظر من امروز نيز عرصه جنگ و جهاد است پس در عرصه فرهنگي کار کساني که خالص براي خدا به فعاليت فرهنگي و اجتماعي مي پردازند در حکم مجاهدان في سبيل الله اند. گاهي وقت ها به مزاح به همسرم مي گويم جنگ تحميلي هم هشت سال بود من فعلا تا حالا ده سال است در موقعيت جنگ و جهادم و در زمان جنگ وضعيت خانواده هاي مجاهدان در جبهه ها براي همه مشخص بود و درک نمي کنم. اما در عرصه جهاد فرهنگي اين درک از همسران مجاهدان فرهنگي به چشم نمي خورد.

* شما در زندگي چگونه همسرتان را براي همين فعاليت هاي فرهنگي ياري مي کنيد؟

فکر مي کنم دو نقش را همسران مي توانند بر عهده بگيرند. يکي تامين اطمينان آنان براي اينکه اداره خانواده و تربيت فرزندان صورت گرفته است و دوم اينکه در برنامه هاي آنان تا حد امکان نقش داشته باشند. من خودم سعي کردم اين دو کار را انجام دهم در بسياري از فعاليتهاي همسرم شرکت داشته و اين حضورم به حدي است که با خيلي از همکاران همسرم رابطه خانوادگي پيدا کرده ايم و الان با همسران فعالين يا خواهران فعالين فرهنگي رابطه صميمانه اي دارم و احساس ميکنم در خانواده اي جديد قرار گرفته ام.

*اگر هديه اي از خدا بخواهيم تا به ازاي اين صبر و تلاشتان در اين دنيا به شما بدهد چه خواهد بود؟

ديدار با مولايم و آقايم امام خامنه اي.

*بهترين حستان در زندگي چه بوده است؟

حس زيباي مادري

* ممنون از زماني که در اختيار ما قرار دايد . در انتها نکته اي هست بيان کنيد؟

آرزويم اين است که امام زمان (عج) زودتر ظهور نمايد و جامعه را از اين حالت هاي ضد فرهنگي نجات دهد. الان مي بينم که با اين جريان تهاجم فرهنگي خيلي از جوانان ما از مسيرمنحرف شده اند.

اين را کفت در حاليکه چهره و چشمانشان منقلب و اشک آلود بود....

 

* منتشر شده در نشریه ریحانه آفرینش شماره 16

خواندن 1037 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 اسفند 1395 ساعت 11:16

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.